23 Haziran 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Haziran 2018 Perşembe 19:56

Isparta'da Muharrem İnce Coşkusu / Foto Galeri

Isparta'da Muharrem İnce Coşkusu / Foto Galeri
Ispartada Muharrem İnce Coşkusu / Foto Galeri

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, dün Isparta mitinginde coşkulu bir kalabalığı hitap etti. Meydanı dolduran on binlerce Ispartalıya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şikayet eden İnce, Ispartalılardan destek istedi. İnce, “Isparta’ya üniversiteyi biz getirdik” diyen Erdoğan’a “Sen 92 yılında daha Beyoğlu’na belediye başkanı seçilememiştin. Demirel yaptı üniversiteyi” sözleriyle cevap verdi. İnce, Ispartalılara da önemli sözler verdi.

Seçimlere sayılı günler kala Isparta 3. Cumhurbaşkanı adayını ağırladı. Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener’in ardından Muharrem İnce’de aynı meydanda Ispartalılarla buluştu.

Valilik önündeki 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda on binlerce Ispartalıyla buluşan Muharrem İnce, miting boyunca esprili çıkışlarıyla dikkat çekti. Ispartalılara sık sık kısa videolar izleten İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta Mitinginde “Isparta’ya üniversiteyi biz getirdik” sözlerini hatırlatan İnce, Erdoğan’ın mitingindeki o sözleri videodan izletti. İnce; “Isparta’da üniversiteyi biz yaptık diyor. Sen 92 yılında daha Beyoğlu’na belediye başkanı seçilememiştin. Demirel yaptı üniversiteyi” sözleriyle Erdoğan’ı eleştirdi.Muharrem İnce, Isparta Davrazspor atkısıyla çıktığı mitingde, “Buraya gelirken ne konuşacağım diye düşünürken aklıma 1979’da yaşadıklarım geldi. Ara seçim vardı ben CHP’liydim, babam da Demirel’ciydi. 79 ara seçimlerinde duvarlara yazı yazdık. Adalet Partili birisi babama demiş ki, ‘senin oğlan Ecevit’in adını yazıyordu’. Babam da fırçaladı. Sonra milletvekili oldum, Süleyman Demirel’e gittim, Cumhurbaşkanı’m sizin yüzünüzden ben fırça yedim babamdan dedim. ‘Ne oldu’ dedi. Dedim ‘Ben Ecevit’i daha çok seviyordum.’ Dedi, başbakanlığımı sevmedin mi dedi, ‘sevmedim’ dedim. ‘Cumhurbaşkanlığımı sevdin mi?’ dedi. Onu sevdim dedim. O zaman mesele yok dedi. Bunu neden anlattım biliyor musunuz? Bu ülkede devlet adamları vardı. Hepsi hapis yattı. Birisi geldi 4 ay hapis yattı. Mağdurum da mağdurum” ifadelerini kullandı.

"SARAYI GENÇLERE VERECEĞİM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bunlar İmam Hatip Liselerini Kapatacak” sözlerini de eleştiren İnce; “Ben meydanları geziyorum. Aş, iş, eğitim diyorum, fabrikaların dumanı tütsün diyorum. O geliyor; İmam hatipleri kapatacak diyor. Birazcık dürüst ol. Sarayı yıkacak, köprüleri yıkacak diyor. Ben o sarayı başına yıkarım dedim, sarayı neden yıkayım o kadar masraf yaptın. Ama orayı gençlere vereceğim, bilim merkezi olacak. İmam Hatipleri ağzına alma, o çocukları oy için kullanıyorsun. Ben İmam Hatiplerde fizik öğretmenliği yaptım. 1.5 milyon imam hatipli çocuk işsiz, onlara iş bulmanın derdindeyim. Gelecek diyoruz. Çocuklarımızı iyi eğiteceğiz, çocuklarımıza iş bulacağız diyoruz. Nano-teknoloji diyoruz, uzay madenciliği diyoruz. O dindar ve kindar nesil diyor” dedi.DİNDAR NESİL YETİŞTİRİLMESİNE İTİRAZIM YOK
İnce; “Dindar nesil yetiştirilmesine hiçbir itirazım yok ama dindar nesil yetiştirme işi ailenin işidir. Din derslerini nasıl vereceğiz anlatayım: Diyorsa ben dindar bir aileyim benim çocuğuma iki saat din dersi yetmez, kelam dersi istiyorsa onu veririz, tefsir istiyorsa onu veririz seçmeli olarak. Öbürü istemiyorsa da zorla vermeyiz. Sevgili Erdoğan, meydanlarda İnce diye diye, İnce hastalığa tutulacaksın. Türkiye'nin büyük sorunları var. Bu sorunlar yorgun birisiyle çözülmez, Türkiye'ye taze kan lazım. Bak bugün Merkez Bankası ne yaptı. Bir ay içinde 2 kez faiz artırdı. Politika faizi yüzde 25’e geldi. Bu ortamda kimse yatırım yapmaz. Erdoğan bir kez daha seçilirse dolar 8-10 lira olacak Türkiye batacak. Neden biliyor musunuz? Kavga etmediği kimse yok” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİ TARİKAT YURTLARINA MECBUR ETMEYECEĞİZ
Cumhurbaşkanı Muharrem İnce; “Biz emekliye bir maaş ikramiye dedik, onlar 1000 tl dedi. Onu bile doğru dürüst verememişler. Bir köylü çocuğu olarak traktöre biniyorum, bisiklete biniyorum, zeybek oynuyorum. Doğal davranıyorum. Geçen gün demiş ki takmış kafasına kasketi, kasketi 3-5 liraya alırsın. Kasketi alırsın da, onun içindeki teri satın alamazsın. Sen mahallede oynadığın cebinde harçlık olmadığı günleri çoktan unuttun. Sen saraylara alıştın. Ankara’daki yetmiyor, 5 tane de İstanbul’da var. Bir de şimdi yazlık saray yapıyor 300 odalı. Seçilirsem o yazlık sarayı engelli ailelerine vereceğim. Bak Erdoğan, benimle laf yarışına girme seni perişan ederim. Sana prompter'dan yazarlar o da bozulur arada kalırsın. Gençler, 19 Mayıs'ta 29 Ekim'de biri gençlik bursu diğeri cumhuriyet bursu iki tane burs alacaksınız. İki sene içinde sizleri tarikat yurtlarına mecbur etmeyeceğiz. Sizinle birlikte marka yaratacağız. Öyle yetenekli çocuklarımız var ki, yeter ki devlet bunların elinden tutsun. AK Partili gençler, anneler, Erdoğan gibi gençlerin oyuna talip değilim. Ben gençleri iyi yetiştireceğim” dedi.VATANDAŞ DEĞİL DEVLET KEMER SIKACAK
İnce, Cumhurbaşkanı olması halinde vatandaşın değil, devletin kemer sıkacağını kaydederek “Ziraat Bankası'nın görevi nedir? Ziraat Bankası'nın çiftçiyi desteklemesi gerekiyor edğil mi? Geçenlerde bir medya satışına 1 milyar dolar kredi verdi. Bu krediyi KOBİ'lere verseydi 10 bin KOBİ'ye 450 bin lira verirdi, bu krediyi çiftçiye verseydi 100 bin çiftçiye 45 bin lira kredi verirdi. Erdoğan ile İnce'nin farkı şu: Erdoğan bir tane yandaşına 1 milyar dolar verir ben 100 bin tane işçiye kredi vereceğim. İlk kez benim dönemimde vatandaş kemer sıkmayacak, devlet kemer sıkacak. Merkez Bankası bugün tarihi bir iş yaptı. Mayıs ayında enflasyon 12, 65 oldu. 15 yılda rekor. Dünya ortalamasında Türkiye ayarındaki ülkelerde enflasyn 5,87 Türkiye'de 12,65. Devlet ev sahibiydi, kiracı oldu bunların döneminde. Taşıt için 549 milyon taşıt için para ödediler” diye konuştu.

ŞEKER FABRİKALARINI YÖNETEMEYENLER TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ
Erdoğan’ın kendisi hakkında “Şehir Hastanelerini yıkacak, camileri yıkacak” algısı yaratmak istediğini ileri süren İnce; “Şimdi diyor ki, İnce şehir hastanelerini yıkacakmış. Ben hastane falan yıkacağım demedim ama senin zihniyetini yıkacağım bunu bil. Isparta Belediyesi CHP'li değil. Diyorlar ya camileri yıkıyorlar diye, CHP'li belediyelere gittim sordum. Dediler ki evet aylık olarak deterjanla yıkıyoruz, temizliyoruz. Size bir soru. Bir fabrikayı yönetmek mi kolaydır, Türkiye'yi mi yönetmek kolaydır. Fabrikayı yönetmek kolaydır değil mi? Ama bunlar şeker fabrikaları zarar ediyor diye kapattı. Bir fabrikayı yönetemeyen ülkeyi yönetebilir mi?” diye sordu.TÜRK TÜTÜNÜ ZEHİRLİ DE AMERİKAN TÜTÜNÜNDE VİTAMİN Mİ VAR?
İnce; “Erdoğan ile İnce arasında bir fark mı diye sorabilirsiniz. Ben cumhurbaşkanı olduğumda her akşam 8-10 kanaldan bağırıp çağırmayacağım. Televizyonlara çıkacak mıyım? Çıkacağım ama yandaş gazetecilerle değil, üniversite öğrencileriyle tartışmaya çıkacağım. Çocuklarıma hayal kurdurmayı unuttu bu. Ben çocuklarımıza hayal kurduracağım. Adıyaman'da tütünü yasaklamışlar. Ekersen hapis cezası var. Gelmiş Adıyaman'a demiş, tütün zehirli. Türk tütünü zehirli de Amerikan tütününde vitamin mi var, insafsız, vicdansız!” dedi.

DEMİREL’İN MEZARINI ZİYARET ETTİ
Muharrem İnce’ye konuşmasının ardından el dokuması Isparta kilimi, üzerinde fotoğrafı olan halı, gül ve lavanta hediye edildi. Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, mitingin ardından Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in mezarını ve demokrasi müzesini ziyaret etmek için İslamköy’e hareket etti.MİTİNGDEN İZLENİMLER
Mitinge CHP’nin dışında İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partililer de katıldı.

CHP’nin Isparta’da bugüne kadar yaptığı en kalabalık ve coşkulu mitingdi.

Miting alanında özellikle gençlerin yoğunluğu dikkat çekti.

Mitinge sık sık mizah kullanan İnce, Isparta halkına kendisini sevdirdi.

Miting alanında üzerinde Süleyman Demirel’in fotoğrafı bulunan ve “Ona İnanma Üniversiteyi ben yaptım” yazısı gazetecilerin ve mitinge katılanların ilgi odağı oldu.

Mitingde Cumhurbaşkanı Muharrem İnce dışında hiç kimse konuşmadı.
Erdoğan ve Akşener’in mitinginde olduğu gibi parti adayları tanıtılmadı, parti ismi ve parti bayrakları kullanılmadı. Mitingde sadece Türk Bayrakları vardı.

İnce, çocuklara özel bir ilgi gösterdi. “Sen bize en güzel karne hediyesisin” yazılı döviz taşıyan çocuğu platforma çıkardı. Mitingin sonunda ise üzerinde Atatürk tshortü olan bir bebeği kucağına alarak sevdi.

Mitinge ilçelerden de yoğun katılım olması dikkat çekti.

Nüfus sayısından dolayı belediyelikten düşen Gelendost Yaka Köyü’nden gelenler. “Belediyemizi geri istiyoruz” yazılı pankart açtılar.

Muharrem İnce, Isparta’dan oldukça moralli ayrıldı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 4 yorum yapıldı.
    YAZARLAR