21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Haziran 2012 Salı 10:33

Japon Televizyonu Isparta'da Gül Çekimi Yaptı

Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) gül turizminde hedef ülke Japonya’ya yönelik yeni bir çalışmaya daha imza attı.
Japon Televizyonu Ispartada Gül Çekimi Yaptı

BAKA, Japonya’nın en çok izlenen devlet televizyonu NHK’nın yöneticilerinden oluşan heyeti Batı Akdeniz’e getirdi. BAKA, sabah gül bahçelerinde gül toplattığı, ardından gül suyu ve gül yağı yapımını bizzat yapmalarını sağladığı Japon heyete, Antalya, Burdur ve Isparta’nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Japon Devlet televizyonu NHK ile Rose Society’nin (Gül Derneği) Tokyo’da 12-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiği ve yaklaşık 450 bin ziyaretçiyi ağırlayan 14. Uluslararası Gül ve Bahçecilik Fuarı’nda stant açan BAKA, çalışmalarını sürdürüyor. Dünya gül yağı üretiminin yüzde 60’ını karşılayan Batı Akdeniz’de yetişen gülün, kültür ve tarih turizm değerlerinin tanıtımı sonrasında bölgeye turist çekmeyi hedefleyen BAKA; Japonya’nın en çok izlenen devlet televizyonu NHK’dan Şef Prodüktör Atsuhiro ESAKA ve yönetmen Ai SHİMİZU ile Tokyo Büyükelçiliği Danışmanı ve Gül Derneği’nden Maeda Yuko’dan oluşan Japon heyete, Batı Akdeniz’i tanıttı.

Antalya, Isparta ve Burdur’u içeren gül yağı üretiminin yüzde 60’ını karşılayan Batı Akdeniz’de yetişen gülün, kültür ve tarih turizm değerlerinin tanıtımı yapılan ve BAKA Dış İlişkiler ve Tanıtım Birimi Uzman Bayram Altıntaş’ın eşlik ettiği 5 günlük programda Japon heyet, Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki (SDÜ) Gül Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumda konuşmaları dinleyen Japon heyetindeki Maeda Yuko, kürsüdeki kısa konuşmasında Japonlar’ın güle çok ilgi duyduğunu, ancak Isparta ve Türkiye’yi pek tanımadıklarını belirterek tanıtıma daha çok önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

GÜLAR’DA İNCELEME

Sempozyum sonrasında SDÜ Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne geçen Japon heyete, GÜLAR Müdürü Doç. Dr. Fatih Ali Canlı eşlik etti. SDÜ Gül Araştırma Merkezi GÜLAR’ı da gezen Japon ekip, sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı ve merkezi çok beğendiklerini ifade ederken cam tüpte yetişen gül fidanına büyük ilgi gösterdi.

Isparta Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Memduh Oğuz, Japon heyeti makamında kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Oğuz, Isparta’nın gülü, tarihi ve doğal güzellikleri hakkında konuk heyete bilgiler verdi.

Burdur’un Ağlasun İlçesi’ndeki Sagalassos ile İnsuyu Mağarası’nı da gezen Japon konuklar, Yeşilbaşköy’de güveçte alabalık ve süzme yoğurdun da tadına baktı.

BAHÇELERDE GÜL TOPLADILAR

Program boyunca Eğirdir’de konaklayan ve sabahın ilk ışıklarıyla yola çıkan yolculuk sırasında gelincik tarlaları ile doğaya hayranlıklarını ifade eden Japon konuklar, Isparta’nın Gönen İlçesi’ne bağlı Güneykent Beldesi’ne geçti. Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün ile birlikte gül bahçelerini gezdi ve bellerine bağladıkları önceklere gül topladı.

Yaklaşık yarım çuval gül toplayan Japon konuklar, çuvallarıyla birlikte gülsuyu ve gül yağı çıkarmak üzere Güneykent’teki aile işletmesine geçti. Köy kahvaltısı da yapan Japon konuklar, ibriğin çamurlu bezle sardı ve ateşi yaktı ardından da gül suyu ile gül yağının nasıl çıkarıldığını uygulamalı olarak gördü. Gül posalarının da güneşte kurutulduğunu ve yakıt olarak kullanılıp hiçbir aşamada zayi olmadığına tanık olan Japonlar, Gülbirlik’in gül fabrikasını da ziyaret ederek üretim hakkında bilgilendirildi.

NHK’dan şef prodüktör Atsuhiro Esaka ve yönetmen Ai Shimizu ile Gül Derneği Yöneticisi Maeda Yuko’dan oluşan heyet, Isparta’da Teraspark’taki yemekli toplantıda, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Kılıç, TOBB Genç Girişimciler Kurul Başkanı Ahmet Kabalak, Başkan yardımcısı Uğur Büyükçulcu, İGSİAD’dan Alper Bayhan ve işadamları ile biraraya geldi. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ı da makamında ziyaret eden Japon konuklar, kent hakkında bilgi aldı.

BURDUR VALİSİ İLE BULUŞMA

Burdur’a geçen Japon konuklar, Burdur Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Tapsız’ı ziyaret etti. Japon konukları Mısırlılar Evi’nde kabul eden Vali Süleyman Tapsız, Batı Akdeniz’in tarihi, doğal güzellikleri, antik kentleri hakkında bilgiler verdi.

Japonya’da mayıs ayında 14. kez gerçekleştirilen Uluslararası Gül ve Bahçecilik Fuarı’na katıldıklarını hatırlatan Vali Tapsız, “Tokyo’nun merkez ilçe belediyesi Shibuya’da BAKA heyeti ile birlikte ziyaret gerçekleştirdik. Shibuya’a Belediyesi’ne girişte ellerindeki Türk bayrakları bulunan personelin sevgi gösterisi ile karşılanmamız bizi çok duygulandırdı. Bundan dolayı da bütün heyet arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi. Atsuhiro Esaka da, Vali Tapsız’ı Japonya’da önümüzdeki yıl 15’inci gerçekleştirilecek olan Uluslararası Gül ve Bahçecilik Fuarı’na davet etti.

Japon NHK Televizyonu ile Gül Derneği yöneticisinden oluşan heyet, Isparta’da Gül Festivali etkinliklerini de takip etti. Korteji izleyen ve stantlar gezen Japon konuklar, şehir merkezini gezdi. Mevlüt yemeğine de katılan Japon konuklar, Isparta Milletvekili Recep Özel ve ITSO Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç ile de sohbet edip fotoğraf çektirdi.

Japon heyet, son gün Antalya’da Kaleiçi ile Perge Antik Kenti’ni gezdi, Lara’daki plajda gerçekleştirilen festivaldeki kum heykellerini de hayranlıkla inceledi ve bilgi aldı. Batı Akdeniz’in tarihi, doğası ve antik kentleri ile kültürünü tanıma ziyaretini tamamlayan Japonya’nın en çok izlenen devlet televizyonu NHK’dan Şef Prodüktör Atsuhiro Esaka ve yönetmen Ai Shimizu ile Tokyo Büyükelçiliği Danışmanı ve Gül Derneği’nden Maeda Yuko’dan oluşan Japon heyet, uçakla ülkelerine döndü.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR