25 Mart 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
18 Kasım 2016 Cuma 11:38

"Isparta’yı TÜRSAB’ın Komando Üssü Yapacağız"

Davraz Turizm Çalıştayı için Isparta’ya gelen TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, Isparta’nın turizm potansiyeline dikkat çekerek, “Isparta’yı TÜRSAB’ın Komando üssü yapacağız” benzetmesinde bulundu.
Isparta’yı TÜRSAB’ın Komando Üssü Yapacağız

Davraz Turizm Çalıştayı için Isparta’ya gelen TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, dün Vali Şehmus Günaydın’ı ziyaret etti. Ziyarette Isparta’nın turizm potansiyeline işaret eden Ulusoy, “Isparta sağlıklı yaşamdan sağlıklı yaşlanmaya ilerleyen bir yol” ifadelerini kullandı.

ISPARTA ÇOK ÖNEMLİ BİR ŞEHİR
Ziyarette konuşan Isparta Valisi Şehmus Günaydın, “Isparta son derece önemli bir şehir. Isparta’nın turizm potansiyelinin tespit edilmesi, ortaya çıkarılması ve bu potansiyelin ekonomik olarak değerlendirilmesi için verdiğiniz katkılar için de teşekkür ediyorum. Burada yapacağımız çalıştay da göreceksiniz ki şuana kadar Isparta, sahip olduğu değerlerin tanıtımında Isparta olarak biraz eksik kalmışız. Bu eksiğin giderilmesi ve tamamlanması için sizin çok değerli katkılarınıza ihtiyacımız olacak. Yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyoruz. Isparta Davraz gibi bir değere sahip. St. Paul yolunun geçtiği, Barla’sı, elması, lavanta ve gül bahçeleriyle çok önemli bir destinasyon olabileceğini düşünüyoruz” dedi.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Vali Günaydın ile Kastamonu’da başarılı çalışmalara imza attıklarını kaydederek “Kastamonu’da çok güzel çalışmalar yapıldı. Kastamonu’da yapılan bu çalışmalarda sayın valimin çok büyük katkısı oldu. Şu anda gelişen bir Kastamonu görüyoruz, gelişmekte olan bir Kastamonu’ya yön veren bir genç valimiz vardı. Sayın valimin tayini Isparta’ya çıktığı zaman anlaşıldı Isparta’da da aynı hareketi yapacağız dedim” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI YAŞAMDAN SAĞLIKLI
YAŞLANMAYA GEÇİLECEK BÖLGE
Ulusoy, “Burası sağlıklı yaşamdan sağlıklı yaşlanmaya geçirilecek bir bölge. Havasıyla, suyuyla, tarihiyle, kültürüyle Isparta önemli bir kent. Akdeniz’e açılan önemli bir kapı. Gölleriyle, gülleriyle, Yalvaç’ıyla, ST Paul yoluyla önemli bir kent. Allah bize o kadar çok zenginlik vermiş ama biz kıymetini bilmiyoruz. Bu kıymette tarih, doğa, temiz hava, kültür, mutfak var, dünyanın en güzel ürünleri de burada. Kirazı siz dünyanın hiçbir yerinde Isparta’da yediğiniz gibi bulamazsınız” dedi.
ANTALYA BU BÖLGEYE MUHTAÇ
Turizmin başkenti olarak anılan Antalya’nın Isparta’ya muhtaç olduğuna dikkat çeken Başaran Ulusoy, “Küresel ısınmanın getirmiş olduğu dertten Türkiye özellikle kıyı bölgelerimiz etkilenecektir. Antalya’yı besleyecek olan su, Isparta, Burdur ve Afyon’dan olacaktır. Antalya’yı başka türlü kurtarmanız mümkün değil. Antalya buraya muhtaç. Isparta, Afyon ve Burdur’un su avantajını kullanması lazım. Suyun nasıl kullanılacağı, tarımdaki arazilerden çekilen yer altı sularının ne kadar zarar verdiğini, ağaçlandırmada milli ağaç olan Osmanlı’nın ağacı meşenin nereye dikilmesi gerektiğini görmek lazım” diye konuştu.

KIYMETİNİ BİLMİYORUZ
Isparta’nın gül gibi bir ayrıcalığı olduğunu kaydeden Ulusoy, “Karadeniz’li çay bahçesinde yazmış; lütfen gülleri ve çiçekleri koparmayın. Gülü ayrı yere koymuş, çiçeği ayrı bir yere koymuş. Böyle bir ayrıcalığın olduğu Isparta’da çiçeği, gülü ve lavantayı ayrı tutmak lazım. Singapur’dan geldiğiniz zaman orkide getirirsiniz. Yüzlerce uçak kargo ile orkide taşır. Neden Isparta olmasın? En güzel elmanın çıktığı bölge bu bölge. Biz bunların kıymetini bilmiyoruz ama biz bunları tanıtmaya geldik” şeklinde konuştu.

ISPARTA YALNIZ KALMASIN
Isparta’da turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi gerektiğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Isparta’da turizm hareketinin başlaması lazım. Kayak Merkezi, bölge, ülke ve uluslararası bir marka olmakta Davraz önemli bir yer. Yalvaç da önemli bir yer. Bunları tanıtın. Isparta yalnız kalmasın. Biz bu ülkenin tanıtma yüzüyüz. Isparta’da 88 bin öğrenci varmış. Merhum Cumhurbaşkanımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip bey, inanıyorum ki şehirlerin daha fazla ihtiyacı olan üniversitelerinin açılmasına imkan sunacaktır. Önceden Trabzon’da üniversite yoktu biz İstanbul’da okuduk. Şimdi üniversite, ilim ayağına geliyor” dedi.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK
Milli birlik ve beraberlikten de söz eden Ulusoy, “15 Temmuz’da büyük başarı göstermiş, öncülük yapmış, bence kahramanlık yapmış, bugünkü yaşamımızı borçlu olduğumuz, kavgasız bir ortamda yaşayabiliyorsak kahraman valilerimizi, kahraman bürokratlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Sayın valimde bunların içinde olanlardan bir tanesi. Türkiye bir virajdan dönüyor. Bu viraj sağa dönersen uçurum, sola dönersen uçurum. Bir deli bir kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış biz de biri taş atmış 79 milyon birden çıkarmış. O bakımdan bu birlik ve beraberliğimizi korumamız lazım. eğer koruyamazsak Avrupa Birliği bizi ezer, bizi kaşır. Biz kaşınması gereken bir ülke değiliz. Okşanması gereken bir ülkeyiz. Halen bu topraklarda 1453’ten, 1923’te kurulan Cumhuriyette halen bu toprakları idare edebildiğimizi hazmedemeyenler bizi karıştırmak istiyorlar. Uyanık olmamız lazım. Bu da ekonomiden geçer. Ekonomi ve gelir sağlamsa bu bölgenin de Türkiye’ye yön vereceği, Türkiye’nin de gerek ihracat gerekse yaşam bakımından bu bölgeye ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

ISPARTA’NIN İHTİYAÇLARINI GİDERMEYE ÇALIŞACAĞIZ
Başaran Ulusoy, TÜRSAB olarak tüm bölgeleri tanıtan komitelerle birlikte Isparta’ya geldiklerini belirterek “Biz tüm bölgelerimizi tanıtan komitelerle beraber önemli kadroyla geldik. Gezeceğiz, göreceğiz, gördükten sonra Isparta’da neler yapılması gerektiğini düşüneceğiz. Isparta ne olursa olsun, Isparta taşra değil. İstanbul taşra olmuştur ama Isparta taşra değil. Bu kentte yaşanan tarihi iyi değerlendirmek lazım. Aşağıda Sagalassos, İnsuyu Mağarası, Yalvaç, Barla, gülü, kirazı ve elması var. Brezilya’daki ağaçları Isparta’ya dikemezsin. Bu bölge çok şanslı. Bölgenin bürokrasi bakımından da şanslı olduğuna inanıyorum. Kastamonu’da görev yapan valimizin çok emeği vardır. Şimdi de Isparta’nın ihtiyaçlarını bizlerde gidermeye çalışacağız” dedi.

GELECEĞE YÖNELİK YATIRIM ÇALIŞMALARI
Isparta’nın ve bölgenin turizm potansiyelini anlatan broşürler hazırlayacaklarını belirten Ulusoy, “Havaalanlarında tanıtımımızı yapacağımız broşürler dağıtacağız. Geleceğe yönelik yatırım çalışmaları yapacağız. Isparta; TÜRSAB’ın komando üssü olacak” diye konuştu.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR