20 Eylül 2017 Çarşamba

Kadir YAVUZ / Ajans32

Isparta’nın Kiraz Bahçesi Uluborlu…

09 Haziran 2015 Salı 12:23

Akdeniz’in dışa açılan kiraz bahçesi, Isparta ilinin Uluborlu ilçesidir. Merkeze bağlı Yaka kasabasında, Sav Kasabasında da kiraz yetişir ama hiçbiri Uluborlu kirazını tutmaz.

Uluborlu, yetiştirdiği kirazını yurt içinde değil yurt dışında tüketir. O nedenle, Uluborlu Belediye Başkanı kiraza büyük bir değer verir. Onunla ilgili bu yıl yapılan çalışmalar arasında en kıymetli olanı, Kiraz pazarındaki paneldi. Çağırıldığımı geç fark ettiğim o panelin izahatı şudur… ‘Kirazı, hangi hedeflere taşıyabiliriz.’

Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi’yi sık sık ziyaret ediyoruz. M. Ali Çelik’in harita işleri vesilesiyle hemen hemen her ilçeye 4-5 defa gittim. Her gittiğimde, başkanın kiraza verdiği değeri fark ettim. Uluborlu’nun kazancına kazanç eklemek niyeti!

Bundan önceki çalışması da, yabancı ülkelerden gelen bir gruba rehberlik eden başkan ve belediye ekibi, kiraz çiçeği fotoğraflama ve böylece bir şekilde dünyaya açılma projesi içindeydi.

Bu sene don olayı oldu. Kirazcı perişan! Kimi bahçenin yarısı, kimi bahçesinin üçte biri, hasara uğramış durumda. Başkanın ifadesiyle “Don olayı, Uluborlu kirazcısını 2-3 yıl maddi olarak etkileyecek!” Bu olayı, hükümette fark etti ve seçim arifesi gerek Uluborlulu kiraz mağdurlarına, gerekse Gelendostlu elma mağdurlarına destek olunacak bir para aktarıldığının müjdesi, geçenlerde Isparta’ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından verildi.

21 Mayıs 2015 günü Uluborlu’dayız.

Gidişime bir farklılık getirmek adına başkanımdan faaliyetlerinden bahsetmesini rica ettim. Köşeye bir yazı yerleştirelim, dedim. O da, içini döktü. Don olayını konuştuk, dertleştik.

Projelerinden bahsetmesini istedim. Uluborlu, 7100 nüfuslu bir ilçemiz. Senirkent’le, Keçiborlu ilçesi arasında kale kapısı görevi üstlenmiş sanki! Yıllar yılı ticaret yolu veya ordu yolu olarak kullanılmış burası… Kapı dedim de, aklıma geldi, Uluborlu’nun simgesi haline gelmiş Kapı Dağı var. Tüm heybetiyle Uluborlu’yu sarmış, sarmalamış. Dağın, anlatılan bir hikâyesi bile var.

Bu koca dağın eteklerine kurulmuş olan Uluborlu ilçesinin imarı üzerine büyük bir projesinin olduğunu söyledi, Başkan Mehmet Ünverdi! “Kentsel Dönüşüm Projesi” Proje bitti dedi, Başkan. Bu projenin bütçesinin, 20 milyon civarında olduğunu söyledi. Uluborlu Belediyesi “Çarşı Merkezde İşyerleri” çalışmaları var.

Her yıl, geleneksel güreş festivali ve kiraz festivali yapılmakta… Hepsini başkan üstlenmiş durumda ve büyük bir gayretle üstesinden geliyor. Güreş festivali öyle basit bir güreş olayı değil! Isparta Belediyesi de yapıyordu ama bu işi profesyonel yapan ve zaten bu ilçeye mahsus olan bir geleneğin devamı olması dolayısıyla iş ehline verildi. Uluborlu’ya bırakıldı. Güreş festivali, 01 Ağustos’ta olacak dedi, başkan. Kiraz festivalinin de, ramazan dolayısıyla tarihinin değişken olabileceğini söyledi.

Tam da, bugün İlçe Halk Eğitim Merkezinin yılsonu sergisi töreni vardı. Belediyenin önündeki, Pazar Yeri alanı önünde yapılan bu sergiye eşlik ettik.

Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergisi açılışına, İlçe Kaymakamı Adem ÇELİK, Garnizon Komutanı İhsan ÇINAR, Belediye Başkanı Mehmet ÜNVERDİ, daire amirleri ve halk katılmıştı.

Kaymakam Adem Çelik’le tanıştım. Ayaküstü küçük bir sohbet ettik. ‘Nerelisin?’ diye sordu. ‘Elazığlıyım’ diye cevapladım. ‘Gidip, gelebiliyor musun?’ dedi. ‘İstediğin zaman gidemiyorsun, uzak bir şehir bizim şehir! Gurbetten oldum… Buralı oldum.’ Dedim.

Akşam etmiştik. Başkanla vedalaştık. Bir Uluborlu gezisi daha sona erdi. Akşam deyince, Elazığlı bir şair dostum Mehmet Şükrü Baş’ın gönderdiği şiir kitabındaki şu küçük şiirle yazıma son vereyim… Yüksek müsaadelerinizle!

“Acılar dondu, umutlar buharlaştı;

Tükendi bütün yollar, sona yaklaştı.

Hiç beyhude didinme, süren doluyor;

Günler bitip tükendi, akşam oluyor.”

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR