22 Eylül 2017 Cuma

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Isparta Siyaseti Isınıyor, Fokurdayacak da…

18 Ağustos 2013 Pazar 14:13

Isparta Siyaseti Isınıyor, Fokurdayacak da…

 

Yıllarca Demirel ismi ile siyaset sahnesinin içinde aktif (!) şekilde yer alan Isparta ve Ispartalılar yerel seçimlerin, referandumun ve cumhurbaşkanı seçimlerinin ufuktan göründüğü şu günlerde tatlı bir siyasi telaş içinde.

 

Saadet Partisi sınıf arkadaşım Süleyman ÇAKAN bey ile adayını açıklayan ilk parti oldu. CHP adayı Çakmakçı oldu gibi. MHP 30 Ağustos’a kilitlendi. Bahçeli beyin ağzına bakıyorlar. Ak Parti’de aday adaylıklarını resmen açıklamasalar da bir-iki kişi çalışıp duruyor, hem de alenen. Eski Başkan CİVAN herkesin dilinde. Muhtemel diğer aday adayları da, gerek parti disiplini, gerekse zamanlama hatası yapmama adına bekliyorlar. Siyasetin açmazları yazımızda bu sürecin zorluğunu daha önce yazmıştık.

 

Şehrimiz Isparta bulunduğu coğrafi konumdan gelen doğal avantajları ile turizmin ve sanayinin göbeğinde sayılır. Turizm konusunda Afyon ve Antalya’nın arasındayız. Sanayi konusunda da, Denizli ve Konya devlerine komşuyuz. 200 bin nüfusu ve eğitimdeki yeri ve başarısı ile yaşanabilir gözde iller arasındayız. Sanayimizin üst seviyelerde olmaması bir avantaj belki de. Ülkemizde sanayileşip de hala taşralıktan kurtulamamış çok iller var. Gaziantep, Denizli, Konya, Manisa, Bursa bunlara örnek gösterilebilir. Profesyonel bir il olmayı çoğu şehrimiz beceremedi. Beceren de yok gibi.

 

Bu anlamda Isparta belki de bir avantaja da sahip. Zira tekstil devleri Gaziantep ve Denizli, tarım devi Konya, et ve süt devi Burdur, yumurta ve termal devi Afyon genel olarak kalkınma çizgilerini belirlemiş iller. Isparta ise hala ana bir damar belirlemiş değil kalkınma adına. Gül, ana ürün olmayacak kadar sınırlı bu il için. Halı, Gaziantep ve Manisa’ya kaptırılmış, gönderilmiş bir sektör. Turizmde Afyon ve Antalya arasında beynamaz kaldık. Geriye kaldı iki ana sektör. Biri eğitim, diğeri de sağlık. Yani bu şehir kendini bu iki ana profilde gösterse ve marka haline getirse en hayırlı iş yapmış olacak galiba. Ya da etraf illerin tedarikçisi bile olunabilir. Tarım da hiç yabana atılmayacak bir sektör de olabilir bu şehir için. Hepsi oturulup konuşulur ve karara bağlanır. Yeter ki karar verip ayağa kalkalım hele bir. Isparta kararsız. En kötü bile olsa bir karar vermesi lazım acilen bu şehrin.

 

Ortada böyle bir tablo varken Isparta’ya belediye başkanı olacak kişinin, şehrimizi Türkiye ve dünya pazarına taşıma adına kendine has bir vizyonu da olması gerekiyor. Şehirde yaşayanların böyle bir isteği ve beklentisi yoksa başımızda bulunan belediye başkanı bile fazla bizlere ve bu şehre.

 

Siyasetçi ve bürokratlarımızın bu minval üzere olmalarında şehrimiz kazanır, kaybetmez. Yoksa kör-topal gidiyoruz zaten. “Havamız, suyumuz, trafiğimiz, nüfusumuz iyi. Çok problemli bir il değiliz. Demirel gibi bir adam da çıkarmışız bu ülkeye. Fazla da kasmaya gerek yok”, diyenlerin yarınlarda iyi kalkınmakta olan bir ülkenin hükümetinden, orta halli bir şehri olarak, çok da büyük hizmet beklemesine hakları yok. Ne kaa ekmek, o kaa köfte.

 

Yeni gelen Valimiz inşallah iyi bir nasip olur. Altı ay sonra seçeceğimiz belediye başkanımız da donanımlı, ülkemiz ve dünya gerçeğine vakıf biri olur. Yoksa lay lay lom yaşıyoruz bu sakin şehirde. Kimse şikayet etmesin.

 

Ziya ÖZTÜRK (Eğitimci-İlahiyatçı)

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR