22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Nisan 2013 Pazartesi 21:20

Isparta Partiye Değil Adaya Oy Verecek

BASA tarafından yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Ispartalı seçmen, yerel seçimlerde partiye değil adaya oy verecek. Araştırma sonuçlarına göre MHP’li seçmen adayı önemsemeden partisine güvenirken, AK Parti’li seçmen adaya daha fazla önem veriyor.
Isparta Partiye Değil Adaya Oy Verecek

Batı Akdeniz Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (BASA), Nisan ayında Antalya-Isparta ve Burdur il merkezlerinde 2450 kişiyle yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını basına duyurdu.

BASA’dan alınan bilgiye göre; Isparta’da tesadüfi-rastlantısal yöntemle belirlenmiş 274’ü erkek, 328’i kadın toplam 602 kişiyle % 95 güven düzeyi ve +/- 4 yanılma payına göre yapılan araştırmada, yüz yüze ve telefonla anket yöntemleri kullanıldı. Kişilere yöneltilen değişik sorularla, Isparta’nın sorunları, gelecek yerel seçimler, belediye hizmetlerinden memnuniyet ve hükümetin politikaları gibi birçok konuda veri toplandı.AKP, BELEDİYE BAŞKAN ADAYINI İYİ BELİRLEMELİ
Araştırmanın en ilgi çekici sonuçlarından birisi önümüzdeki belediye seçimleriyle ilgili… Veriler değerlendirildiğinde, AKP önümüzdeki belediye seçimlerinde bir sürpriz daha yaşayabilir. Hatırlanacağı gibi bir önceki belediye seçimlerinde Hasan Balaman’ı aday göstererek seçime giren AK Parti, seçimi alacağından oldukça emin olmasına rağmen, yarışı MHP karşısında kaybetmişti.

Veriler gösteriyor ki AKP adayını iyi belirlemezse tarih tekerrür edebilir. “Bugün seçim olsa, hangi partinin adayının belediye başkanı olmasını istersiniz?” sorusuna -cevapsızlar orantısal olarak dağıtıldığında- verilen cevaplar şöyle: MHP % 31,8, AKP % 11,9, CHP % 2,8.
% 51,4 oranında ise “Oyumu adaya göre vereceğim” yanıtı alınmıştır. 2009 yerel seçimlerinde MHP’nin oy oranı %38,7, AKP’nin oy oranı ise %31,9’du. Araştırmada adaya bakmaksızın MHP’ye oy vereceğini belirtenlerin oranının %31,8, AKP’ye oy vereceğini belirtenlerin oranının ise %11,9 çıkması manidardır.

AK PARTİ SEÇMENİ ADAY BEKLİYOR
Bu tabloyu şöyle yorumlayabiliriz; MHP seçmeni, partisinin adayını beklemeyecek kadar partisine güvenmektedir. Ya da mevcut belediye başkanından memnun bulunmaktadır. AKP seçmeni ise bir önceki seçimde yaşadıklarını tekrar yaşamamak için temkinli davranarak adayın belirlenmesini beklemektedir.

MHP GELENEKÇİ
Yerel seçimlerde oylarını bilinçli olarak kullanan seçmenler adaya göre oy verme eğilimindedirler. Gelenekçi anlayışa göre ise seçmenler partilerini aday kim olursa olsun desteklemeye devam etmektedirler. Buna göre MHP seçmeni gelenekçi bir tutum sergilerken, AKP seçmeni adaya göre oyunu kullanma eğiliminde olduğunu ifade ederek daha bilinçli bir profil sergilemiştir.

AK PARTİ’DEN MHP OY KAYMASI
Görüşülenlere yöneltilen “Bir önceki yerel seçimde hangi partiye oy verdiniz?” sorusu ile “Bugün seçim olsa, hangi parti adayının belediye başkanı olmasını istersiniz?” sorusu karşılaştırıldığında tablo şöyledir:
Daha önce AKP’ye oy verenlerin % 33,1’i gelecek seçimlerde de AKP’yi desteklemeyi düşünmektedir. % 16,9’u ise MHP’yi destekleyebileceğini belirtmiştir. % 50’lik kalan seçmen ise adayın belirlenmesini beklemektedir. Burada görüldüğü üzere AKP’den % 16,9 oranında MHP’ye bir oy kayması söz konusudur.

GENÇ SEÇMEN DE ADAY BEKLİYOR
Daha önce MHP’ye oy verenlerin % 51,6’sı gelecek seçimlerde de MHP’yi desteklemeyi düşünmektedir. Buna karşın % 45,3’ü adayın belirlenmesini beklerken % 2,1’i AKP’yi destekleyebileceğini belirtmiştir. Daha önce oy kullanmamış ve ilk kez oy kullanacak olanların % 61,40’ı da adayların belirlenmesini beklemektedir.

Sonuç olarak, Mart 2014 yerel seçimlerinin Isparta için nasıl sonuçlanacağı konusu, adayların belirlenmesine kadar tam olarak netlik kazanmayacak.

ISPARTA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU İŞSİZLİK
Araştırmada görüşülenlere yöneltilen “Sizce Isparta’nın en önemli sorunu nedir?” sorusuna % 21 oranında işsizlik yanıtı alınmıştır. Diğer yanıtların yüzdeleriyle karşılaştırıldığında işsizlik yanıtının oldukça fazla alınmış olması dikkat çekicidir. İşsizliği sorun olarak görenlerin dışında soruya; % 9,1 oranında Alt yapı yetersizliği, % 8,5 oranında trafik, % 7,2 oranında otopark yetersizliği ve % 7 oranında hava kirliliği cevapları verilmiştir. Görüşülenlerin % 8,5’i Isparta’nın herhangi bir sorununun olmadığını ifade etmiştir.

 

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 18 yorum yapıldı.
    YAZARLAR