21 Eylül 2017 Perşembe

Nagihan ÇELİK / Ajans32

Kadınını Erkek Belirler Ya Gül, Ya Kül Yapar...

12 Ocak 2015 Pazartesi 23:08

Kadın olduğuma her zaman şükrettim.

Nimet bana göre kadın olmak. İçimiz ayrı alemler barındırır. Dışımız aynı anda nice alemleri seyr ve idare eder. Elimiz, dilimiz ayrı ayrı sanatlar icra eder. Allah kadını tam bir sanat eseri olarak yaratmış.

Bembeyaz bir kağıt kadın, erkek olmanın sanatını yazmalı, üzerine eşler. Adam olmanın eseri bir yana, insan olmanın yüz karası,
rezillikler yazıyor, günümüz vahşileri.

Bir cevher olarak yaratmış kadını Allah. Seve seve, okşaya okşaya, sana ne için lazımsa, o işi keyifle görmeye. Muhabbetle doldurmuş
yüreğini. Sevmeyince, görevini yapamaz diye.

Şefkatle beslemiş ruhunu, aleme yeni nesilleri, büyütsün diye.
Adam olmak, o cevheri yerinde kullanmaktır. Severken incitmezsen, son nefesine kadar, zevkle seveceğin, aşk iksiri olur yanında.
Merhametini tüketmezsen, ibadet olarak yapar hizmetini. Şefkati, senin emanet parçalarını, canını feda ederek büyütür.

Ahir zaman. Kalmadı artık adam gibi adam. Kimse öfke yapıp tavır almasın. Acı gerçek bu. Boşanmalar, cinnetler, cinayetler, darplar.
Efendimiz (Aleyhisselam) "sizin en hayırlınız, kadınlara karşı, en iyi olanınızdır" buyurmuşlar. Şimdi en baba yiğidiniz, kadınları en çok hırpalayanınızdır, şeklinde uygulanıyor.

Erkek isterse, muhabbet sarayı yapar dünyasını. Kadının gönlü incedir, kulaktan geçer gönlüne giden yol. Bir tatlı sözle mest olur.
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, kadını da yuvasından çıkarmaz. Ne yaşarsa yaşasın bir kadın, kendini mükemmel hissettiren bir adamı, incitmez, terk etmez.

Erkek kıymet vermezse, yuva ziyan olur dağılır. Bakmayın, yuvayı dişi kuş yapar sözüne. O temizlik ve alış verişi anlatır ki o konuda zaten kadınlara diyecek yoktur. Kadının halini, erkeği belirler, ya güle çevirir ya küle. Gülden çiçekten anlamıyor zamane
adamı.

Bakarsan, gönül bahçesine eşinin, kokusu alemi mest eder. Çürütürsen bağı bostanı, kokusu mahalleyi mahveder.
Suyu olursan, solmaz. Rengarenk duygularını aksettirir hayatına. Ömrün tatlanır, bereketlenir.

Güneşi olursan, eskimez. Yıpranmaz yüreği. Üşümez, saklanmaz hevesleri. Seni kamçılar hayata, yorgunluğunu alır.
Aşkı olursan, ölmez ruhu. Giderek gençleşir, gençleştirir.
Gözüne nur olursan, ışığın sana mutluluk olarak döner. Beraberce yürürsünüz, aydınlığınızda.

Eskiler ne güzel söylermiş, kadın kocasına, oğlu gibi şefkat, babası gibi hürmet etmeli. Erkek de hanımına, kızı gibi şefkat, annesi
gibi hürmet etmeli. Sorun mu kalır öyle bir yuva da.
Zamane evliliklerinde, büyükler, arkadaşlar, eş, dost, medya, göze göz, dişe diş, ezdirme kendini. Tavrını belli et. İzin alma, gidiyorum de. Haberi olmaz istediğini yap. Birey olduğunu hissettir, haklarını çiynettirme, naraları ile eşleri birbirine bileyliyor.

Kadın şefkat görmediği eşine diklenip, kabalaşıyor. Yüreği cesaretsiz erkek, kadın gibi nazlanıp küsüyor. Efendimiz (Aleyhisselam) küsmek kadın tabiatındandır, kadınlar gibi küsmeyin," buyurmuştu.
Oysa kadın ruhu sükuneti sever. Huzuru arar erkeğinde. Şüphesiz erkek de kadınında. Kirpiğine değen rüzgara kızıyorum. Gözünün
gördüğüne bakmayı seviyorum, demiyor mu severken erkek. Dağ gibi, ağaç gibi güçlü olmayı severdi çünki.
Yüzünden süzülen abdest suyunu, nemini aldığın ince havluyu, her baktığını, dokunduğunu, ciğerim yanıyor, kıskanıyorum. Diye
cevap vermiyor mu, seven kadın. Sığınmayı, korunmayı, muhafaza edilmeyi severdi çünki.

Tamamlamak, tamamlanmak değil miydi murad. Edebi eserlerin o muhteşem satırlarını, erkek yüreği yazmadı mı. Kadınlar hissettirir, erkekler o duyguları okur ve kaydeder.Nazenin güller, orkideler oldu kadınlar. Aziz kıymetli. Sinen secde makamı, başımı
koyup ağlayasım var. Hangi kadın buna duyarsız kalabilir. Hangi yürek bundan sonra hırçınlaşıp kükreyebilir.
Ne oldu erkeklerimize, gönül kapılarını kilitleyip, hormonlar diyarına taşındılar külliyen. Baş tacı, gönül ilacı, hanımları, ne ara çerez ve meze yerine koydular. Erkek gök olmazsa, kadın deniz olamaz. Erkek kıymet vermezse, kadın değerini bildiremez. Erkek sağlam olmazsa, hiç bir değer sağlam olmaz, sağlam kalmaz.

Erkeğin vakar ve ihtişamı kadının sadakatini besler. Toprak gibi örten, saklayan hoşgörüsü, kadının telaşını giderir. Erkeğin okyanus gibi engin sabrı, kadının cilve ve nazlarını dize getirir.
Sosyal hayatın düzeni, huzuru, saadeti, nizamı, erkeğin doğruluğuna bağlıdır. Tesbihin ipi gibi, sıyrılır giderse, dağılır gider, kıymet verdiğimiz her şey.

Nerede o eski değerler. Ata olacak erkekler, ana olacak kadınlar.Bir silkinip, bakmalı gönüllere, ne bırakıyoruz bizden sonra ki nesillere.
Sevdayı hisseden, kendine, eşine, yüreğine güvenen, güçlü, sağlıklı toplum için, mutlu, huzurlu nesiller için.

Yeniden doğmalı, yeniden yerini bulmalı kadın ve erkek.
Hadi kolay gelsin, hepimize...

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR