19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 Temmuz 2011 Cumartesi 14:11

İşte Yeni Komutan Necdet Özel

Işık Koşaner'in istifasının ardından Genelkurmay Komutanlığı'na Necdet Özel atandı.
İşte Yeni Komutan Necdet Özel

Orgeneral Necdet Özel'in yolu, 2 yıldır gelen sürpriz istifalarla açıldı. Orgeneral Özel, geçen yılki krizli Şûra'da Atilla Işık'ın 5 Ağustos 2010 tarihi itibariyle emekliliğini istemesi üzerine Jandarma Genel Komutanlığı'na getirildi. Dünkü sürpriz istifaların ardından da Genelkurmay Başkanlığı'na uzanan yola girdi.

IĞSIZ KRİZİ


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen yıl dönemin 1'inci Ordu Komutanı Hasan Iğsız'ın adının İnternet Andıcı'na karıştığı gerekçesiyle Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına karşı çıktı.

Gül ve Erdoğan, Jandarma Genel Komutanı Işık'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilmesini istedi. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Şûra öncesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Gül'le birkaç kez görüştü ancak Iğsız krizi aşılamadı.

Iğsız tartışması sürünce, Işık sürpriz şekilde emekliliğini istedi. Işık'ın bu davranışı, "Iğsız'ı satmam" olarak yorumlandı.

2015'E KADAR GÖREVDE

Işık Koşaner emekli olunca Jandarma Genel Komutanlığı'na 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel getirildi. Dünkü emeklilik talepleri olmasaydı, Özel bu yılki şurada Erdal Ceylanoğlu'nun yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilecek ve 2013 yılına kadar bu görevde kalacaktı.

Orgeneral Özel 2013'de de Genelkurmay Başkanlığı'na gelecek ve 2017'ye kadar TSK'nın en yüksek makamında kalacaktı. Ancak dün Ankara'nın gündemini sarsan gelişmeler sonucu, Özel 2013'e kadar beklemek zorunda kalmayarak, kendisine iki yıl önceden Genelkurmay Başkanlığı'nın yolunu açan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi. Orgeneral Özel, 2015'e kadar Genelkurmay Başkanlığı yapabilecek. Yaş haddine girmediği için hükümet isterse 2015'den sonra da Özel'in görev süresini uzatabilecek.

5 MADALYALI KOMUTAN

Orgeneral Necdet Özel 1950 yılında Ankara'da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1970 yılında Piyade Okulu'ndan, 1980'de Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

TSK'nın değişik kademelerinde görev yapan Özel, 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordu Komutanlığı, 2008-2010 yılları arasında da 2'nci Ordu Komutanlığı yaptı. Orgeneral Özel, geçen yılki Şûra'da Jandarma Genel Komutanlığı'na getirildi.

Özel, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kırgızistan Kahraman Madalyası, Romanya Askeri Yüksek Liyakat Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi.

DEVRE ARKADAŞININ KELEMİNDEN YENİ KOMUTAN

Taraf Gazetesi yazarı eski asker Namık Çınar, 9 Ağustos 2010'da kaleme aldığı yazıda, devre arkadaşı olan ve teamüllere göre Genelkurmay Başkanı olması beklenen Org. Necdet Özel'i şöyle anlatmıştı:

"Necdet Özel, Harb Okulu'ndan devre arkadaşım olur. Ben altıncı bölükteyken, o beşte idi. Ömrü boyunca eğitim alanlarının ve tatbikatların güneş ve rüzgârlarında ensesi ve elleri kavrulmuş, 'emek adamı' bir subay olan babası da, Harp Okulu Öğrenci Alayı'nın komutan yardımcısıydı. Fakat, 'Albay Seyfettin Özel'in oğlu olmanın zorluklarını, hiç kimse Necdet Özel kadar bilemez ve hiç kimse o ölçülerde ve onun kadar zorda bir Harp Okulu öğrenciliği yaşamamıştır...

Harp Okulu'nu ve Harp Akademisi'ni 'birincilikler'le bitirdi. Ve orgeneral olana kadar da, merdivende tırmandığı ne sayıda basamak varsa, hepsini yine birinciliklerle gerçekleştirmiştir.

Buraya kadarki söylediklerim Necdet Özel'in daha ziyade bireysel başarılarıydı ve kendisini ilgilendirirdi. Ama bundan sonraki söyleyeceklerim, artık Türkiye'yi ilgilendirmektedir. 'Orgeneral Necdet Özel', gerçekten de daha ilk gençlik yıllarından itibaren, 'dengenin, vakaretin ve askeri olgunluğun simgesi' olmuştur. Bu ülkenin gereksinimi olan 'çağdaş general'i temsil etmektedir.

Bugüne kadar 'hiçbir zamanda ve hiçbir zeminde' 'politik' bir duruş sergilememiş, burnunu siyasete sokmayı marifet sanan generallerden olmamıştır. Olmadığı ve olmayacağı bir başka şey de; herhangi bir kliğin ya da siyasal grubun 'adamı olmak'tır...

Anayasal tarzda, 'yürütme'nin emrinde... Profesyonel askerlik mesleğine meftun biri olarak, 'TSK'nın başında... ordusunu dış düşmana karşı, tam bir disiplinle harbe hazırlayacak... 'özlenen yeni anlayış'ın mimarı olabilecek... Generali işaret etmekte ve çağrıştırmaktadır.

ÖZEL'İN TARİHİ KONUŞMASI

2010 YAŞ kararıyla 2. Ordu Komutanlığı'ndan Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Özel, 10 Ağustos 2010 tarihindeki devir teslim töreninde hukuka vurgu yapmış ve 'hukuk dışına çıkmadık' demişti. Emeklilik dilekçesini veren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner de katıldığı devir teslim töreninde Özel'e bir plaket sunmuştu. İşte bir yıl önce Özel'in yaptığı o tarihi konuşma:

"Görev sürem içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Hukuk dışı hiç bir faaliyete izin vermedik. Basında yer alan her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik, soruşturduk ve ilgili makamları bilgilendirdik. Bir başka ifadeyle hiçbir şeyin üzerini örtmedik..."

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR