19 Eylül 2017 Salı

Levent DOĞAN / Akdeniz Gazetesi / Ajans32

Isparta’yı eski günlerine Ancak spor döndürür

01 Temmuz 2015 Çarşamba 14:22

Isparta’yı eski günlerine

Ancak spor döndürür

 

«Açık ve net şekilde soruyorum: 70 Bin üniversite; 80 Bin ortaokul ve lise öğrencisi olan Isparta’yı profesyonel liglerden mahrum etmeye kimin hakkı var?»

 

« Böylesine güçlü bir gençlik, neden evrensel spordan mahrum kalsın… Neden sporun nimetlerinden gençler, esnaf ve sanatkâr faydalanmasın.»

 

» Belediye öncülük 

etse değişim başlar

Bu denli yüksek potansiyele sahip gençliği olan Isparta’da profesyonel spor olmalıdır. Kişisel fikrim, Belediye bu işte biraz öncülük etse değişimi başlatır. Belediye’nin önderliğinde küskünlüklerin sona ereceğini düşünüyorum. Spor sayesinde Isparta’nın eski güzel günlerine dönebileceğine inanıyorum.

 

ACI AMA GERÇEK

Diyeceksiniz Levent Doğan yine kızmış yine sitem ediyor. Siz Isparta’nın spor camiası içerisine girip onlarla aynı havayı solumuş olsaydınız çok daha fazla eleştiri yazıları yazardınız.

Isparta’nın profesyonel liglerde sadece voleybolda var. O da Türkiye Erkekler Voleybol 2. Ligi’nde mücadele eden Isparta Sportif Gençlik ve Spor Kulübü ve 3. Lig’deki Eğirdir Elmaspor. 

Futbolda ise yine 

Profesyonel

takımımız yok. 

Voleybol evet seyir zevki yüksek. Halk 6 Mart Spor Salonu’nu dolduruyor. Aynı şartlarda basketbol takım kurulsa aynı ilgi potada da olur. Ama futbolda 2. Ligde bir takımınızın olduğunu düşünün bin değil, on binlerce kişi stada akın edecektir. 3. Ligde dahi bu şehir iyi dönemlerinde 10 binlere oynadı. 

Bu şehirde profesyonel takımlar olursa esnafının gülmeyen yüzü gülecek. Spor turizmine büyük katkı olacak. Alın bu yıl Davraz’a Trabzonspor gelmiyor. Kamplarını Hollanda ve İngiltere’de geçirecek. Sayın Vali Vahdettin Özkan Bey ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek dışında Davraz’a geçtiğimiz dönemlerde kim ziyarete gitti. İlgi olacak ki takımlar Davraz’a gelecek. Her şeyden önce gelen takımlar bol bol özel maç yapmak için takım arıyor. Her gelen antrenör ve futbolcular, Isparta’nın takımı yok mu? sorusunu soruyorlar. Ve aldıkları cevap karşısında şoka uğruyorlar. Yazık demekten kendilerini alamıyorlar. 

Davraz’ın kaderi

futbola benzemesin

 Davraz’ı Futbol Takımların Kamp Eğitim Merkezi yapmak sadece lafta kalıyor. İlk önce güller diyarının Belediye Başkanı sporu sevecek. Vekili, siyasileri sevecek ki, Davraz kamp eğitim merkezi olsun. Bence Davraz’ın kaderi de Isparta futbolu gibi. 

Isparta futbolu kan ağlıyor. Mazide vardı, bir Ispartaspor efsanesi, 44 yıl profesyonel yaşadı, düştü düştü şimdi 1.Amatör’de.  Emrespor ise 2 sezon önce, 3. Lige,  bin bir emekle,  güçlükle çıktı, sonra indi, o da Isparta amatöründe dâhi yok.

Bölgesel Amatör Lig takımı Merkez Gençlikspor var. Isparta’nın en köklü kulüplerinden bir tanesi. Bir zamanların Isparta’nın Fenerbahçe’si. Ne oldu BAL’a çıktı. Tıkandı, takım satılık. Isparta merkezden talip olan var mı? Tabii ki yok. Ispartaspor’un efsane başkanı Atakan Yazgan, “Biz her zaman destek veriririz?  Ancak bu iş belediyesiz olmaz” demişti. Aynı şekilde Isparta’dan bu işe girmeye sıcak bakanlar ise belediye olmadan bu işi götürmek imkânsız. 

Eee ne olacak Merkez Gençlikspor’un durumu? Ya lige katılamayacak, ya da ilçe vb. yerlere satılacak?  İş geliyor gidiyor Belediye’de kalıyor. Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın’ın geçmişte taraftarla yaşadığı sorun nedeniyle futbolu tamamen silmiş. Futbol kelimesini duydu mu, bırakın desteği kendisini ziyaret etmek isteyenlere randevu dahi vermiyor. Haklı olduğu konular mutlaka var. Ama birkaç kişinin yaptığı hatayı tüm kentte ve gençliğe fatura etmesi ne kadar doğru?

Belediye bu işe biraz öncülük etse çok şey değişecek. Küskünler sona erecek. Spor sayesinde Isparta eski günlerine dönecek. 

Isparta’mızda 70 bin üniversite ve 80 bin ilköğretim-lise öğrencisi  var. Bu gençliği profesyonel liglerden mahrum etmek adalet mi? 

İmkân tanınırsa 

Isparta çok

sporcu yetiştirir

Isparta'dan yetenekli gençler çıkıyor. Daha niceleri de çıkacak. Yeter ki imkân verilsin. Sporu yatırım olarak görmeyen zihniyetler bizim gibi düşünene kadar mücadele edeceğim. Isparta gençliğinin kaderiyle oynamayın, yazıktır günahtır. Bu gençliğe sahip çıkın. Nice Hüseyin Kartallar, Nice Evren Avşar'lar, Nice Yusuf Erdoğan'lar, Nice Beykan Şimşekler, Nice Kemal Ünallar, Nice Begünhanlar, Gizemler, Meryemler, Semalar, Emineler, Yunuslar çıkacaktır. 

Bu yıl Eğirdirspor’un başarılı olmasını da canı gönülden istiyorum. Çünkü Ömer ve Halil İbrahim Başkan bu işi seviyor. Yıllardır süre gelen profesyonel lig hasretine inşallah son verirler. 

Sonuç olarak ilçeler spora daha çok destek veriyor. Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü ve Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak takımlarının yanında. Belediye desteği ortada. Süper Lig’deki Akhisar’a belediye desteği. Antalyaspor’un tekrar Süper Lige çıkmasında. Menderes Türel Başkanın payı büyük. Eto’su da gelir Ronaldinyosu da. Bizlerde sadece bakarız. 

Gelin Isparta halkını ve protokolünü spor sayesinde tek yürek olmasını spor sayesinde sağlayalım. Bu mübarek günlerde küskünlükleri geride bırakalım. Tek yürek olalım.

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR