20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Haziran 2012 Cuma 10:46

Isparta’da küçükbaşta %20 büyükbaşta %15 artış var

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sıddık İpek, devletin desteği ile ilimizde son yıllarda hayvan artışında büyük bir gelişme olduğunu söyledi.
Isparta’da küçükbaşta %20 büyükbaşta %15 artış var

Sanayi sektöründe umduğunu bulamayan Isparta’da, tarım ve hayvancılık destekleniyor. Bürokratların başarılı girişimleri şehri bir nevi kalkındırıyor.

Isparta’da son yıllarda hayvancılık sektörü çığır atladı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İpek, ilimizde küçükbaşta %20 ve büyükbaşta %15 bir artış olduğunu müjdeledi.

Şehirde yaşayan vatandaşların yavaş yavaş köylere fidan dikimi için gittiğini söyleyen İpek, köy hayatının da hiçbir zaman bitmeyeceğinin altını çizdi.

Isparta’da ilk defa ilçe ve köylerde çiftçilikle ilgili olarak eğitim toplantıları yapılıyor.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İpek: “Çiftçilerimizin tarım ve hayvancılık konusunda bilinçli, gerçeklere uygun faaliyetlerin yürütülmesini sağlamak, bunun için bir program dahilinde tüm ilçe, belde ve köylerde toplantılar planladık.

Şimdiye kadar 80 toplantı yapıldı. Toplantılara çiftçilerimiz yoğun ilgi gösterdiler. Bilhassa kadınlarımızın ilgi göstermeleri bizleri çok sevindirdi. 2012 yılı sonuna kadar 174 köy, 53 belde ve 13 ilçenin tümünde toplantılar yapılacaktır.

Isparta son yıllarda tarım ve hayvancılıkta ileri bir düzeye geldi. Meyvecilikte (elma, kiraz, kayısı ve şeftali) Türkiye genelinde söz sahibi olmuştur. Bakanlığımızın vermiş olduğu destek sayesinde küçük ve büyükbaş hayvancılıkta ileri bir düzeye gelmiştir. İlimizde son yıllarda küçükbaşta %20 ve büyükbaşta %15 artık meydana gelmiştir. Isparta’da tarım ve hayvancılık konusundaki yatırımlar arttırılmıştır. Büyük ölçekli hayvancılık işletmeleri kurulmuştur. Süt üretiminde yıllık 132 bin tonu geçmiştir bu toplam süt işletme tesislerinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Isparta’da tarım ve hayvancılığın ilerlemesi, köylerde yaşayan %30 çiftçilerimizin artık kente göç yapmaktan ziyade kentten köylere yatırım yapmak için göç ediyor” dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR