27 Ocak 2022 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Kasım 2010 Pazartesi 16:15

Isparta Zengin Yeraltı Kaynaklarına Sahip

Isparta'nın Yer Altı Kaynakları Açısından Zengin Maden Cevherlerine Sahip Olduğu Belirlendi.
Isparta Zengin Yeraltı Kaynaklarına Sahip

Isparta'nın yer altı kaynakları açısından zengin maden cevherlerine sahip olduğu belirlendi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)'nün 'Maden Haritası'na göre; merkezle birlikte Şarkîkaraağaç, Yalvaç ve Sütçüler ilçesi de zengin maden rezervine sahip durumda.

Gül ve kiraz ve elma üretimi ile meyve, tarım ve kozmetik piyasalarında önemli ağırlığı olan Isparta'nın yeraltı kaynakları açısından da zengin bir cevhere sahip olduğu ortaya çıktı. MTA'nın maden yataklarına ilişkin açıkladığı listeye göre; Isparta, linyit, bakır, çinko, manyezite, ponza ve mermer madeni gibi zenginliklere sahip.

Isparta Yarıkkaya sahasında 3 milyon 600 bin ton rezerve sahip linyit yatakları bulunurken, Keçiborlu'da zengin kükürt madeni yatakları bulunuyor. Yine, Gölcük Krater Gölü etrafında geniş ponza madeni yatakları bulunurken, Şarkîkaraağaç- Kötürmek Yaylası'nda 400 ton manyezit rezervi belirlendi. Isparta Gökçebağ ve Belence çevresinde bej ve siyah renkli mermer yatakları bulunuyor.

MTA'nın haritasında Isparta- Keçiborlu karayolunun 13. kilometresinde kil ve kireçtaşı yatakları, Şarkiraağaç ilçesinde 21 milyon 776 ton alüminyum, 2 bin ton barit, 5 bin ton manyezit, Sütçüler ilçesinde 4 bin ton bakır- çinko, Atabey ilçesinde bej, beyaz renkli mermer, Isparta merkezde Gölcük Krater Gölü'nde 30 milyon metreküp ponza rezervi bulunuyor.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR