24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
01 Aralık 2010 Çarşamba 22:05

Kazakistan Temasları Sürüyor

Cumhurbaşkanı, Türkler tarafından Astana'da inşa edilen Han Çadırı'nı gezdi, işadamlarına övgüler yağdırdı.
Kazakistan Temasları Sürüyor
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir Türk firması tarafından yapılan ve içinde alışveriş merkezi, oyun ve eğlence alanıyla yüzme havuzu bulunan Han Çadırı'nı gezdi.

Alışveriş merkezine gelişinde Gül'e bir bayan çalışan tarafından çiçek takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Gül'e, Han Çadırı'nı gezerken Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Gültekin tarafından bilgi verildi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Gül, Han Çadırı'nı yapan firmanın adının Sembol olduğuna dikkati çekerek, ''Burası sembol yapılardan birisi'' dedi.

Kazakistan'a yaptığı önceki ziyaretlerinde Han Çadırı'nın inşaatını gördüğünü, açılışını da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile birlikte yaptıklarını hatırlatan Gül, ''Burayı bir sene içinde bitirdiler. Alışveriş merkezi ama büyük bir mühendislik harikasını yapan Türk şirketi'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Han Çadırı'nın Astana'nın değil bütün Orta Asya'nın en gözde yapısı olduğunu dile getirerek, eksi 20 derece karlı havada insanların Han Çadırı'nda havuza girdiğini söyledi.

AGİT Zirvesi'nde konuk devlet başkanlarının Astana'nın 10 yıllık gelişiminden övgüyle bahsederken ''Buraları siz yapmışsınız'' dediklerini anlatan Gül, ''Ben de 'evet yüzde 90'ını biz yaptık' diyorum. Gurur verici bir şey'' dedi.

Gül, Kazakistan'ın yeni yeni gelişmekte olduğunu belirterek, ülkede daha çok yapı yapılacağını, ondan sonra da çeşitlenmenin başlayacağını söyledi. Astana'nın yeni bir başkent olduğuna dikkati çeken Gül, ''Birkaç sene sonra burası birkaç milyon olduğunda bunlar az gelecek'' diye konuştu.

Kazakistan'a sık geldiğini ve her gelişinde yeni şeyler gördüğünü dile getiren Gül, yeni eserlerin sahiplerinin Türkler olmasından gurur duyduğunu söyledi.

Kazakistan'ın en prestijli yapılarından biri olarak gösterilen Han Çadırı, çadır şeklinde 153 metre kule yüksekliğine sahip. 365 milyon dolara mal olan Han Çadırı'nın içindeki en dikkat çekici yer, kumu Maldivlerden getirilen plajlı havuzu.

Bu arada Gül, AGİT Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dolayısıyla Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından konuk heyet başkanları onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR