23 Eylül 2017 Cumartesi

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

Isparta’ya Kurban Olmak…

25 Ekim 2012 Perşembe 10:22

Isparta’ya Kurban Olmak…

 

Kurban mal ile yapılan bir ibadet. Namaz gibi değil, hac gibi değil. Yeteri kadar malınız var ise, haliniz vaktiniz müsait ise (teknik ayrıntısına girmeyelim) kurban kesmelisiniz İslama göre.

 

Kurban yakınlaşma demek, Yaradana emrindeyim deyip, varlığımızı hatırlatmak demek. Kurban bir diğer yönüyle de paylaşmak demek. Kestiğiniz hayvanların etinden, başkalarını da nasipdar etmek demek. Bu yönüyle aynı zekat gibi sosyal hayatı düzenlemekte, rehabilite etmektedir kurban.

 

Kurban teslim olmaktır. Kurban kendini feda etmektir bir diğer ifadeyle. İsmail (AS) teslim olmuştur. Babası İbrahim ile birlikte kurban sınavını, din sınavını kazanmışlardır.

 

Biz Müslüman Türkler olarak İslamdan önceki dini yapılarımızda da bulunan kurban ibadetini çok sevdik ve kurbana en çok hürmet eden milletlerden biri olduk. Müslüman olduktan sonra Türkler, İslamdan kazandıkları güzel hasletlerle, birbirleri ile konuşurlarken bile “kurban” diyerek karşısındaki kişiye müslüman olsun olmasın hürmet etmişler, sevgi göstermişlerdir. Bu sevgi ve saygı ifadesini Padişahından vezirine, kadısından paşasına kadar birçok devlet adamında gördük, duyduk  ve okuduk.

 

Başımızdaki padişah milletine kurban olur ve savaşı Allah’a ve halka hizmet kabul eder ve önde giderdi. Sancak beylerimiz böyleydi. Reislerimiz böyleydi. Valilerimiz böyle idi. Öğretmenlerimiz ve hocalarımız böyle idi, komşularımız böyleydi. İrfanımız (kültürümüz) böyle ihdas edilmişti yüzyıllar boyunca. Böyle okuduk, hep böyle dinledik. “Cennet mekan” deriz işte bu yüzden atalarımıza ve dualar ederiz.

 

2012 yılında, Isparta’da başımızda olan büyük insanların, damarlarındaki asil kanda bulunan “kurban olma, kurban gibi hizmet etme” anlayışını hatırlamalarını istiyoruz. Bu, Ispartalıların kendilerinden bir beklentisi ama, aynı zamanda o büyük insanların vazifeleridir diye düşünüyoruz. Gül şehri Ispartamız madem ülkemizin diğer güzel şehirleri ile beraber bir üretim ve gelişme yarışı içindedir, dünyaya gül ve gül ürünleri ile varlığını hissettirmektedir, öyleyse başımızda bulunan ekabirin (idarecilerin) de bu millete, Ispartalılara kurban olması gerekir. İzah etmeye çalıştığımız anlayış içinde olması gerekir. Valimiz, Belediye başkanımız, İl başkanlarımız, Milletvekillerimiz, Rektörümüz, Komutanlarımız, il müdürleri ve bölge müdürlerimiz hepsinin ama hepsinin aynı hassasiyet ile çalışmaları gerekiyor. Ispartalılar olarak bunu bekliyoruz, siyaseten kavgaları ve sataşmaları değil.

 

Ben bayram namazında hocamız bayram hutbesini okurken bu konuda, üzerine vazife düşen herkese, yani sorumlu herkesin iyiliğine ve hayrına dua ettim. Onlar için kolaylıklar diledim Allah’tan. İnsanların efendileri, onlara hizmet edenler, (bu niyet içinde olanlardır) buyurmuş Peygamberimiz. Başka söze gerek var mı? Bayramımız mübarek ola…!

 

Ziya ÖZTÜRK

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR