22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Ekim 2011 Perşembe 21:51

Isparta'daki Depreme Dayanıksız Binalar Yıkılacak!

Isparta Valisi Memduh Oğuz, olası bir depreme tedbir amacıyla Isparta'daki tüm binaların kontrolden geçirileceğini ve çürük olanların yıkılacağını söyledi.
Ispartadaki Depreme Dayanıksız Binalar Yıkılacak!

Isparta Valisi Memduh Oğuz, olası bir depreme tedbir amacıyla Isparta'daki tüm binaların kontrolden geçirileceğini ve çürük olanların yıkılacağını söyledi.

Oğuz, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a yaptığı ziyarette, Isparta Valiliği, Isparta Belediyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi olarak Isparta'daki binaların kontrolden geçirilmesi konusunda bir karar aldıklarını açıkladı.

Kocaeli'de görev yaptığı sırada depremi yaşadığını belirten Oğuz, insanları depremin değil, binaların öldürdüğünü söyledi. Deprem öncesinde gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ve en önemli sorunun da bina sağlamlığı olduğunu ifade eden Oğuz, 7.2 büyüklüğündeki Van depreminde sağlam binaların ayakta kaldığını, çürük yapıların ise depremin şiddeti karşısında yıkıldığını vurguladı.

Isparta'nın da deprem kuşağında yer aldığını anımsatan Oğuz, "Isparta il hudutları dahilinde köyler de dahil olmak üzere tüm yapılar denetimden geçecek, çürük olanlar yıkılacak, desteklenmesi gerekenler de desteklenecek" dedi.

Yıkılacak binalarda yaşayan insanların ise yeni oluşturulacak yerleşim yerlerine taşınacaklarını dile getiren Oğuz, devletin bunları yapacak Güce sahip olduğunu belirtti. Vali Oğuz, bina denetimlerinin altyapı hizmetleri kadar önemli olduğunu kaydetti.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da Isparta'daki bütün binaların röntgenini çekeceklerini ve "Dayanıklı, dayanıksız" diye sınıflandıracaklarını söyledi. Dayanıksız binaların yıkımını gerçekleştireceklerini belirten Günaydın,

"Deprem sonrası daha büyük acı yaşamaktansa, üzerimize yıkılacak binayı şimdiden yıkmak daha doğru bir karar" dedi.


Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR