14 Ağustos 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Şubat 2018 Pazartesi 17:26

Ispartalı Çiftçiler Cumhurbaşkanı ile Buluştu

Ispartalı Çiftçiler Cumhurbaşkanı ile Buluştu
Ispartalı Çiftçiler Cumhurbaşkanı ile Buluştu

Türkiye genelinde 81 ilden çok sayıda çiftçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde buluştu. Programa Isparta’dan 18 çiftçi katıldı. 

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Çiftçiler Buluşması; Üreten Çiftçi, Büyüyen Anadolu, Gelişen Türkiye” isimli programa, Isparta’dan da İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın ve teknik personel ile 18 kişilik çiftçi grubu katıldı.

Programdaki konuşmasını yapmak üzere kürsüye giderken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, salondaki çiftçiler tarafından zeytin dalı verildi. Erdoğan da konuşmasına başlamadan önce zeytin dallarını kürsüye iliştirdi.

Konuşmasına, "Çiftçi kardeşlerimizi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, milletin evinde, bu gazi mekânda ağırlamaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum." diyerek başlayan Erdoğan, darbe girişimi gecesi bu gazi mekânın çevresinde 29 kişinin şehit, 36 kişinin gazi olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkelerin yükselişi de çöküşü de tarımla başlıyor. Bunun için güçlü Türkiye'nin yolunun, güçlü tarımdan geçtiğini asla unutmamak zorundayız" diyen Erdoğan, salonda bulunan çiftçilere şöyle seslendi;

“Ülkelerin yükselişi de çöküşü de tarımla başlıyor. Bunun için güçlü Türkiye'nin yolunun, güçlü tarımdan geçtiğini asla unutmamak zorundayız. Sizler, ekmeğinizi topraktan çıkarıyorsunuz. Sizler, her bahar ilahi bir müjdeye, bir mucizeye şahitlik ediyorsunuz. Sizler, toprağa atılan ölü tohumun filizlenmesindeki o ilahi hikmeti bizzat görüyor, toprağın bereketi ile ailelerinizi geçindiriyor, ülkemizi doyuruyorsunuz. Toprağın kahrını çekmeyenler onun kıymetini bilemezler, toprakla hemhal olmayan, vakit geçirmeyen ve yaşamayan insanın toprağı anlaması da mümkün değildir” dedi.

Çiftçilerimize verilen teşvikler hakkında da bilgiler veren Erdoğan şöyle devam etti; “Çiftçilerin üretim maliyetini azaltmak için 2003 yılında ilk kez mazot desteğini başlattıklarına dikkati çekerek, şimdi de 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerimizin mazot maliyetinin yarısını biz ödemeye başlayacağız.

Kırmızı et ihtiyacını karşılamak için adım atıyoruz. 300 baş hayvana kadar kredi desteği veriyoruz. Doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz.

Biz sizlere güveniyoruz. Biz toprağına gözü gibi bakan, gerektiğinde vatanı için varını yoğunu ortaya koyan siz çiftçi kardeşlerimize inanıyoruz. Biz el ele verdiğimiz zaman evelallah üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir yükün, hiçbir sorunun olmadığının bilincindeyiz. Daha güçlübir tarım sektörü ve daha güçlü bir Türkiye için omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte ülkemizi 2023 hedefleriyle 2053 ve 2071 vizyonlarına kavuşturacak hamleleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Programda bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da, Bakanlık olarak 7 gün 24 saat vatandaşların hizmetinde olduklarını vurgulayarak, “tüm çalışanlarımız, tarlada, bahçede, ağılda, ahırda değerli çiftçilerimizle birlikte olmaya devam edecekler. 3 milyon çiftçimiz ve 75 bin personelimizle büyük bir aileyiz. Çalışmalarımızda çiftçi, tüketici, esnaf, tüccar, sanayici olarak tarımın tüm paydaşlarıyla ortak aklın bereketinden yararlanmayı kendimize şiar edindik” dedi.

Yapılan programın arkasından İl Müdürü Mehmet Tuğrul ve beraberindeki çiftçiler Isparta Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’i ziyaret ettiler. Ziyaret esnasında Bilgiç ile görüşme yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal ile de konuşma fırsatı buldular.

 
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR