26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Ağustos 2011 Pazartesi 19:43

İsrail gündeminde yine Türkiye var!

Netanyahu, Türkiye'den özür dilenmesi konusunu tartıştıklarını söyledi.
İsrail gündeminde yine Türkiye var!İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, uzun süredir İsrailli bakanlar arasında tartışılan özür dileme meselesini ilk kez Knesset'te (İsrail parlamentosu) konuşarak, özür ihtimalini dillendirdi ve konunun gündemde olduğunu söyledi.

Kanal 10 televizyonunun haberine göre, Netanyahu, Knesset Dışişleri ve Savunma Komisyonu'ndaki konuşmasında, "Özür dileyip dileme konusunu tartışıyoruz" dedi.

Haberde, Netanyahu'nun özür dilenmesi konusunda İsrail hükümetinin karşı karşıya bulunduğu ikilemi ortaya koyduğu da belirtilip, Netanyahu'nun "Bu (özür) bir taraftan askerlerimizi koruyabilir ama diğer taraftan hukuk davalarını engellemez. Bu nedenle hala inceliyoruz" dediği aktarıldı.

AŞIRI GÜÇ RAPORA GİRDİ

Haberde, BM'nin Mavi Marmara olayını araştıran ve yayımlanması, 20 Ağustos'a ertelenen Palmer raporunda, operasyondaki İsrail askerlerinin aşırı güç kullandığının yer aldığı da hatırlatıldı.

İsrail'in geçen hafta özür konusunu değerlendirmek için toplanan Sekizler iç kabinesinde, sadece Türkiye'den özür dilenmesinden yana oldukları bilinen Savunma Bakanı Ehud Barak ve Likudlu bakanlardan Dan Meridor'un özre destek verdikleri ifade edildi.

"ÖZÜR YERİNE ÜZÜNTÜLERİ İLETELİM"

Barak, geçen hafta Amerika'daki temasları sırasında da özür konusuna değinmekle birlikte, bunun İsrail ordusunun 31 Mayıs'taki operasyonu sırasında, varsa ortaya çıkan hatalar nedeniyle üzüntülerini bildirmek şeklinde olabileceği mesajını vermişti.

İsrail'in bir özre yaklaşmasında, 9 Türk'ün ölümü nedeniyle operasyonda yer alan subay ve askerlere karşı dava açılması endişeleri rol oynuyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR