28 Ekim 2020 Çarşamba

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Kârlı Pazarlama

22 Kasım 2012 Perşembe 02:58

İyi yetişmiş insan kaynağı verimliliği artırır, maliyeti düşürür. Onun içindir ki, geleceğe de bu günkü kadar özen gösteren kuruluşlar, çalışma şeklini güncellemek ve profesyonel insan yetiştirmeye önem vermek mecburiyetindedirler.

 Bir ülke için üniversite ne kadar önemliyse, şirketler içinde kişisel gelişim ve pazarlama eğitimi o kadar önemlidir. İşi tanıtım ve pazarlama olan bir şirketin eğitime önem vermemesi, bir ülkeden üniversitenin kaldırılması gibidir, eğitime önem vermeyen şirketler felakete sürüklenmeye, erimeye mahkûmdur. Pazarlama bir olay değil bir süreçtir... Bir başlangıcı ve ortası vardır ama asla sonu olmayan bir süreçtir. Onu geliştirir, mükemmelleştirir, değiştirir ve hatta beklemeye alabilirsin ama asla tamamıyla durdurmazsın.

Bu hususta meşhur bir söz vardır: eğer iyi bir ürün geliştirirseniz, dağ başında bile olsanız insanlar sizi bulmak için bir yol bulacaktır. Ama tatmin edici bir kitle istiyorsanız bir otoyol inşa etmeniz gerekir.

En önemli bir söz ise hepinizin bildiği: ‘’müşteri önce gelir’’. Hangi sektörde olursa olsun müşteri daima önce gelir. Fakat tanıtım ve pazarlamada da her ne kadar müşteri önde gelir ise de profesyonel eleman faktörü hiç göz ardı edilmemesi gereken bir olaydır. O bakımdan müşteri ilişkileri yönetimi çok önemli bir hal almış olmanın yanında; insan kaynaklarının önemi de ortaya çıkmaktadır.

Yaşantımızın hemen her aşamasına girmiş olan Satış ve Pazarlama, artık mal ve hizmetlerin ötesinde fikirlerin, kişilerin, kurumların, olayların ve mekânların pazarlanmasına kadar genişleyen önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu departmana yönelik eğitim programları, insanların gereksinimlerini, değişimleri yakalayıp bu doğrultuda ürün ve hizmetler oluşturmaktan, hedef kitleye ulaştırılmasına kadar uzanan uygulamaları da kapsamalıdır.

Çalışan kişilerin yeni stratejiler geliştirmeleri ve var olan müşteri portföylerini kalıcı hale getirmeleri için tüketici davranışlarını doğru analiz etme, müşteri tutumlarını anlama, buna uygun planlama ve hazırlıklar yapmaları gerekmektedir.

Böyle olunca geleceğe de bu günkü kadar özen gösteren kuruluşlar,   İyi yetişmiş insan kaynağıyla verimliliği artırır, maliyeti düşürür, tatmin edici bir kitleye ulaşmak için bir otoyol değil, havayolu inşa etmiş olur.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR