18 Temmuz 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 Ocak 2018 Çarşamba 20:20

Isparta’dan Aralık Ayında 16 Milyon Dolarlık İhracat

Isparta’dan Aralık Ayında 16 Milyon Dolarlık İhracat
Isparta’dan Aralık Ayında 16 Milyon Dolarlık İhracat

Isparta'da ihracat 2017 yılı Aralık ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 16,0 milyon dolar, ithalat azalarak 3,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, Aralık ayına ilişkin dış ticaret istatistiki bilgilerini açıkladı. Öncel, açıklamasının ilk bölümünde  Türkiye’deki dış ticaret istatistiklerinin tarihçesine ilişkin şu bilgileri verdi;

“Ülkemizde dış ticaret istatistikleri 1933 yılından itibaren Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanmaktadır. 1988 yılına kadar madde-ülke ayrıntısında bilgileri kapsayan yıllık dış ticaret yayınlarında, elektronik veri dağıtım sistemlerinin gelişmesi ve güncel verilerin dış ticaret veri tabanlarından dağıtılması nedeniyle 1989 yılından itibaren özet tablolara yer verilmeye başlanmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak kullanıma sunulan ve sadece mal ticaretini kapsayan dış ticaret istatistiklerinin, ulusal hesaplar ve ödemeler dengesinin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi önem taşımaktadır.

Türkiye dış ticaret istatistikleri için Özel Ticaret Sistemini uygulamaktadır. Dış ticaret istatistikleri, diğer ülkelerden Türkiye’nin istatistik bölgesine giren veya istatistik bölgesinden diğer ülkelere giden malları içerir ve bunlar şu şekildedir:

  - gümrük kontrolü altında normal ihracat ve ithalat rejimi

  - gümrük kontrolü altında dahilde ve hariçte işleme rejimi

Dış ticaret istatistikleriyle ilgili olarak, gümrük antrepoları, serbest bölgeler, gümrüksüz satış mağazaları Türkiye’nin gümrük sınırları dışı olarak kabul edilmektedir. Bu alanlarla 3. ülkeler arasında yapılan ticaret istatistikler içinde yer almamaktadır. 

İthalat içinde yer almayan kalemler: Transit ticaret, geçici ithalat, parasal altın ithalatı ve 100 ABD Doları altındaki işlemler.

İhracat içinde yer almayan kalemler: Transit ticaret, geçici ihracat, parasal altın ve 100 ABD Doları altındaki işlemler. 

Ana veri kaynağı gümrük beyannameleridir. Ham petrol, doğalgaz ve elektrik verileri  firmalardan alınmaktadır. Mevsim ve takvimden kaynaklanan etkiler, geçici nitelikte olduklarından, verinin genel eğiliminin gözlemlenmesini engellemektedirler. Bu nedenle, kısa dönemli göstergelerdeki mevsimsel yapının belirlenmesi; ardışık dönemler arasında güvenilir karşılaştırmalar yapmak için son derece önemli rol oynar.

Arındırılmış veri 3 farklı şekilde kamuoyu ile paylaşılabilmektedir: Arındırılmamış veriden, takvim ve tatilden kaynaklanan etkiler arındırıldığında “takvim etkisinden arındırılmış” veri elde edilmektedir. Takvim etkisinden arındırılmış veriler, bir önceki yılın aynı ayına/dönemine göre yapılan kıyaslamalarda kullanılmalıdır. Arındırılmamış veriden, mevsimsel etkilerden kaynaklanan hareketler arındırıldığında “mevsim etkilerinden arındırılmış” veri elde edilmektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler, bir önceki aya/döneme göre yapılan kıyaslamalarda kullanılmalıdır. Arındırılmamış veri, hem mevsim hem de takvim ve tatil etkilerinden arındırıldığında “mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış” veri elde edilmektedir. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriler, bir önceki aya/döneme göre yapılan kıyaslamalarda kullanılmalıdır.”

Öncel, 2017 Yılı Aralık Ayı Dış Ticaret İstatistiklerinin Antalya, Isparta ve Burdur İli değerlendirmesini şu şekilde yaptı: 

“Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre;

Ülkemizde ihracat  2017 yılı Aralık ayında, 2016 yılının aynı ayına göre %8,6  artarak 13 milyar 878 milyon dolar, ithalat %25,4 artarak 23 milyar 84 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Antalya'da ihracat 2017 yılı Aralık ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 133,0 milyon dolar, ithalat artarak 92,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Isparta'da ihracat 2017 yılı Aralık ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 16,0 milyon dolar, ithalat azalarak 3,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Burdur'da ihracat 2017 yılı Aralık ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 15,1  milyon dolar, ithalat artarak 7,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR