21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Ekim 2016 Perşembe 10:54

Isparta'lı Yapı Denetim Firmasına "İş Almaktan Men" Cezası

Isparta'lı Yapı Denetim Firmasına "İş Almaktan Men" Cezası
Ispartalı Yapı Denetim Firmasına İş Almaktan Men Cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 45 yapı denetim firmasına, saptadığı eksiklikler nedeniyle bir yıl süre ile iş almaktan men, izin belgelerini iptal etme gibi cezalar verdi.

Kararda, yapıları 4708 sayılı Yapı Denetim Kanununda belirlenen esaslara göre denetlemediği anlaşılan firmalara ve yapıyı uygun şekilde denetlemeyerek firmasını zarara uğratan çalışanlara da ceza verildi.

Bu kapsamda, İstanbul'da 10, Ankara'da 5, Konya'da 2, Yozgat'ta 2, Ordu'da bir, Kocaeli'de 3, Sakarya'da bir, Balıkesir'de 4, İzmir'de 4, Osmaniye'de bir ve Isparta'da bir firmaya bir yıl süre ile "iş almaktan men" cezası verilirken, bu cezaya sebep olan firma denetçilerine de bakanlıkça kayıtlarının tutulmasına yönelik karar alındı.

Öte yandan, bazı yapıları kanuna uygun olarak denetlemeyen ve hakkında bir yıl içerisinde 3 kez para cezası uygulanan Afyon ve Burdur'daki iki firmaya da bir yıl süre ile yeni iş almaktan men cezası verildi.

Denetim sorumluluğunda bulunan bazı yapıları denetlemeyen ve firmasının üç defa para cezası almasına sebep olan bir denetçinin "denetçi belgesi" ise iptal edildi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR