26 Eylül 2017 Salı

Nagihan ÇELİK / Ajans32

Kelimelerinizin Selfiesi

02 Aralık 2014 Salı 11:37

Selam: iletişim isteğimizi, hal hatır sorma, karşımızdakini sevdiğimizi… Allaha ısmarladık ise: ayrılık hüznüyle beraber, iyi niyetimizi ve duamızı anlatır.

Her sözcük dolu dolu anlam taşır bizi duyana. Sesini yükseltmiş bağırıyordu. O an gürültüden başka bir şey değildi yaptığı. Çünkü kimse öfkesinden, ne söylediğini anlayamadı.

Seçtiği kelimeler, derdini değil, öfkesini anlatıyordu.

En güzeli ister gönül daima; en güzel muameleyi, en güzel hizmeti. Fakat bazen istemeyi bilemeyiz. Konuşmak halimizin dile gelişidir. Seçtiğimiz kelimeler de gönlümüzün aynası. Özenle konuşur, dikkatle seçersek kelimelerimizi ne üzülürüz, ne de üzeriz.

Gelişi güzel, anlam bozukluğu içeren cümlelerle ne halimizi anlata biliriz, ne de istediğimiz karşılığı buluruz. Okudukça zenginleşir kelime haznemiz, konuşurken güzelleşir. Her harf den elli kelime bula biliyor musunuz? Boş zamanlarda düşünün!

A- dan Z- ye her harf den elli kelime. Çıkmıyorsa geliştirin…

Eğer bütün hayatınız elli kelime ile geçiyorsa, ruhunuza eziyet ediyorsunuz, demektir. İltifat ederken insanın yüreğinde yaşadığı haz, iltifat duyduğu zaman yaşadığı hazdan çok daha fazladır. Zaten hemen geri döner.

" Bugün çok güzel görünüyorsun" dersiniz, size hemen, " Sende " şeklinde bir cevap gelir. Vasat, çok verimsiz, ilerletip daha kıymetli unsurları belirtirseniz, öyle bir şekilde size döner.

Zihninizden, söylerken yüzünüzü asan, buruşturan kelimeleri çıkarın. Çirkin hiç bir söz kalmasın. Söylerken ferahladığınız, coştuğunuz kelimeleri, dil ucu yapın, vara yoğa sık sık kullanın. Yüreğinizin değiştiğini, hayatınızın güzelleştiğini göreceksiniz.

Ruhumuzu anlaşılır kılan, en büyük sermayemiz kelimeler.

Onlarla oynayın, dans edin. dizin dağıtın, bol bol kullanın.

Dağlar kadar servetiniz olsa, hepsini dağıtsanız. Yine de hem kendinizi, yeteri kadar ifade edemez, hem çevrenizdekilere yeteri kadar ulaşamazsınız.

Oysa güzel kelimeleri, söyledikçe çoğalan iltifatları, esirgemeden dağıtsanız, önce öyle görür, sonra öyle yaşar, mutluluk rüzgârları estirirsiniz.

Hikâyeyi hepiniz bilirsiniz, yeri geldi tekrar edelim.

Bin aynalı yüksek bir dağ vardır. Neşeli köpekle öfkeli köpek gidip görmek isterler. Öfkeli vazgeçmiş. Neşeli yavaş yavaş tırmanmış dağa. Yoruluyormuş ama etrafa bakıp manzarayı izledikçe keyif alıyor, yorgunluğunu unutup gülümser. Akşama doğru dağın tepesine ulaşmış. Başını kaldırdığın da bin ayna da kendisine gülümseyen bin sevimli köpek görür.

Gülmüş neşelenmiş keyif ve heyecanla aşağı iner. Arkadaşına ısrar eder. Öfkeli köpek homurdana homurdana dağa tırmanırken, ayağına takılan taşa, toza kuma hırlaya hırlaya yorgun öfkeli dağın başına ulaşır. Kafasını

kaldırınca bin öfkeli köpeğin kendisine hırladığını görür. Sesini yükseltir, kendi sesi dağlardan yankılanıp çoğalarak gelir. Korku ve öfkeyle koşarak aşağı iner.

Hayat dağında tırmanırken sona doğru, her sima bize bir ayna ne kadar hoş görünürsek aynaya o kadar hoş görürüz. İyi davranışlarla parlatıp gülen yüzlerle aydınlatalım aynalarımızı.

Kulaklarımız kendi sesinden güzel sözler duyarsa, başka kulaklara, başka yüreklere güzel sözler söylemesi çok daha kolay olur.

Burada size âcizane tavsiyem: mutlaka kendi sesinizi bir ker dinleyin. Orada hitabetinizi, varsa anlam bozukluğunu, devrik cümleleri, diksiyonunuzu, cümle kalıplarınızı, kelime haznenizi göreceksiniz.

Peygamber Efendimiz [Aleyhisselam] ashabı ile sohbet ederlerken, domuzun biri hızla koşarak önlerinden geçiyor. Çöl ortası, her yer toz duman oluyor. Efendimiz, üzerini başını silkelerken, " Mübarek hayvan, tozu dumana kattı" diyor. Eshab şaşırarak, " Ya Rasullallah, mundar hayvana, mübarek dediniz" diye soruyorlar. Efendimiz, " Onun hali ne olursa olsun, dilimi çirkin söze alıştırmak istemedim " diyorlar. Zira bir kötü kelime peşinden ondan daha kötü birçok kelimenin kapısını açar.

Hazreti Ali ( Radıyallahü anh) " Size kötü söz söyleyen olursa, sukut edin. Herkes gönül hazinesinde olandan çıkarır. O kötü sözün geldiği yerde ona benzemez daha neleri vardır " diyor.

Gönül saraylarınızda, güzel yüzlü, güler yüzlü kelimeler gezdirin. Onların seyri sizin huzurunuzdur.

Dudaklarınıza, güzelliğine yakışmayan çirkin sözleri kondurmayın.

Göreceksiniz hayat daha hafif, daha lezzetli olacaktır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
    YAZARLAR