25 Eylül 2017 Pazartesi

Kadir YAVUZ / Ajans32

Isparta Valisini Mehmet Kayaduran Bey'le Ziyaretim..

07 Aralık 2010 Salı 15:36

DÜN AKŞAM VALİ ALİ HAYDAR ÖNER BEY’İ, MEHMET KAYADURAN BEY’LE KONAKTA ZİYARET ETTİK.

 

Isparta’nın gelmiş geçmiş en iyi valilerinden biri olan, şahsiyetine çok değer verdiğim vali Ali Haydar Öner Bey’in hasta olduğunu, bir diş ameliyatı geçirdiğini, Katre Unlu Mamullerinin Sahibi Mehmet Kayaduran Bey’den öğrendiğimde; ziyaretine gidelim mi, dediğinde hemen kabul ettim.

 

Mehmet Bey, kendilerini sormuşlar… Bir diş operasyonu geçirdiğini söylediğinde; Mehmet Bey’de: “Sayın Valim, o zaman sizleri bir ziyaret edip, geçmiş olsun diyelim” dediğinde “Buyurun” diyorlar… Sayın Valim.

 

Kadim dostum Mehmet Bey, beni aradı, beraber Vali Bey’i ziyarete gidelim dedi. Tabii ki “Olur” dedim.

 

Vali Bey, bizleri karşıladı… Eşi Saadet Hanım’la tanıştık. Konuştuk.

Tam 3 saat, diş ameliyatı geçirmiş olmasına rağmen bizlerle sohbet etti. Isparta için yaptıklarını anlattı… 38 yıllık valilik görevlerinde bulunduğu dönemlerde ki; haksızlıklara karşı göğüs gerdiğini, her yaptığı işin sonunda, hakkı ve adaleti düşündüğünü, yapamadıklarında ise kendini bazen sorumlu tuttuğunu “Haksızlığa göz yumduğumuz da, bir o kadar sorumlu olduğumuzu” dile getirdiğindeki, samimi duygularını, gözlerinden okuyordum.

 

Sohbetimiz anında, değerli eşi Hanımefendi müsaade isteyerek bazen söze karışıyor ve anlatırken de, tane tane izah edişi; gerçek bir yaşam koçu olduğunu, ortaya koyuyordu. Çok içten, samimi, gülümseyiş dolu ifadeler ve bir hayli ikramlarla dolu tam üç saat!

 

İlk ikram edilen; Isparta’nın gül suyu, ardından yine Isparta’nın Ünlü gül lokumu! Bu derece Isparta’ya kendini adamış muhterem şahsiyet, Sayın Valimiz!

 

Yıllarca bitmeyen ve Sayın Valim sayesinde biten; Eğirdir yolu, Baladız kavşağı probleminin halledilmesi, Gölcük yolunun genişletilmesi ve Burdur kısa yolunun yapılıp, tamamlanmasını konuştuk… 2 yıl içinde, başarılan bu ve buna  benzer daha nice işleri konuştuk.

 

Yollardan bahsedilirken bir trafik kazası haberi geldi, Sayın Valime!

Sütçüler’in Beydilli Köyünden bir aile Antalya Aksu’ya yakın bir yerde trafik kazası geçiriyor ve aileden 6 kişi olay yerinde hayatlarını kaybediyorlardı. Anında Kaymakam Bey’i aradı, taziye verdi.

 

Üzüldüğünü gözlemledim… Ziyaretimiz sırasında; rahatsız olmayalım diye, telefonunu sessiz konuma almış… Bir ara telefon etmesi icap ettiğinde gelen aramaların olduğunu fark etmiş olacak ki, anında konuyu bizimle paylaştı: “Biz konuşurken bir iki kişi aramış, hemen kendilerini aramalıyım… Prensibimdir, farkına varmadığım olur bazen! Beni arayanlar olur, o an görmediğim! Ama farkına vardığım anda da, hemen ararım. Bu konu da çok hassas davranırım. Hiç kimse benim hakkımda yanlış düşünmesin, isterim.” Ne güzel prensipler.

 

Sabah yazımı yazıyorum… Sütçülerli bir arkadaşım, akşamki; kazadan bahsediyordu. “Bizim komşularımızdı, dün gece kaza yapanlar… Bir aile komple gitti. Evleri tam karşımızda! Aileden bir tek kişi kalmadı. Kapıları kilitli. Aman Allah’ım, otomobili kullanan genç yeni almıştı, arabayı! Evlerinin önündeki garaja zar zor yerleştirirdi, otomobili! Ayrıca yeni de evlenmişti. 6 kişilik bir aile yok oldu, gitti. Ev bomboş. Sabah o eve gözlerim yöneldi… Ama o yöne dönüp, bakamadım. Gözlerimi kaçırdım.”

 

Allah Allah, tam da dün duyduğumuz kazadan bahsediyor dedim, bizim arkadaş.

 

Akşam trafik kazasını duyunca hepimiz üzülmüştük… Bu acılı haberden sonra farklı şeyler konuşamazdık, zaten. O nedenle, Sayın Valimden müsaade istedik. Acil şifa dileklerimizi yeniden dileyerek kalktık.

 

Bizi, eşiyle birlikte aracımızın yanına gelerek uğurladı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR