16 Ağustos 2018 Perşembe

Hasan Hüseyin AKAGÜNDÜZ / Ajans32

Kelâm ile Kalem

16 Şubat 2018 Cuma 18:41

İnsanların çoğu düşünmeden konuşur oldu ülkemizde.. Lâf ettim sanıp-gururlanır oldu. Durulatamıyoruz konuşmaları. Kimi iyi konuştuğunu sanıp-uzattıkça uzatıyor, kimi de herkesin kendisini dinlemek için sabırsızlandığını sanıyor.

 

Kimse bize sormuyor:  FİKRİMİ BİLMEK İSTER MİSİNİZ? Diye.

Bazı insanların konuşmalarını –hemde görüntülü- kaydedip, kendisine izlettirmek lâzım. Bir Allahın kulu da demiyor mu ki; KONUŞMANIZ UZADIKÇA ANLAMSIZLAŞIYOR diye!.

 

Yada birileri bunların konuşmaları için ön hazırlık yapıp-önüne hazır metin koymuyor mu ki? Ben bunları dinlemek zorunda mıyım? Değilim. Ama Isparta’da tv istasyonu tek ve ben yaşadığım şehirde neler olup-bitiyor yalnızca oradan öğrenebiliyorum. Bu hakkım! Gördüğüm ve izlediğim kadarıyla bazı haberler hazır geliyor tv istasyonuna ve olduğu gibi yayına veriliyor. Sadece Tv için geçerli değil, mahalli gazetelerimizi de dikkatle izlerseniz, aynı durumu görürsünüz.

 

Hep aynı müdürler, hep aynı şeyleri geveleyen insanlar. Bari düzgün ifade etseler. Yapamıyorlarsa çıkıp-konuşmasınlar o zaman diyesim geliyor ama egolarına yenik düşerler. İllâki boy gösterilecek..

 

Hatta bir teklifim var: Nasıl olsa her birimde bir basın bürosu var. Hazırlasınlar haberi, alsınlar ilgilisinden onayı. Okusunlar kendileri.

 

İnsanlara hitap edebilmek için Türkçemizi doğru kullanmak gerekir. Cümleleri anlamlı kurmamız gerekir ki bir kelam etmiş olalım. Bunları gerekiyorsa yazılı basına da geçelim ki,kalem işe yarasın.

 

Bu arada mahalli gazetelerimiz de lütfen hazır gelen metinleriönce bir okusunlar. İlçe belediyesinden haber geliyor, belli ki hazır metin. Ama sanki o ilçenin haber kanalı yada gazetesi gibi veriyor basın. Örnek istemeyin, elinize geçen gazetelere bakın yeter. Kaymakamlıklar, Belediye Başkanlıkları, SDÜ Rektörlüğü.. hepsi hazır metin gönderiyor belli ki ve değişim/düzenleme yapılmadan yayına veriliyor.

 

Ooooh, kendin çal, kendin oyna. Olan bize oluyor. 4 gazeteye aboneyim ama doyurucu değil kopyalanmış haberler okuyorum. ’’Kalem tutan el yok ki, kelam yazabilen olsun’’ diyerek hayıflanıyorum. Televizyonumuzdan da, oraya haber yada aktüel programlara konuşmacı olarak katılanlardan da net ve anlaşılır ifadelerle kurulmuş cümleler kurmalarını istiyorum. Zekâmızla dalga geçmeyin lütfen!

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR