24 Eylül 2017 Pazar

Kadir YAVUZ / Ajans32

Isparta İl Müdürleri Birer Birer Değişiyor…

06 Şubat 2015 Cuma 21:25

Isparta İl Müdürleri Birer Birer Değişiyor… Sıra Milli Eğitim Müdürlüğünde mi Dersiniz?     

                                                 03 Şubat 2015

Ben öküzün altında buzağı arayan bir yazar değilim! Neden, değişiyor; niçin, değişiyor gibi soruların arasında kafalarınızı karıştırma niyetim yok! Öncelikle, ilimize hayırlı uğurlu olsun; yeni atanan Müdürler! 

Ben, şundan rahatsız olan biriyimBu atanan müdür filan ilden, bizim ilde adama kramp mı girmiş, neden bu adamı buraya atadılar?” Böylesi duyumlar, beni rahatsız eder.

Bizim Ispartalı, Elazığ’da görev yapar… Elazığlı da Isparta’da görev yapar. Kırklarelili burada görev yapar,Ispartalı Muş’ta görev yapar. Ankaralı Hatay’da görev yaparken, Adanalı Edirne’de görev yapar. Herkes kendi ilindeki müdürlüklerde görev yapacak diye bir şey söz konusu olamaz. Kaldı ki, bazı daire müdürleri kendi ilinde görev yaparken, bazı daire müdürlüklerinde de kendi ilinde görev yapması yasaktır. Bu nedenle de, Burdurlu Isparta’da görev yaparken, Ispartalı da Afyon’da, Burdur’da veya Antalya’da görev yapmaktadır. 

Bu ara şehrimizin il müdürleri art arda değişiyor. Benim aklıma şöyle bir geliyor. O müdürlüklerde, sıkıntı mı var? Kurum içi çatlaklar mı var, yoksa rutin değişimler mi?

SGK İl Müdürü değişti? Ne giden, ne gelen akrabam! Sanki giden İl Müdürü çok radikal kararlar almış, daireyi işler vaziyete getirmişti… SGK binasıyla, ekibiyle yenilenmişti. Ne oldu, müdür niye gitti? Eski İl Müdürü Mehmet Bayram, görevinden alındı. SGK İl Müdürü Mustafa Durgut oldu. Hayırlı olsun, diyorum. 

İl Müftüsü değişti? Eski müftü M. Emin Avcı, yaştan dolayı emekli oldu. M. Emin Avcı’yla çok geç tanıştık ama hâlâ kendisini arar, sorarım. Bingöllüydü. O da, benim gibi burayı sevdi, buraya yerleşti. Yeni müftü, Galip Akın geldi. O da, bir başka ilden! Güzel insan! Dostum, İl Müftü Yardımcısı Veli Bilgiç’le birlikte ziyaretimi gerçekleştirdim. Tanıştık. Genç, dinamik, çalışkan biri! İl Müftüsü Galip Akın’a yeni görevinde başarılar diliyorum. Bu performansla devam eder, inşallah! 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, görevinden alındı. Sanıyorum hâlâ görev yerine il müdürü tayin edilmedi. Vekâleten Osman Bey, yürütüyor. Kültür, bir şehri yaşatan, ayakta tutan, geleceğe taşıyandırDinine, diline, kültürüne sahip çıkan nesiller asırlarca yaşarlar. Yıkılmış kalıntılarla uğraşıp, başka medeniyetlerle bağ kuranlar, kendi kültüründen koparlar. Kültür ve Turizmi birlikte değerlendirmeli! Birini birinden ayırt etmeden hizmet vermeli. Kültür müdürlüğü, sadece kütüphane hizmeti vermek demek değildir. Turizmde, sadece tarihi kalıntı ve festival demek değildir. Yeni müdürümüz, bunları göz ardı etmez, sanırım.

Baka Genel Sekreteri Tuncay Engin görevinden alındı. Çok çalışkan biriydi. Sevdiğim biriydi. Şair ve yazardı. Her fırsatta oturur, konuşurduk… Sohbet ederdik. Burdur, Antalya ve Isparta bölgelerine bakıyordu. Çok yoğundu. Denizli Vali Yardımcısı oldu. Yeni görevinde başarılar diliyorum. Baka’nın yeni Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen oldu.

Öğretmenevi’nin Eski Müdürü Mahmut Zadeoğlu’ydu. Yeni Müdür Selami Kılıç oldu. Her müdür, bazı yenilikler getirir. Değişiklikler olur. Bazı bazı böylesi müdür atamaları, taze kan babından iyidir. Elbette giden de, ilk geldiğinde; aynı değişikliklerle başlamıştır, görevine! Bu tip değişiklikler, bazıları tarafından sevilir, bazıları tarafından sevilmez. O da artık, müdürlerin kaderidir, diyelim.  

Halk Eğitim Merkezi Müdürü, Muhammed Arseven’di. 65’den mi emekli oldu, ne oldu; onu anlayamamıştım, doğrusu? Emekli oldu ve aynı günlerde İhsan Arıcı geldi. Gittim, hayırlı ettim İhsan Arıcı’yı! Yeni kitaplarımdan hediye ettim, kendisine! Bir yazar olarak, Amerika’da ve Avrupa’da böylesi Eğitim Merkezlerinde ‘Yazarlık Dersleri’verildiğinden bahsettim. Köşe yazarlığı, şiir ve deneme dalında yazarlık dersleri verebilirim, dedim. Öyle kaldı. Ne ondan bir ses çıktı, ne de ben ikinci defa gidip, sormadım. Bir şey çıkar mı? Bilemiyorum.

Bir ara Emniyet Müdürü sık sık değişiyordu sanki! Bana mı öyle geliyordu, dersiniz? Ben, gelen emniyet müdürünü ziyarete giderdim, bir bakardım birkaç ay sonra o gitmiş, yerine yeni bir müdür gelmiş. En son müdür Caner Tayfur’agittiğimde de, bir önceki müdürü hızlı değişimden takip edemediğimi, söylemiştim. Emniyet Müdürü Caner Tayfur’un ilgi ve alâkasını, karşılaması, ağırlaması ve uğurlaması takdire şayandı. Böylesi insanlara ihtiyacımız var. kendisine başarılar diliyorum.

Daire ziyaretlerini, bir köşe yazarı olarak neden ziyaret ederim? Deneme dalındaki eserlerimden faydalanılmasını, beni tanımalarını, sosyal aktiviteleri olduğunda, aramalarını; en azından belli kültürel faaliyetler düzenlediklerinden, kitaplarımdan almalarını teklif ederim. Valilik dâhil, müdürlüklerin birçoğuna birçok defa gitmişsem de, teklifime dönülmedi. Milli Eğitim, Halk Eğitim, Emniyet, Aile ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Belediyeler… Uğrak yerlerimdir. 13 yıllık Isparta hayatımda, bir tek belediyenin güzel bir desteğini gördüm. Onu da, hep yad ederim.  

Her müdürlüğün bir sosyal aktivitesi olmakta… Bir şekilde, bünyelerindeki dernek faaliyetleri aracılığıyla, milli eğitimdeki okul bünyesindeki aile birliklerinin faaliyetleri vs. o faaliyetlerin içerisine kitaplarımızı katarak, hem biraz olsun bize katkıda bulunulur, hem de okunmayan kitaba karşı duyarlılık artar. 

Kitabına ve yazarına sahip çıkılmayan şehirde hızlı okuma etkinlikleri, kompozisyon yarışmaları yapılıyor. Ne derece verim verir, bilemiyorum. 

Son noktayı koyalım? 

Dönelim müdür değişimlerine! Milli Eğitim Müdürlüğüne değinmiştim. İlk cümleme öyle başlamıştım. Bir ara sık sık değişen milli eğitim müdürüne mi sıra geldi, dedim ya? En son ziyaretine gittiğim milli eğitim müdürü,İlyas Can’dı. Kitaplarımı hediye etmiştim, en azından bana nasıl faydalı olabilirler, fikir teatisinde bulunmuştum. Denemelerimin arasına daldı, birkaç yorum yaptı, sıcaklık hissettim. Çabuk okurum, dedi. 15 gün sonra görüşelim, diye ayrıldım. Sonrası, 2-3 defa gittim, randevu talebimi görevliye belirttim. Bir baktım bekleme salonundayım, yanımdan geçti, çıkmış gidiyor. Görüşemedim. Sekretere şikâyetimi ilettim. Çıktım. Daha da, milli eğitime gitmiyorum.

Neredeyse unutuyordum… Özel İdare’nin Genel Sekreteri de değişti. Yeni Özel idare Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu oldu. Ona ve Baka’nın genel sekreterine hayırlı olsuna gidemedim. Bugünlerde gitmeyi düşünüyorum. Ne kadar gittiğim yerlerde umduğumu bulamasam da, hesapçı değilimdir. Gider, hayırlı olsun nezaketinde bulunurum.  

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR