22 Eylül 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
25 Nisan 2012 Çarşamba 22:55

ITSO'daki Toplantıya 3 Kişi Katıldı

SDÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından yürütülen BAKA destekli Batı Akdeniz Bölgesi'nde Orman ürünleri Sektörü Kümelenme Analizi Projesi çerçevesinde ITSO'da yapılan bilgilendirme toplantısında sektörden kimsenin olmaması Orman ürünleri sektörün
ITSOdaki Toplantıya 3 Kişi Katıldı

SDÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından yürütülen BAKA destekli Batı Akdeniz Bölgesi'nde Orman ürünleri Sektörü Kümelenme Analizi Projesi çerçevesinde ITSO'da yapılan bilgilendirme toplantısında sektörden kimsenin olmaması Orman ürünleri sektörünün bir araya gelemediğini gösterdi.

Son günlerde teşvik beklentisi ile yatıp teşvik ile kalkan Isparta, uykudan bir hayal kırıklığı ile uyanmış ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan teşvik paketinde Isparta 2. Bölgede yer almıştı.

Bunun hemen akabinde gerek siyasi mekanizmalardan gerekse sivil toplum örgütlerinden hükümetin yerel temsilcilerine tepkiler gösterilmişti. Ancak bir taraftan teşvik alamayan Isparta’da bir taraftan da sektörlerin yapılan projelere rağmen bir araya gelememesi de Isparta’nın gelişmesi adına farklı bir boyutu da gözler önüne serdi. Isparta’nın teşvikte 2. Bölgeye alınması bir çok kesim tarafından eleştirilirken dün ITSO’de yapılan SDÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından yürütülen BAKA destekli  ‘Batı Akdeniz Bölgesi’nde Orman ürünleri Sektörü Kümelenme Analizi Projesi ‘ çerçevesinde ITSO’da yapılan bilgilendirme toplantıya sektörden kimsenin kimsenin katılmaması özellikle basın mensupları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından yürütülen,  Isparta, Burdur ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odalarının iştirakçi olarak yer aldığı ve BAKA destekli  ‘Batı Akdeniz Bölgesi’nde Orman ürünleri Sektörü Kümelenme Analizi Projesi ‘ çerçevesinde dün saat 14.00’de ITSO toplantı salonunda yapıldı. Sunumu yapan SDÜ Ekonomotri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Demirgil yaptı.

Toplam 3 ayı kapsayan ve Haziran ayı sonunda tamamlanacak olan Batı Akdeniz Bölgesi’nde Orman ürünleri Sektörü Kümelenme Analizi Projesi ‘ ile ilgili bilgiler veren Demirgil şunları aktardı.

SEKTÖRLERİN ANKARA’DAN BEKLENTİLERİ YOK OLDU
Isparta, Burdur ve Antalya’nın orman ürünleri sektöründeki analizinin ortaya çıkarılması, orman ürünleri potansiyelinin ortaya çıkarılması amacıyla BAKA tarafından finanse edilen bu projede sektörlerin ilişkilerini bir kümelenme modeli ile ortaya çıkarmaya çalışacağız. Bu projeyi Doğrudan Faaliyet Desteği Kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından finanse edilen bir proje. Bilindiği gibi yeni açıklanan teşvik paketi kapsamında Isparta 2. Bölgede gösterildi. Bunun yanısıra değişen rekabet ortamında bu sektördeki firmaların da Ankara’dan bir şeyler bekleme olasılığı artık yok.

YEREL TEŞVİKLER ORTAYA KOYULMALI
Yerel girişimlerin ve yerel mekanizmaların devreye sokularak sektörlerin ayakta tutulmasını sağlanması gerekiyor. Burada da başarısını yurt içinde ve yurtdışında ispatlamış bir model olarak kümelenme modeli karşımıza çıkmakta. Bu modelle Batı Akdeniz Bölgesi içindesektörün nasıl bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaya çalışacağız. Bu potansiyelin de zayıf ve güçlü yönlerini ortaya koyacağız. Sektörün daha iyi bir konuma gelebilmesi için ne tür desteklerin alınması gerektiğine dair bir sonuç ortaya koyulacak. Yapılan bu kümelenme modeli Haziran sonunda yine kamuoyuyla paylaşılacak.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR