25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
05 Mayıs 2015 Salı 14:04

Isparta’dan 81 Kente Hizmet Veriyor

8 yıl önce Isparta’da hizmete başlayan Full Kontör Isparta’dan Türkiye’nin 4 bir yanına TL-Kontör satışı yapıyor. 627 bayisi ile geniş bir yelpazeye hizmet veren Full Kontörün Isparta’da yaklaşık 500 bin TL’lik yatırımı var.
Isparta’dan 81 Kente Hizmet Veriyor

Isparta’da 500 bin TL’lik bir yatırımla hizmet yürüten Full Kontör, kısa sürede büyük bir başarıya imza attı. 81 kente hizmet veren Full Kontör internet üzerinden sanal TL-Kontör satışı yapıyor.

Kısa sürede 627 bayiye ulaşan Full Kontör işletmecisi Serkan Şengöz, Ajans32’ye işletme hakkında bilgiler verdi.

TL-Kontör satışı, fatura tahsilatı gibi hizmetler sunan Full Kontör, müşterilerine tek hesap üzerinden 3 operatöre de 24 saat gönderim fırsatı sunuyor.

YENİ BAYİLİKLER İÇİN…
Geniş bir müşteri portföyüne sahip olan Full Kontör, yeni bayilikler için de kapılarını açıyor. Bayilik taleplerini değerlendirdiklerini kaydeden işletme sahibi Serkan Şengöz, http://www.fullkontor.net internet sitesi üzerinden bayi başvuru formu doldurulması gerektiğini hatırlattı.
Müşteri memnuniyeti açısından ilginç bir çalışmaya da imza atan Serkan Şengöz, işletme olarak Müşteri Memnuniyeti Anayasası oluşturduklarını anlattı.

Şengöz; “Adını gittikçe daha sık duymaya başladığımız terimlerden biri Müşteri Sadakati, günümüzün rekabetçi pazarlarında sadık müşterilerin önemi her fırsatta dile getiriliyor. Müşterilerimiz bize sadık mı sorusundan önce kendimize sormamız gereken daha önemli bir soru var; biz müşterilerimize sadık mıyız?

Firmamız Yönetimi ve Ekibi Olarak, kurumumuzun ve müşterilerimizin, her şeyin en iyisine layık olduğuna inandık. Daha mükemmel hizmetler sunabilmek ve içinde yaşadığımız toplumla birlikte büyüyebilmek için ortak aklımızı çalıştırdık Müşteri Memnuniyeti Anayasası'nı oluşturduk” diye konuştu.

İŞTE O ANAYASA

Madde 1:
Müşteri, en önemli varlık sebebimizdir.

Madde 2: Müşteri, yeni Müşteri kazandırma ya da kaybettirme ihtimali olan kişidir.

Madde 3: Müşteri, ihtiyaçları tespit edilerek kendisine her zaman özen gösterilmesi gereken kişidir.

Madde 4: Müşteri, ürün veya hizmet sattıktan sonra da sürekli memnun edilmesi gereken kişidir.

Madde 5: Müşteri Memnuniyeti, fark yaratmak, rakiplerin önünde yer almak, büyümek ve kâr etmek için şarttır.

Madde 6: Tüm Müşteriler, kaliteli hizmet alma hakkına sahiptir.

Madde 7: Tüm Firmamız Yönetim ve Ekibi Müşteri Memnuniyetini oluşturmak ve Müşterilerin "Firmamız benim İçin düşünür, yaratır ve yapar. Kendimi Firmamız’da güvende hissederim" demesini sağlamakla yükümlüdür.

Madde 8: Tüm Müşteriler "Firmamız Müşterisi"dir. Başka kurum, şube ya da Bayinin Müşterisi olduğu gerekçesiyle Müşterilere sunulacak hizmet kalitesinden taviz verilemez.

Madde 9: Müşteriyi zamanında bilgilendirmek ve doğru kişiye / kanala yönlendirmek, Müşteri memnuniyetinin birinci koşuludur.

Madde 10: Tüm Müşteriler, kullandığı ürün ve hizmetle ilgili şikayet etme hakkına sahiptir.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR