22 Eylül 2017 Cuma

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Isparta Sporu Seven Belediye Başkanı İstiyor

18 Mart 2014 Salı 16:30

Bilinen adıyla 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmi adıyla 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak.

Bu seçim Isparta’nın geleceğini yakından ilgilendiriyor. Spor olarak ele alırsak Isparta, 5 yıl boyunca ilerleyeceği yerde yerinde saydı. Saymakla kalmadı bir hayli fazla geriledi.

Uzun yıllar profesyonel futbol liglerde güller diyarını başarıyla temsil eden Ispartaspor, 3. Lige veda ederken, bugün de Bölgesel Amatör Lig’den de küme düştü.Mahalle takımı olarak Türkiye’de bir ilki başararak 3. Lige yükselen Isparta Emrespor’un 3. Lig macerası da sadece 1 yıl sürdü. Bölgesel Amatör Lige daha önce Sav ve Özel İdare dayanamamıştı.
Futbolda durum böyle.

Futbol dışında sadece Türkiye Erkekler Voleybol 3. Ligi’nde bir temsilcimiz var. O da Eğirdir Elmaspor. Futbolu geçtik hadi diğer dallarda da sınıfta kalındı.

Sayın Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, kendisine bir karşılaşmada hakaret edildiği gerekçesiyle spora küstüğünü söyleyerek, destek vermekten kaçınıyor. Kendince haklı nedenleri olabilir. Ama bugün ülkemizde bu tür olaylar yaşanabiliyor.

Ispartaspor’umuzu ve Emrespor’umuzu 3. Ligde tutmayı başaramadık. Takımlar kaderine bırakılırsa bu sonuçların çıkması normaldir. Isparta’ya bu vurdumduymazlık yakışmıyor.

35 binlik Sandıklı’yı amatör kümeden alıp 3. Lige çıkaran 39 yaşındaki Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol, bugün ilçesini sporla en iyi şekilde tanıtıyor. Elibol Sandıklıspor bugün tüm Türkiye’ye tarafından tanınırken, il takımları ise ilerleyeceği yerde geriliyor. Sandıklı bugün 2. Lig mücadelesi veriyor. Yine Nazilli Belediyespor örneğini vereyim, onlarda 1. Lig için mücadele ediyor. Bu ilçelerin belediye başkanları da aynı görüşte. Bu işi nasıl başarıyorlar derseniz bu başkanlarımız bunu gururla anlatacaktır.

Örnek verecek olursak Tavşanlı Linyit PTT 1. Lig’de. Akhisar Belediyespor Spor Toto Süper Lig’de. İlçe takımları adeta Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Uşak gibi ilçelere ders veriyor. Bu takımlar geçmişte güller diyarının takımıyla mücadele etmişlerdi.

Isparta halkı önceden hafta sonları Atatürk Stadı’na gitmek için can atardı. Bir hobiydi Ispartaspor ve Emrespor. İnsanların bir futbol hevesi vardı. Atatürk Stadı’na giderken gözlerim doluyor, geçmişteki o dolu tribünler aklıma geliyor. Ahh benim Ispartaspor’um diyorum.
Siyasiler bugün ev, çarşı, pazar geziyorlar. Gittikleri yerde Isparta’ya yeni bir profesyonel takımın kazandırılmasıyla ilgili istekleri var. Kısacası Isparta halkı sporu seven bir belediye başkanı istiyor. Sadece AK Parti Belediye Başkan Adayı Nuri Uzaktaş, amatör kulüplerle buluşarak projelerini açıkladı.

İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de memleket sevdasıyla yanıp tutuşan çok sayıda hemşerimiz var. Bu işadamlarıyla zaman zaman telefon görüşmeleri yaptığımızda onların da profesyonel spor takımı yönünde talepleri var.

Profesyonel lige çıkmak zor mu derseniz bence eskiye göre çok kolay. Zaten profesyonel lige çıkıldıktan sonra TFF bütün kolaylıkları sağlıyor. İddiadan gelen paralar ise takımları ihya eder. Yeter ki Isparta istesin, bu kentin büyükleri inansın.

Seçime sayılı günler kala Isparta Belediye Başkan Adaylarından sporla ilgili projelerini kamuoyuyla paylaşmalarını istiyoruz. Benden söylemesi Isparta spor camiasını hafife alan kaybeder.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 7 yorum yapıldı.
    YAZARLAR