23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
26 Kasım 2015 Perşembe 11:37

Kasanın Anahtarı Isparta'da

Kasanın Anahtarı Isparta'da
Kasanın Anahtarı Ispartada

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, 70 milyon liralık yerel bütçenin tabi ki Isparta'ya yetmeyeceğini belirterek, 2016 yılında 200 milyon liralık ödenek beklediklerini söyledi. Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili olmasının önemine işaret eden Bolat, "Isparta aslan payını alıyor" dedi.

74 MİLYON EK ÖDENEK
Kanal 32'de yayımlanan Mustafa Kahraman'la Çizgi Ötesi'nin konuğu olan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hizmetlerle ilgili bilgi veren Bolat, Davraz Kayak Merkezi; Melikler Köprüsü, Barla ve köylere yapılan hizmetleri anlattı. Bolat, 2015 yılında 52 milyonluk bütçeye Sayın Süreyya Sadi Bilgiç'in Plan ve Bütçe Komisyonu Başkavekili olması nedeniyle tahsisli bütçe dışında 74 milyon TL ek ödenek gönderildiğini anımsatarak 'Kasanın anahtarı Isparta'da' dedi.

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
Bolat, kasım ayında ser tartışmaların yaşandığı bütçe görüşmeleriyle ilgili MHP meclis üyelerini eleştirerek "Performans programı görüşmeleri sırasında bütçeye şerh koyduklar. Performans planı ayrı, bütçe ayrı, stratejik plan ayrı. Performans görüşmeleri sırasında bütçeye şerh koydular. Bütçe görüşmeleri sırasında tüm kalemlere oy birliğiyle onay verdiler. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Madem kabul oyu verecektiniz neden daha önce bütçeye şerh düşünüyorsunuz" diye konuştu.

Kanal 32'de yayımlanan Mustafa Kahraman'la Çizgi Ötesi'nin programının bu haftaki konuğu İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat oldu. Bolat, kasım ayında ser tartışmaların yaşandığı bütçe görüşmelerine ilişkin soruyu yanıtladı. Bolat, MHP'li üyelerin performans programı görüşmeleri sırasında bütçeye şerh koyduklarını belirterek, "Performans planı ayrı, bütçe ayrı, stratejik plan ayrı. Performans görüşmeleri sırasında bütçeye şerh koydular. Bütçe görüşmeleri sırasında tüm kalemlere oy birliğiyle onay verdiler. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Madem kabul oyu verecektiniz neden daha önce bütçeye şerh düşünüyorsunuz" dedi.

2016'DA 200 MİLYONLUK ÖDENEK
2015 yılında 52 milyonluk bütçeye Sayın Süreyya Sadi Bilgiç'in Plan ve Bütçe Komisyonu Başkavekili olması nedeniyle tahsisli bütçe dışında 74 milyon TL ek ödenek gönderildiğini anımsatan Bolat, "Biz denk bütçe yapmak zorundayız. 70 milyon liralık bütçe yaptık. Ama 2016 yılında Isparta'ya 200 milyon TL'lik ödenek bekliyoruz. Sayın vekilimizin Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev almasını umut ediyoruz. Isparta merkezi bütçeden aslan payını alacaktır. Kasanın anahtarı Isparta'da . Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı başkan yardımcılığı icracı bakanlıkların kat kat üstünde bir fonksiyonu yerine getiriyor. Türkiye'nin kasasının olduğu nokta. Isparta'da hizmete devam edeceğiz" dedi.

KAPALI SULAMA MALİYETİNİN YÜZDE 60'I ÖZEL İDAREDEN
Özel İdare'nin, kapalı sulama sistemi kullanıp sulama maliyetini karşılayamayacak sulama birlikleri ve kooperatifleri için hibe desteği sunduğunu belirterek, kapalı sistem sulama için tesis maliyetinin yüzde 60'ını, yağmur sulama sisteminde yüzde 50'sini karşılayacağını da söyledi.

BU YURTTA MADDİ DURUMU YETERSEZ ÖĞRENCİLER KALACAK
Beş bin kişilik yurt yapımı ile ilgili son olarak 350 kişilik Özel İdare'ye ait yurt ruhsatı için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gidildiğini belirten Bolat, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a uzlaşı çağrısında bulundu. Bolat, " Bu yatırım Isparta'ya yapılacak. Burada kalacak olan öğrenciler maddi durumu yetersiz öğrenciler. Isparta'da apart fiyatı yüksek. Bir asgari ücretlinin evladı,500-600 TL para gönderip çocuğunu okutabilir mi? Burada kalacak olan çocuklar Isparta'ya has ödeme başı 160 TL ödeme yapacak. Biz burayı kamuya açık ihaleyle yapıldık. Vatandaş geldi de biz burayı yüzde 20 pay karşılığı alıyoruz dedi de biz mi vermedik? Teklif vardı da biz mi geri çevirdik?" diye sordu.

DAVRAZ'A 15 MİLYON TL'LİK YATIRIM
30 Kasım tarihi itibariyle 330 bin metrekare köylere kilit taşı döşeme hizmetini tamamladıklarını belirten Bolat, nisan ayı ile birlikte 300 bin metrekare daha kilit taşı ihalesi yapılacağını açıkladı. Bolat, Isparta'nın 203 köyünde yüzde 85'lik bölümünde kilit taşı döşeme işleminin tamamlandığını, köylerin çöpünün Özel İdare araçlarıyla toplandığını, bu yıl 110 köye çocuk parkı yapıldığını dile getirdi. Davraz Kayak Merkezi'nde 15 milyon liralık yatırım yapılacağını kaydeden Bolat, "5 Nolu Telesiyej ihalesine çıkacağız. Burada hızlı şekilde tuvalet, mescit ihtiyacı imar planın onayından sonra yapılacak. Burada yeni otopark alanları oluşturulacak. Mevcut Özel İdare'ye ait otel ve kafeteryaların da ihalesi yapıldı. oradaki otel kapasitesi artırılacak 70 yatağa çıkılacak. BAKA projesi doğrultusunda Isparta, Antalya, İstanbul Havalimanı'nda dijital bilboardlarda Davraz Dağı'nı tanıtımı yapılacak" dedi.

MELİKLER KÖPRÜSÜ NİSAN'DA BİTECEK
40 yılık hayal olan Melikler Köprüsü'nü yapılmasıyla birlikte, Sütçüler'den Isparta'ya mesafenin 27 km kısalacağını belirten Bolat, " Burada 27 ruhsatlı mermer ocağı var. Buradan 5 bin 500 kamyon bir yılda naklediliyor. 185 adet meyve sebze işletmesi var. 130 dekar cam sera 26 dekar plastik serada üretilen ürünler Antalya ve Isparta'ya gönderiliyor. Yılda 900 kamyon ürün sevkiyatı yapılıyor. Orman ürünleriyle zengin bölge. Yaklaşık 40-50 kamyon kekik buradan naklediliyor. Yaklaşık 15 milyon TL'ye mal olacak. 2016 nisan ayı gibi köprü bitirilecek" dedi.

BARLA'YA ÖZEL ÖNEM VERİLİYOR
Barla projesi hakkında da bilgi veren Meclis Başkanı Bolat, son gelen 5 milyon liralık ödeneğin buranın altyapısı için kullanılacağını iletti. Bolat, buraya bir kültür merkezi yapılacağını ve 20 milyon TL'lik yatırım kazandırılacağını belirtirken, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Said Nursi Hazretleri'ni orada bir dönemi geçirmesinden dolayı buraya çok özel önem veriyorlar. Bir taraftan yatırımlar sürürken tanıtım atağımız da sürüyor. Önümüzdeki yıl büyükelçileri davet ediyoruz. Feshane günlerinde stand açıp Barla'nın tanıtımı yapılacak. Hafta sonu kış sezonunda burayı 5-6 bin kişi ziyaret ediyor. Yazın bu sayı 30 binlere çıkıyor. Son bir yılda Barla'da yatırımlar ivme kazandı. Yöresel ürünlerin tanıtıldığı satış yapılabileceği yerler oluşturuldu. Kilit taşı uygulamalarımız sürüyor. Akmescid çeşmesi onarıldı. Yön levhaları iyileştirildi. Ayrıca Expo 2016'ta Barla'yı tanıtmak için özel bir tanıtım programı hazırlanıyor" bilgisini verdi.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR