21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Ağustos 2017 Salı 20:39

“İthal Hayvan Değil, Yem Getirin”

“İthal Hayvan Değil, Yem Getirin”
“İthal Hayvan Değil, Yem Getirin”

Küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na seslenerek; “İthal Hayvan değil, yem getirin” çağrısında bulundu. 

Kurban Bayramına 15 gün kala, kurbanlık alışverişleri başladı. Küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri, yem fiyatlarının yüksekliği ve hayvan ithalatına getirilen kolaylıklar nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na seslendi. 

Isparta’da Yazısöğüt Köyündeki Canlı Hayvan Borsası’nda kurbanlıklarını görücüye çıkaran yetiştiriciler, müşteri beklemeye başladı. Küçükbaş hayvan üreticisi Mehmet Ali Çelikörs, vatandaşların yavaş yavaş kurbanlık bakmaya geldiğini ve fiyat araştırması yaptığını söyledi. Koç fiyatlarının 900 ile 1000 liradan başladığını kaydeden Çelikörs, fiyatlarda geçen seneye göre biraz artış olduğunu dile getirdi. 

“ET FİYATLARINDAKİ YÜKSEKLİK 

KURBANLIKLARI DA ETKİLEDİ” 

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Çelikörs; “1500 liralık hayvan 60- 65 kilo canlı geliyor. Bu sene kuzu sıkıntısı vardı. Et fiyatları yüksek olduğundan hayvanlar kesildi. Et fiyatlarındaki yükseklik kurbanlıkları da etkiledi. Koyun etinin kilosu şu anda 36- 37 lira. O yüzden üreticiye cazip geldi” dedi. 

“HAYVANCILIK HER 

GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR” 

Et fiyatlarındaki artışla orantılı olarak kurbanlık fiyatlarının da arttığını belirten Üretici Çelikörs, bir koçun üreticiye maliyetinin de 1000 lira olduğunu vurgulayarak; “İnsanlar piyasadan haberi olmadığı için şu anda fiyatları çok görüyor. Karkas olarak et fiyatlarının şubat ayından sonra yükselişinden dolayı fiyatlar arttı. Koçun maliyeti zaten 1000 lira. Kasabın 40 liraya sattığı eti, biz yılda bir defa satabiliyoruz. Hayvancılık kalmadı. Gençler şehirlere akın ettiğinden, köylerde çoban kalmadığından, hayvanlar satıldı. Büyükbaş maliyeti kurtarmıyor, küçükbaş için de bakıcı bulunamıyor. Meslekte 50 yaşın altında kimse kalmadı” dedi.

“İTHAL HAYVAN 

DEĞİL, YEM GETİRİ” 

460 kiloluk büyükbaş kurbanlığı 9 bin liradan satan Çelikörs, yem fiyatlarından şikayet etti. Yurtdışından ithal hayvan değil, yem getirilmesi gerektiğini dile getiren Çelikörs; “Tarım Bakanlığı bizi bitirdi. 50 kiloluk yemin çuvalı 65 lira. Durmadan ithal hayvan getiriyorlar, yerli üreticiyi öldürdüler. Yerli üretici şu anda kan ağlıyor. Önce yerliyi korusunlar, ithal yem getirsinler. Yanlış politikalar nedeniyle hayvancılıkta geriye gidiyoruz, Avrupa’ya muhtaç kalıyoruz. Düve kesiminin yasaklanması olumlu değil. Besi yapan, kurbanlık yetiştiren üretici zor durumda. Erkek dana fiyatları tavan yaptı. ‘İthal getireceğiz, fiyatlar düşecek’ dediler. Fiyat 28 liradan, 29 liraya çıktı. Fiyatlarda düşüş yok. Bu dananın maliyeti damımda bana 9 bin liradır. Önce ithal yem getirsinler. Yemin fiyatı düşmediği taktirde 100 bin tane ithal de getirseler çare bulunmaz. İthal söylentisi nedeniyle üretici hüsrana uğradı. Bu dananın hakkı 11 bin lira olmasına rağmen ben 9 bin liraya satıyorum” dedi.

“DEVLETİMİZ YEMİN VERGİSİNİ DÜŞÜRSÜN”

Yem ve saman fiyatlarının da yüksek olduğunu vurgulayan Çelikörs; “Biz üreticiler olarak yem fiyatlarıyla baş edemiyoruz. Devletimiz dışarıdaki hayvanlara umut bağlayacağına buradaki yemin vergisini düşürse veya kaldırsa hayvancılık düzelecek. Bir çuval yem 65 lira. Üretici yem fiyatıyla baş edemiyor. 5- 6 sene önce bir balya samanı 14- 15 liraya alırken şimdi 40- 50 liraya alıyoruz. Yemde bu pahalılık olduğu sürece hayvancılık gelişmez” dedi. 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR