23 Ekim 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
07 Şubat 2013 Perşembe 13:50

Kapatılan Belediyeler Ankara’da Toplanacak

Büyükşehir Yasası düzenlemesiyle belediyelik hüviyetini kaybeden Sücüllü Kasabası’nın hukuk mücadelesi ülke çapında ses getirdi ve destek buldu.
Kapatılan Belediyeler Ankara’da Toplanacak

Yasanın çıkmasının ardından, Sücüllü Belediye Başkanı Şenel Özkanlı tarafından bireysel ve kurumsal olarak Anayasa Mahkemesi ve Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan başvurularla ilgili olarak bir televizyon kanalında çıktığı programda verdiği bilgiler, aynı sorunu yaşayan bir çok belde tarafından ilgiyle karşılandı.

Geçtiğimiz pazartesi akşamı televizyon programına katılan Başkan Özkanlı, açtıkları davalarla ilgili olarak da bilgi verdi. Yapılan düzenlemenin gerek yanlış nüfus sayımı bilgileri yönünden gerekse hukuken uygun olmadığını savunan Özkanlı, “Bizim açtığımız davada en büyük dayanağımız, ülkemizin imza atarak uymayı taahhüt ettiği Avrupa Yerel Özerklik Şartları’dır. İmza attığımız bu sözleşmeyle, hizmetlerin en yakın birim tarafından yürütülmesi ve bu kurumların güçlendirilmesi öngörülmektedir. Bizim kasabamız Yalvaç’ın en eski kasabasıdır.

Kasabamız 1923 yılında kurulmuş, cumhuriyetle yaşıttır. 110 kilometre uzaklıktan bu hizmeti, Isparta’dan Sücüllü’ye nasıl getireceksiniz? Biz bu düzenlemeyle 90 sene geriye gitmiş olacağız. Özel İdare’nin bunlara yetişmesi mümkün değildir. Su idaresi yok, kanalizasyon idaresi yok. Bu hizmetlerin etkin yürütülmesine de imza attığımız uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.

Diğer yandan nüfus sayımı bilgilerimizde de yanlışlıklar sözkonusudur. Biz bunları tespit ettik ve belgeleriyle sunduk.
Öte yandan, bu yasada çelişkili durumlar da söz konusudur. 2011 yılı sonu rakamları itibariyle nüfusu düşük olan ancak 2012 nüfus sonuçlarına göre 2000’in üzerinde olan kasabalar kapatılmıştır.

Diğer taraftan, 2011 yılı sonunda nüfusu 2000’in üzerinde olup 2012 sonuçlarına göre 2000’in altına düşen kasabalar ise ne gariptir ki kapatılmıyor. Bu anayasanın eşitlik ilkesine de akla, mantığa da uygun değildir.” dedi.

Başkanın programda yaptığı konuşmanın ardından, aynı durumdaki çok sayıda belediyeden telefonlar yağdı ve hukuki mücadele için bilgi ve destek istendi. 11 Şubat 2013 Pazartesi günü Ankara’da bir araya gelmeyi kararlaştıran belediye başkanları, işbirliği oluşturarak lobi faaliyetleri gerçekleştirmeye karar verdiler.

Türkiye’de kapatılacak 559 belediye içerisinde 2012 nüfus verilerine göre nüfusu 2000’in üzerinde bulunan 79 belediye olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Özkanlı, mağdur olan bu kasabalar için bir yasal düzenleme gerçekleştirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. Başkan Özkanlı, kendilerini haklı çıkaran bir örneğin Afyon’da ortaya çıktığını belirterek, “Mücadelemiz için bu örnek bizim için yol gösterici olacaktır.

Afyon iline bağlı Sinanpaşa ilçesinin Serban Kasabası, bizim mücadelemizin en önemli örneği olmuştur. Serban Kasabası 2011 nüfus verilerine göre 2108 nüfusa sahip. 2012 nüfusu da 1961 olarak açıklandı. Yani, yasanın öngördüğü 2011 tarihinde nüfusu 2000’in üzerinde olan, ancak güncel nüfusu 2000’in altına düşen Serban Kasabası köye dönüşmezken, Sücüllü gibi Türkiye’deki 79 kasaba, 2011’de nüfusu 2000’in altında, ancak 2012 sonuçlarına göre 2000’in üstünde olduğu halde kapatılmaktadır.

Bu Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu yasal düzenleme bu bakımdan düzeltilmeye ihtiyaç duyurmaktadır. Biz 79 belediye başkanı 11 Şubat Pazartesi günü, Ankara’da Belediyeler Birliği’nde bir araya geleceğiz. Türkiye çapındaki bu girişimimizin destek göreceğini düşünüyoruz. İnşallah yargı da bu durumu gözden kaçırmaz.” dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR