26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Aralık 2014 Pazartesi 09:30

Ispartalı Yazar Madencinin Dramını Yazdı

Daha önce Kürt Kassım isimli romanıyla Keçiborlu'da geçen yıllarını kaleme alan Eğitimci Yazar Halil Yapağılı, Türkiye'nin önemli yayınevlerinden olan Kaynak Yayınları'ndan yeni kitabını da çıkardı. Yazar Madencilerin dramını kaleme aldı.
Ispartalı Yazar Madencinin Dramını Yazdı

Halil Yapağılı... eğitimci... tiyatrocu... yazar...

Bir süre önce aslen Bingöllü olan dedesi Kürt Kassım'ı ve Keçiborlu Kükürt Madenleri'nde geçen ilginç yaşamını konu eden Kürt Kassım isimli romanını yayınlayan Halil Yapağılı, şimdi de Soma ve Ermenek'te meydana gelen maden katliamlarının acıları henüz tazeyken, madencilerin dramını kaleme aldı.

Türkiye'nin öncü yayın kuruşları arasında yer alan Kaynak Yayınları'nın okuyucuyla buluşturduğu "Ve Madenci Tumba Dedi" isimli kitap madencilerin dramını ve tarihe damga vuran 1990 yılındaki o büyük Madenci yürüşünü ve o yürüyüşün destansı hikayesini anlatıyor.

29 Kasım'da okuyucusuyla buluşan "Ve Madenci Tumba Dedi/ Büyük Zonguldak Yürüyüşü", Soma ve ardından Ermenek’te birbiri peşi sıra meydana gelen maden kazalarının akabinde yayımlanmaktadır.

Kitabın konusunu, 1990 yılında bir anda Türkiye’nin gündemini belirleyen büyük Zonguldak madenci yürüyüşü oluşturuyor. Bir belgesel-anı-roman tadında yazılmış olan bu kitaptaki her şey, isimler bile gerçektir.

Yazar Halil Yapağılı, madencilerin dramına bizzat yakından tanık olmuş, birkaç ay boyunca Zonguldak’ta madencilerle iç içe yaşamıştır.

Büyük Zonguldak yürüyüşü bir anda Türkiye’nin ve dünyanın dikkatini madencilerin içler acısı durumuna çekmişti.

Haftalar öncesinde yürütülen sendika-hükümet görüşmeleri tıkanınca madenciye derdini anlatmak için Ankara’ya yürümekten başka bir çıkar yol bırakılmamıştı.

Bugün olduğu gibi o gün de basın ve medya hükümetin kontrolündeydi ve büyük yürüyüşü görmezden gelmişti. Ancak madencinin halkla bütünleşen sabırlı ve akıllı adımları etkisini hemen göstermiş, önce basın ve medyayı hizaya sokmuş, ardından da hükümeti sarsmıştı.

Zonguldak yürüyüşü öylesine etkiliydi ki, madenciler bütün Türkiye’yi arkalarına almakla kalmamış, hükümeti de istifa etme noktasına getirmişlerdi.

İşte okuyacağınız bu kitap yürüyüşün destansı hikâyesini anlatmaktadır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR