22 Eylül 2017 Cuma

Ziya ÖZTÜRK / Ajans32

ITSO Seçimine Amenna! Ama…

25 Nisan 2013 Perşembe 10:56

ITSO Seçimine Amenna! Ama…

ITSO başkanlık seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde adaylarımızın hepsi seçim çalışmalarını artırdılar.  Her biri kendi kulvarında reklam ve tanıtım çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar. Seçimlerin şehrimiz için hayırlı olması tek ve ön şartımız.

Alfabetik sırayla yazarsak  “Avcılar, Başdeğirmen ve Çelik beyler” adaylarımız. Her birinin diğerine nispeten farklı özellikleri ve güzellikleri var. Hepsi de iyi birer iş adamı. Kamuoyu önüne yaptıklarına güvenerek aday olma cesareti gösterebilmiş mümtaz şahsiyetler. Cesaretlerinden ve şehrimize hizmet etme isteklerinden dolayı her birini tek tek kutluyoruz.

Isparta’mızı küçümsemiyoruz ama bu şehir için her biri yeter de artar bile. Zira memleketimizde ticaret ve sanayi pek de arzu ettiğimiz seviyelerde değil. Dolayısıyla seçimi kazanacak arkadaşlarımız bu görevi pekâlâ yerine getireceklerdir.

Gelelim adaylarımızın özelliklerine ve kendilerini destekleyeceklerini tahmin ettiğimiz çevrelerine. Başdeğirmen bey’in arkasında şimdiki yönetim ve galiba cemaat, Çelik bey’in arkasında  30 yıllık ticari ve siyasi çevresi, Avcılar bey’in arkasında ise vaktiyle beraber çalıştığı Demirel ismine karşı seçimi kazandıran eski çevresinden kalanlar, yani eski merkez sağ var gibi.

Ülkemizde bugün için yükselen değer olan “cemaat ” ve “cemaat sempatizanı” olma aldı başını gidiyor. Buna ben gibi bir ilahiyatçı dahil kimsenin itirazı yok. Ancak atayacağımız her makama,  seçeceğimiz her bürokrata biraz da cemaat sosu ilave etmek gibi bir alışkanlığımız oluştu gibi. Bu alışkanlığımızda âcizane birtakım sıkıntılar görmekteyim. Zira, liyakatli olup da cemaat sosuna bulaşmadan iş başına gelen/gelecek kişiler, cemaat sempatizanlarının baskısı altında belki rahat görev yapamayacaklardır. Seçilenler cemaat sosuna bulanarak başa gelmişlerse, onlar da öncelikle cemaat tabanlı işlere yönelip, belki “diyet ödemek” zorunda kalacaklar. Böylece kendilerinden beklenen görevleri yapamayacaklar veya öteleyecekler. İşin bir başka vahim boyutu ise, cemaatin fikri ve zikri hizmet ve çalışmak olduğu halde, bu tür atamalara alet edilerek cemaatin ve başındaki büyüklerin zan ve töhmet altında bırakılması. Zaten atamalarda ve seçimlerde başarı geldiği takdirde hep atanan ve seçilen kişi işin kaymağını götürüyor. Başarı gelmediğinde ise işin ceremesi maalesef cemaate sempati duyanlara ve cemaatte söz sahibi kişilere kesiliyor.

Bazıları bu çizdiğimiz tablonun bu kadar vahim olmadığını söyleyebilir, iddia edebilir. Doğrudur. Saygı duyarız. Ama durum olaya baktığımız çerçeveye bağlı. Bu düşündüklerimizin tamamen hayal ürünü şeyler olduğunu kimse sanırım iddia edemez. Temennimiz yani beklentimiz, millet ve memleket için hayırlara vesile olacak atama ve seçimlerde öncelikle liyakat, sonra da seçimi yapacak olanların tercihine hep birlikte güvenmek ve saygı duymaktır.

Yazımıza konu olan ITSO başkanlığı, prosedürde ilimizdeki Vali, belediye başkanı ve rektör gibi görevlerden çok daha aktif bir görev değil. Yöneteceği bütçe bu üç kurumun bütçelerinin yanında esamisi bile okunmaz. Ancak seçeceğimiz liyakatli, iyi ve cevval bir ITSO başkanı, söz konusu üç kurum (Valilik, belediye ve üniversite) ile koordineli çalışarak şehrin yarınlarına derman olabilir.

Daha önceki yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi, seçilecek sanayi odası başkanımızın, şehrimizin ekonomisine katkıda bulunan, vatandaşımızın hayat standardının yükselmesi ve refahı adına geliştirebileceği projeleri ve stratejileri olan bir başkan olmasını istiyoruz. Ankaradan şehrin beklentilerini karşılayacak bir ekiple çalışmayı başarabilen bir başkan olmasını istiyoruz.

Benim tek ve özel dileğim işte bu. Seçeceğimiz başkanımız kimseye küsmeyip, raporlar hazırlasın, iş adamlarımızın önünü açsın, ufuklarını geliştirmek adına onlara eğitimler versin, onlara yabancı ortaklar bulsun, bürokratik kurumlardan destek ve yardım alarak Isparta’nın sanayi anlamında makus talihini değiştirme gayretinde olsun.

O, ITSO başkanımız seçildiğinde, bir yerlere diyet ödemek zorunda kalmasın. Bismillah diyerek, memleketin iyiliği ve güzelliği adına çalışmaya başlasın. Gerisi teferruat. Kalın sağlıcakla…

Ziya ÖZTÜRK

Eğitimci-İlahiyatçı

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 6 yorum yapıldı.
    YAZARLAR