21 Eylül 2017 Perşembe

Kadir YAVUZ / Ajans32

Isparta Spor… Şehir Stadının Işıklandırılması…

05 Temmuz 2012 Perşembe 10:54

ISPARTA SPOR… ŞEHİR STADININ IŞIKLANDIRILMASI… YILLARDIR ATIL BEKLEYEN ÖZEL İDARE BİNASININ GÖRÜNTÜSÜ…

 

Üzgünüm Isparta spor olması gereken yerde değil! Ben, elimden geldiğince, gücüm yettiğince, yaşadığım şehrin her şeyiyle ilgilenmeye çalışırım.

 

Öncelikle Milli takımcı olduğumu söyleyeyim… Sonra Galatasaraylıyım… Elazığlı olmam münasebetiyle Elazığ sporluyum. Yaşadığım ve hatta sevdiğimden özellikle yerleştiğim şehrim Isparta’mın takımını da içtenlikle tuttuğumu söyleyeyim.

 

Hemen hemen her gün stadın bir üst sokağına paralel yürüyerek geçiyorum. Takımın 2.lig’de oynadığı sıralarda Isparta’ya gelmiştim. 2002 yılında, o zamanlar 2.lig’de oynayan takımımız düşmeye başladı. Derken, düştükçe düştü. “Düşenin dostu olmaz” demişler ya, haklılar galiba! Düştüğü zaman ilk düştüğünde el uzatılıp kaldırılmaya çalışılsaydı, o gün ayağa kalkabilirdi, Isparta spor. Sonraları bazı müdahaleler edildiyse de başarılı olunamadı. İş işten geçmişti.

 

Stadın olduğu, o mahalle de oturdum yıllar yılı… O statta yürüdüm… Spor yaptım. Stadın bir üst mahallesinde oturdum, yine stadın yanından geçtim… Bu defa stadın kale arkasına düşen mahalleye taşındım, yine o sokağı kullandım. Hep yan sokaktan geçer, o güzelim stadı Isparta sporsuz düşünürken üzülürüm. Bir gün yine oradan geçerken, baktım direkler dikiliyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne o ara vekâleten Fatma Uçarlar Hanımefendi bakıyordu. Kendisini şair ve yazar olduğundan iyi tanıyorum. Meğer o günler de, yapılan çalışmalar stadın ışıklandırılması içinmiş. Her ne kadar takım alt ligler de ise de, elbette bir gün 2’lige, 1’lige ve hatta Süper lige çıkacak... O zaman aydınlatılmış bir statta gece maçlarını oynar, Isparta spor.

 

Yapılan hiçbir şey lüzumsuz değildir. Fuzuli değildir. Bir stadın aydınlatılması sadece futbol müsabakaları için düşünülmemelidir. Resmi bayramlarda bazı konserler verilmekte, rahatlıkla statta verilebilir. Yaz mevsimlerinde, yapılacak konserler statta verilebilir. Özellikle festivallerde gelen sanatçılar meydanlara sıkıştırılıyordu. Bundan böyle sıkıntı olmaz.

Güzel bir görünüm kazandırdı, şehre!

 

Şehre görüntü deyince, hemen Kaymakkapı’nın üstünde köşe taşı gibi bir yer işgal eden ve atıl durumda yıkılıp modern bir bina olarak yapılmayı bekleyen Özel İdare Binası aklıma geliyor. Aklıma gelmese de, her oradan geçtiğimde gözüme ilişiyor. Isparta Valisi Memduh Oğuz Bey’in bu bina için projeler sundurduğunu basından takip ediyorum. Bir an önce o kirlilik ortadan kalksa iyi olur, düşüncesindeyim. O binanın Müftülük Binası olabileceğini düşünmüştüm. O konu halledilmiş sanırım. Geçenler de, belediyedeydim. Yıkılan eski Deri Organize Sanayi Bölgesinin üstündeki caminin olduğu alana Müftülük Binası olarak karar kılınmış. Güzel!

 

O bölge de atıl durumda ve çok berbat bir görüntüsü var. Yıkık dökük, harap bir manzara var. Oradan geçerken, gerek köpeklerin havlamasından ve gerekse o yıkık harap hâlinden dolayı ürküyoruz, korkuyoruz.

 

Şimdiler de, Belmaş evlerinde oturuyorum. Antalya yolu üzerinden yani çevre yolundan yukarı doğru ta Çayboyu’ndan  Gökçay’a kadar yürüyor oradan aşağıya doğru inip Altınbaşak’ın önünden eve dönüyorum. Gökçay’ın hemen altından başlayan ve Antalya çevre yoluna kadar uzayan Çayboyu, çok güzel bir görünüm kazandırmış, yeni yerleşim hâlinde bulunan semte! Sağlı sollu bana Ankara Dikmen Vadisini yaşatıyor. Çayboyu’ndan aşağı doğru suyun akarı istikametinde inerken Altınbaşak’ın arka cephesine gelinceye kadar güzel ama orada dere kenarı sağlı sollu kaldırımlar daralıyor… Çift taraflı dolaşıp, parka yerleştirilen aletlerde sporunu yaparak büyük bir keyifle Davraz’ın havasını teneffüs edebiliyorsun. Ancak, eski deri organizenin hemen karşısı yani Altınbaşak’ın arka bahçesi ve Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi’nin arka bahçesi tarafından yaya yürüyüşü yeri kadar kaldırım yeri alınacak… O güzellik orada bitiyor. Görüntü birden sıfırlanıyor.

 

Yetkililerimizin dikkatini çeker diye düşünüyorum. 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR