21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Ağustos 2011 Perşembe 05:27

Isparta Ziraat Odası Somali’ye El Uzattı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), kuraklık ve açlık felaketi yaşayan Afrikalılar için “Ekmeğimizi Afrika İle Paylaşıyoruz” sloganıyla yardım kampanyası başlattı.
Isparta Ziraat Odası Somali’ye El Uzattı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), kuraklık ve açlık felaketi yaşayan Afrikalılar için “Ekmeğimizi Afrika İle Paylaşıyoruz” sloganıyla yardım kampanyası başlattı.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, kıtada yaşanan insanlık dramının çok büyük olduğunu belirterek, “Türk çiftçisi ve köylüsü, kutsal bildiği alın terinin sembolü ekmeğiyle Afrikalı kardeşlerinin yanında olacak, ekmeğini onlarla bölüşecektir” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Kutlu, BM rakamlarıyla Afrika'da son 3 ay içinde 23 bin çocuğun açlıktan öldüğüne; 40 milyona yakın kişinin açlıkla mücadele ettiğine işaret ederek, çok zor durumdaki insanlara yardım amacıyla Ziraat Bankası Ankara Yenişehir Şubesinde TR300001000471397751355045 IBAN ve 471-39775135-5045 hesap numarasıyla kampanya başlattıklarını bildirdi.
Gerek 5 milyon kayıtlı Türk çiftçisinin gerekse konuya duyarlı bütün vatandaşların güçleri

oranında bu kampanyaya katılabileceklerini belirten Kutlu, “İçinde bulunduğumuz kutsal Ramazan ayı yapılacak yardımları daha da anlamlı hale getiriyor. ‘Damlaya damlaya göl olur’ atasözümüzden de hareketle, az çok ayırt etmeden, Türkiye’de örgütlü bütün Ziraat Odalarımızın katkısı ve tarım sektörünün çok değerli emektarları bu kampanyayı gönülden
destekleyeceklerdir” değerlendirmesini yaptı.

TARIMSAL ÜRETİMİN ÖNEMİ
Irkı,dini,dili ne olursa olsun, bu tür felaketleri hiç kimsenin ve hiçbir ülkenin yaşamasını istemediklerinin altını çizen Kutlu, bugünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın “açlığın” tarımsal üretimin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını ifade etti. “Bu felaketler; havanın,
suyun, toprağın ve bunları üretime dönüştüren tarımın ve bunu alın teriyle gerçekleştiren çiftçi ve üreticinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Türk çiftçisi ve köylüsü, kutsal alın terinin sembolü kabul ettiği ekmeğiyle çok zor günler yaşayan Afrika’nın yanında olacak” dedi.

“Küresel büyüklük, gelişmişlik ve zenginlik” bugün başka göstergelerle tarif ediliyor olsa da aslolanın ve gelecekte en önemli değerin, “tarım ve gıda” olacağını vurgulayan Kutlu, şöyle devam etti:

“Gelecek yılların tarım anlayışı, çevreye duyarlı, doğal, doğaya saygılı ve doğayla bütünleşmiş, yüksek verim ve kalitede sadece doyurmaya değil, sağlıklı beslenmeye elverişli, standartlara uygun gıda üretimi olmalıdır. İnsan yaşamı için üç temel gereksinim olan hava, su ve gıdadır. Gıdayı üretme sorumluluğu tarım kesiminin üzerindedir. Bunun hayati
gereği, tarım sektörünün yanı sıra bu konuda sorumluluğu bulunan bütün ilgililerce asla unutulmamalı ve hatırdan çıkarılmamalıdır.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR