20 Eylül 2017 Çarşamba

Kadir YAVUZ / Ajans32

ITSO Ziyaretim

08 Haziran 2013 Cumartesi 10:09

ISPARTA TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİM…

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçiminin yapılışının ardından belli bir zaman geçmesini bekliyordum ki, yoğun kalabalıklar dağılsın ve ardından rahat görüşebileceğim bir ziyaret gerçekleştireyim.

Henüz o dediğim ziyareti gerçekleştiremeden, yeni başkan Şükrü Başdeğirmen, SDÜ Kongre Merkezinde katıldığım Semerkand Fetih Gecesinde yanımda oturmuştu. O gece, burada ‘hayırlı olsun’ diyeceğim ama bunu saymayın, dediğimde başkanda “Elbette saymıyorum, mutlaka odaya kahve içmeye bekliyorum” dedi. O geceki toplantıya da, birlikte gittiğim M. Ali Çelik’le yine birlikte dün(06 Haziran 2013)ziyaretine gittik. Odanın ve koridorun çiçeklerle donatıldığı bir yere ben kitaplarımla gitmiş “Ben çiçek getirmedim ama kendi eserlerim olan çiçeklerimi yani kitaplarımı getirdim” dedim. Çok memnun oldu, kitaplarıma birer birer bakıp inceledi, çevresindeki arkadaşlara “Elimdeki kitabı 9. kitabıymış, Hoca’mın!” diye takdim etti. Nice, bürokrata veya farklı kesimlerden kişilere kitap hediye etmişimdir, böylesine incelememiştir. Hoşuma gitmişti bu hareketi!

Gittiğimde, güzel bir buluşmada oluşmuştu… Orada, girdiğimde fark etmediğim Isparta’nın sayılı İnternet Gazetelerinden Ajans32’nin Sahibi, Mustafa Kahraman’ın “Hocam, artık bizi görmüyor!” dediğinde, gördüğüm ve gerçekten girdiğimde içeriye 5-6 kişi sağ yandaki koltuklarda oturmuş sohbet ettiğinden, sohbetlerini bozmama adına dikkatlice bakmadan, boş olan yere oturmuştum… O nedenle, fark etmemiştim.

Mustafa Kahraman’ın ilk internet gazeteciliğinden bu yana yanında olmuşumdur, hatta gazetesine birkaç yazar arkadaş bile kazandırtmışımdır. Sohbete ona takılarak başladım… Başkan’a hayırlı olsuna bir başka gurupta gelmesine rağmen onları salonda biraz bekletti, bizle özel olarak ilgilendi, sık sık “Ne alırsınız?” diyor ve dikkatlice anlattıklarımı dinliyordu.

Küçük bir ilde, köşe yazarı olmanın zorluklarından bahsettim kendilerine! Ayrıca ‘yazar’ denildiğinde pek itibar görmediğine değindim. Bunun sadece Isparta’ya has bir şey olmadığını, Türkiye’de de hemen hemen genelde o eksikliğin olduğunu izah ettim. ‘Yazar’ maalesef ülkemizde bir meslek gurubu içinde bile anılmadığından bahsettim.

Kitap, basımında şiir, köşe yazıları ve deneme denildiğinde hiç değer bulmadığı, kıymet ifade etmediği; romansa veya medyatikseniz yani meşhursanız sizinle ilgileneceğinden dem vurulduğu üzerinde durdum. Sponsor bulamadığımızı, kitaplarımıza Valiliğin, Milli Eğitim’in, Kültür Müdürlüğü’nün ve Belediye’nin destek olmadığını, işadamlarından bazıları şirketleri adına o da bazıları dedim de bir kişiyi geçmeyen o şirketin aynı şehirden bir yazarın kitabına sponsor olduğunu, o eseri şirketlerinin bir kültür hizmeti olarak, çıkardıklarını dile getirdim. Aslında bu işi, TSO, Valilik, Belediye, Kültür Müdürlüğü ve Baka’nın yapabileceğini, yapması gerektiğini söyledim. Maalesef, birkaç kitabımdan sınırlı alınma ve bir iki defa da sponsor olunduysa da, o da cüzi bir sınırı aşmadı. Başkan Şükrü Başdeğirmen’e bunları neden anlatmıştım… Bir yazarın çektiği sıkıntıları bilmesi açısından anlatmıştım.

Ve en önemlisi de, neydi biliyor musunuz? Başkan’ın çok büyük bir kitle tarafından tasvip edilerek seçilmiş olması, yani gönüllerin fatihi bu şahsiyetin dik duruşu, mütevazı davranışı, Isparta için bir büyük kazanım oluşu, bende kendisinin yeni olmasına rağmen bir şeyler yapabileceği, bir şeyleri başarabileceği hissini uyandırmıştı… Ayrıca yeni bir başkandı ama TSO’ya yabancı değildi, çekirdekten bu işin içinde olan biriydi.

Ve o nedenle de, tam 12 yıldır, gönüllü bir fahri Ispartalı olarak neler yazdığımı, en az 5-6 gazetede gezip, dolaşıp Çözüm Gazetesiyle devam eden gazeteciliğimde, hep Ispartalının yanında olduğumu, kendilerine götürdüğüm birkaç gazetedeki köşe yazılarımla aydınlatmaya çalıştım.
Başarılar dileyerek yanından ayrıldık… Isparta için yeni bir dönem başlıyor. Yalnız, şunu da unutmayalım… Hani başarılı bir başkan seçtik, nasılsa artık o gerekeni yapar. Sakın, yapılacak şeyleri, bir kişiden bekleme saplantısına da düşmeyelim.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR