21 Eylül 2017 Perşembe

Kadir YAVUZ / Ajans32

Kekiğiyle, Dutuyla, Yazılı Kanyonuyla Meşhur...

07 Temmuz 2015 Salı 11:28

Kekiğiyle, Dutuyla, Yazılı Kanyonuyla Meşhur Sütçüler Belediye Başkanı Mustafa Üstün’le Söyleşi…

Gönülden gönle akan bir muhabbet benimkisi! Belediye Başkanını arıyorum… Müsait olup olmadıklarını soruyorum. Randevu talebinde bulunuyorum. Onca yol, yol yorgunluğu, her şeyi o söyleşi anında unutuyorum.

Sohbet ederken, öyle derine dalıyoruz ki, bir bakıyorsunuz; dut bahçesinin içindeyim gibi, bir bakıyorsunuz, dağların eteklerindeyim… Mis gibi kekik kokuları arasındayım. Yazılı Kanyon’dayım, Kovada Gölü’ndeyim. Başkan, oralarla ilgili projelerini anlatırken, elimden tutup, beni oralara kadar götürüyor, gezdiriyor, dolaştırıyor. Sonra gözümü açıyorum ki, başkanın odasındayız. O anlatıyor, ben hem dinliyor, hem de not alıyorum.

Sütçüler Belediye Başkanını bu belki 3. Ziyaretim. Ancak tanışmamız yeni, gerek Sütçüler, gerekse başkanın şahsı hakkında fazla bir bilgiye sahip değildim. Sonra diğer ziyaretlerim sırasında, çok az bir şeyler yazmıştım. Sütçüler’i ve Belediye Başkanı’nı daha yakından tanımalıyım, dedim. Kendilerini aradım, Sütçüler’de olduklarını, müsait olduklarını söylediler. Uzun bir ara yoldan(Öğlen 12.30 seferi, Karadiken üzerinden gidiyormuş) tam tamına 2,5 saatte Sütçüler’e vardım. Hem Ramazan, hem orucum. Havada sıcak olunca neye uğradığımı şaşırdım.

Sütçüler, 2700 nüfuslu küçük ve şehre uzak bir ilçe! Isparta’ya 3 ayrı yoldan gidildiğini, en yakının 75 km, bir diğerinin 90 km, en uzağının da 105 km. olduğunu başkandan öğreniyorum. Bu uzaklık, şehre göçü hızlandırmış. Sütçülerli, şehre yerleşmiş, birçok bürokrat ve işadamı var. Sütçülerli kimler var diye şöyle bir anlık düşündüm… O an, bakın kaç kişi hatırıma geldi… Gazeteci ve tertibim M. Ali Çelik, Isparta’nın Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman, Sanayici İşadamı Ahmet Köse, Tarih Öğretmeni Rıdvan Ertan, Milli Futbolcumuz Rıdvan Dilmen, SDÜ’nin Kurucu Rektörü rahmetli Prof. Dr. Hasan Gürbüz…

Başkanla, Ak Parti, yapılan Genel Seçim ve sandıktan koalisyonlu bir parlamenter yapı çıkması üzerine kısa bir sohbet ederken, benim gözüm bir yandan saatte, son servisi kaçırmayayım diye zamanı kolluyorum. O nedenle de, genel sohbeti kesip, hemen asıl konuya geçtim.

‘2014/Mart, Yerel Seçimin ardından, başkan seçildikten beri neler yaptınız?’ diye bir soru sordum, başkana!

Sütçüler Belediye Başkanı, Mustafa Üstün başladı birer birer anlatmaya…

İlk başkanlığa seçildiğim gün, ilçenin temizliğini ele aldım. İlçenin merkezi, mezarlığın çevresi, duvarların yapımı vs. hepsini yaptık.

Önce ölüler, sonra çocuklarımız dedik, gençlerimize yöneldik. Oyun guruplarını değiştirdik. Sütçüler’e ‘Hoş geldin’ takını yeniledik.

Benim en fazla seçimde üzerinde durduğum ‘Birlik, Beraberlik, Dostluk, Arkadaşlık, Kurumlar arası diyalog’ projemdi… Bunu hayata geçirdim.

Karakol Komutanıyla, kaymakamla yaptığım diyaloglarla Sütçüler’e faydalı olmaya çalışıyorum.

Muhit küçük! Hata yapma lüksün yok! Dik başlılığı hiç sevmem, danışırım.

Sütçüler, belediye olarak tarihinde ilk kez Baka’ya proje verdi. Eko turizmine yönelik ‘Kıl Çadır ve Bumbola Ev’ projesi. Baka’dan projenin onayını bekliyoruz. %80’i Baka destekli.

İlçenin çöpünü şehre taşıyoruz. Şehre uzak olduğumuzdan maliyeti çok yüklü! Ama bir şekilde, şehre çöpü götürüp, oradan dönüşte kum getirerek, yakıtı bedavaya getiriyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, bizim bu hassas davranışımızı dile getirmiştir.

İlçemizin girişi ve çıkışına kadar olan kısımda, yol genişletme işini yaptık. Çok kötü virajlar vardı, onları düzenledik. Milli Eğitim’in altındaki virajı kaldırdık. Çocukluğumda, benim o virajda yaşadığım bir kaza olmuştur. O zamandan idealimdi.

Karayollarına ait olan Sütçüler-Boğazköy yolu, Bölge Müdürlüğünce onayı alındı, proje başlamak üzere.

Bu projeden dolayı ilçe içi yol çalışmalarını durdurdum. Çobanisa yolundaki genişletme çalışmalarını yaptık.

İlçe içinde, Doğancılar Caddesinde sıkıntılı olan bir kayamız vardı. Kayayı parçalattırıp, caddeye kilit taşı döşedik. Göreve geldiğimden beri, 1,5 km. uzunluğunda(İş Kur elemanlarıyla)duvar ördük.

İnaltı(Azmar) Deresinin ıslah çalışmalarına başlandı. Kanalizasyonunda aktığı o pis dereyi, temiz dere haline getireceğiz. ‘Dere Islah Taşkın Koruma’ projesiyle, yeni bir yola kavuşacağız.

Mesirelik yerlerimiz vardı. Mesirelik yerlerimiz dardı. Büfeyi yıktık, su pompasının yerini kamufle ettik, geniş bir meydan oluşturduk. Çocuklara yönelik mesirelik alan içinde bir havuz yaptık.

Kent Ormanında, geniş bir alan kazanmak için duvar çekerek alanı genişlettik. Festivalleri yapacağımız bir alan oluşturduk.

Bazı belediyelerden ve İhtaş’tan 4-5 araç getirdim. Bir kamyon sıkıntım, bir de süpürme aracı sıkıntım var.

Şelale Projem vardı. Bu projeyi seçimlerde halkıma yapmak için söz verdim. O sözümü gerçekleştiriyorum şu an. Yapmaya başladım. Yeraltından akan Yukarı Pınarbaşı suyunu, ilçenin parkında şelale haline dönüştüreceğim.

“Festivalin tarihini açıklamışsınız, sanırım. Neler yapmayı düşünüyorsunuz?” dedim.

27 yıldan beri festival yapılmış ama ilçeye kazanımı yoktu. Sütçüler’e, 2 güzel Dut Bahçesi kazandırdım. Biri 10 dönüm, diğeri 2,5 dönüm.

Festivalle birlikte dışardan gelecek Sütçülerlilerimiz Dut Bahçesinde hem dut yiyecekler, hem de piknik yapabilecekler. Bahçelerimizde artan dutu, pekmeze veya reçele dönüştüreceğiz.

Elsazı Melikler yolunu bağlayacak bir köprüyle, ilçemizin turizm önü açılacak.

Yazılı Kanyon, dünyada bozulmamış tek yer. Ziyaretçisi 30 bindi, köprüden sonra bu sayı daha fazla artacak.

Yazılı Kanyon’a gelecek turistlerin ilçemizde kalabilmelerini sağlayacak projelerim var. En azından bir gün kalmalarını sağlarsak, tarihi ve turistik yerleri dolaşma imkânlarını artırmış oluruz. Bu kalışın ilçemize getirisi olacaktır elbette!

Kovada Baraj Gölümüz var. Sessiz, sakin bir duruş içinde, görücü bekliyor. İlçemize, yerli yabancı turist çekecek her yolu deneyeceğiz.

Ve daha söylüyordu ki, vaktin dolduğunu hatırlattım.

17.15 memur servisiyle Isparta’ya dönmem gerekiyor. Son servis o! Aksi takdirde kalırsın, Sütçüler’de! Sağ olsun, Başkan ‘kal’ teklifi yaptı. Ama iftara bir başka yere sözüm vardı, o nedenle dönmek zorundaydım. Yoksa inanın başkanın, sırf içinde dolaşıyormuşuz gibi anlattığı dut bahçelerini gezip, görmek için kalabilirdim.

Nasipse bir bakarsın gelirim, Dut Festivalinde dut bahçelerini görürüm.

Olmaz mı? Niye olmasın. Hem kalan kısmın devamını da o zaman yaparız.

Projelerinin hepsini ayrı ayrı dinlemiş olurum. Sizlere başkanın ağzından aktaracağım daha çok projeler var. Bekleyin, görün.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR