20 Temmuz 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Ekim 2010 Çarşamba 09:45

Isparta'da Solunum Testi Yapılacak

Türk Toraks Derneği, 14 Ekim Dünya Nefes Ölçüm Günü'nde Isparta'da halk açık alanlarda ücretsiz solunum fonksiyon testi ölçümü yapacak.
Ispartada Solunum Testi Yapılacak

Türk Toraks Derneğinden yapılan açıklamaya göre, dünya solunum dernekleri tarafından ""Nefes Ölçüm Günü/Spirometri"" olarak ilan edilen 14 Ekim, ""40 yaşını geçtiysen, uzun zamandır öksürüyorsan, zaman zaman nefes darlığı çekiyorsan, sağlığın için geç kalmadan nefesini ölçtür"" sloganıyla kutlanacak.

Türkiye"de tüm sokaklar bu afişlerle donatılarak, erken tanı koyulması için şikayetleri olan vatandaşlar, ücretsiz olarak nefes ölçtürmeye çağırılacak.

Dünyada milyonlarca insanı etkileyen KOAH ve astım gibi havayolu hastalıkları tedavi edilmediği zaman geç dönemde hastanın yaşam kalitesini de çok ağır şekilde etkileyen sorunlara neden oluyor.

KOAH ve astım tedavisinde önem kazanan erken tanıda kullanılan en etkin yöntem olan solunum fonksiyon testleri, hasta tarafından kolaylıkla yapılabilen bir yöntem olarak dikkati çekiyor.

Türkiye"de pek çok sağlık merkezinde yaygın olarak kullanılan bu yöntem ile 4-5 dakikada astım, KOAH gibi havayolu hastalıklarının tanısının konulması mümkün oluyor.

Dünya Nefes Ölçüm Günü etkinlikleri kapsamında 14 Ekimde dünyanın birçok şehrinde ücretsiz ölçümler yapılacak. Bu ölçüm sayıları CNN ve BBC gibi uluslarası kanallarla saat saat dünyaya duyurulacak.

Avrupa Solunum Derneği ve Türk Toraks Derneğinin ortak çalışmaları ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye"de de nefes ölçüm çalışmaları başlatıldı.

Türk Toraks Derneği, 11 ilde yerel yönetimlerle işbirliği yaparak, halka açık alanlarda ücretsiz solunum fonksiyon testi ölçüm alanları oluşturdu.

Buna göre, Isparta Belediye İşhanı önünde nefes ölçümü yapılacak.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLARsanalbasin.com üyesidir