20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Ocak 2012 Perşembe 12:02

Isparta'da Kapısı Çalınmayan Yaşlı Kalmayacak

Isparta Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, ''Geçmişe Sahip, Geleceğe Ümit'' projesiyle bakıma muhtaç, kapıları çalınmayan, kimsesizleri tespit ederek, yardımlarına koşuyo
Ispartada Kapısı Çalınmayan Yaşlı Kalmayacak

Isparta Emniyet Müdürlüğünün başlattığı proje kapsamında, mahallelerde yalnız yaşadığı tespit edilen kişilere, ''yaşlı tanıtma kartı'' verdi. Kimsesiz yaşlılar, projede belirlenen gönüllü komşulara emanet edildi. Kimsesiz yaşlıların ihtiyaçları gönüllü komşuları sayesinde giderilirken, gönüllülerin karşılaştıkları sorunları mahalle polisine bildirmeleri sağlandı.

Proje kapsamında ekipler son olarak, Davraz Mahallesi'nde yalnız yaşadığı tespit edilen ve gözleri görmeyen 75 yaşındaki Ümmüşan Acar'ı ziyaret etti. Acar'ın evine giden polisler, yaşlı kadının sobasını yaktı, karnını doyurdu. Polis ekipleri, hasta olduğu öğrenilen kadını tedavisi için önce sağlık ocağına ardından da Gülkent Devlet Hastanesine götürdü.

Ümmüşan Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en büyük sorununun yalnızlık ve gözlerinin görmemesi olduğunu, bu nedenle bazı zorluklar yaşadığını anlattı. Acar, ''Yalnızlığımı polis evlatlarımla gideriyorum. Sağ olsunlar her zaman ziyaretime geliyorlar. Hasta olduğumda hastaneye götürüyorlar ve ilaç alıyorlar. Onlar sayesinde komşularım da artık beni ziyaret ederek kapımı aralıyorlar'' dedi.

Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, yaptığı açıklamada, geçen yıl yalnız yaşayıp kapısı çalınmadığı için evinde öldüğü sonradan öğrenilen 11 kişinin varlığının, ''Geçmişe Sahip, Geleceğe Ümit'' projesinin başlangıcı olduğunu söyledi.

Amaçlarının insanları yalnızlığa mahkum etmeden, topluma yeniden kazandırmak olduğunu belirten Gürkan, ''Isparta'da kapısı çalınmayan, kendi imkanları ölçüsünde ihtiyaçlarını gideren insanlar var. Toplum Destekli Polis Şubesi birimimiz, Isparta'daki yalnız yaşayan kişilerin tespit edilmesine yönelik çalışma yaptı. Şimdiye kadar 60'ın üzerinde kişi belirlendi. Tespit edilen kişilerin, maddi durumunu, sağlık, sosyal profillerini gösteren çalışma da yapıldı'' dedi.

Proje ile komşuluk ilişkilerini geliştirmeye çalıştıklarını da vurgulayan Gürkan, şöyle konuştu:
''Ekiplerimiz mahalledeki kimsesizleri tespit ediyor, yanına gidiyor ve onu mahallesindeki insanlarla tanıştırıyor. Komşularını bu insanın varlığından haberdar ediyor. Hazırlanan kartlar ile o kişi de komşularına emanet ediliyor. Herhangi bir durumda o mahalleden sorumlu polisimiz hemen yardıma koşuyor.''

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR