26 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
24 Eylül 2013 Salı 12:37

Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Basıldı

Belediye, Isparta İmar Planı'nı kentsel dönüşüme uygun hale getirecek revizyonlar için düğmeye bastı.
Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Basıldı

Meclis İmar Komisyonu Üyesi ve MHP Grup Sözcüsü Metin Kaya, Belediyenin Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında riskli alan ilan edebilme yetkisinin bulunduğunu söyledi. Ancak bu konuya sıcak bakmadıklarını belirten Kaya, "riskli alan ilan edilmesi durumunda vatandaş için mağduriyet olabilir.

Riskli bölgede vatandaşın yaşamaya devam etmesi ve bu sürecin yıkımla sonuçlanmasından sonra vatandaşın kendi bölgesinde dönüşüm yaşamaması bir hak kaybıdır. Belediye olarak bu hak kaybına izin vermeyeceğiz" dedi.

Isparta Belediyesi, nihayet Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli kanunu olarak gösterilen Kentsel Dönüşüm Yasası'nı mevcut imar planı ile uyumla hale getirmek için çalışma başlattı. Başta Gülistan ve Davraz mahalleleri olmak üzere kentsel dönüşüm taleplerinin yoğunlaşması, muhalefetin ve başta Mimarlar Odası olmak üzere meslek örgütlerinin bu yönde çalışma yapılması yönündeki baskısı Belediyeyi harekete geçirdi. Belediye, kentsel dönüşüme ihtiyacı olan mahallelerde bütüncül bir bakış açısı ile kısmi imar revizyonuna hazırlanıyor.

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, dün kurmayları ile birlikte kentsel dönüşüm konusunda önemli bir toplantı yaptı. Başkan Yardımcısı Orhan Eren ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü uzmanlarının katıldığı toplantıya Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi Metin Kaya da davet edildi. Toplantıda kentsel dönüşüm sürecinin başlatılması için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Bugün yapılacak toplantı sonucunda da yol haritası belirlenecek.

MHP Grup Sözcüsü Belediye Meclis Üyesi Metin Kaya, Belediye Başkanı Günaydın başkanlığında gerçekleştirilen toplantının Isparta için hayırlı sonuçlar doğuracağını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkartılan Kentsel Dönüşüm Yasası'ndan vatandaşların münferit olarak faydalanabileceğinin altını çizen Kaya, "bu süreç devam ederken Belediye olarak bu yasaya öncülük etmek istiyoruz. Belediyemize kentsel dönüşüm isteyen mahallelerimizden talepler geliyor. Bizden birşeyler bekleniyor. Biz de bu konuya öncülük etme kararını aldık. Belediye, kentsel dönüşüme öncülük edecektir" dedi.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin Belediyenin rolü konusunda çalışma başlattığını belirten MHP'li Kaya, kentsel dönüşüm uygulamalarının mevcut imar planına uyumu konusunda bazı kararlar alınması gerektiğinin altını çizdi. Bunun için ekim döneminde mecliste bir karar alınabileceğini belirten Kaya, "ekim ayı içerisinde meclise sunacağımız bir madde ile kentsel dönüşümü başlanabilecek. Meclis kentsel dönüşüm için gereken kararları alabilecek. Mevcut imar planında yapılacak kısmı revizyon ile kentsel dönüşüm başlayacak. Ve bu süreci çok hızlı bir şekilde yürüteceğiz" diye konuştu.

Kentsel dönüşüm sürecinin sadece Gülistan Mahallesi ile ilgili olmadığının altını çizen Kaya, "belediyemize şu ana kadar yapılan talepler sadece Gülistan'dan. Başka mahallelerden de talep gelirse hemen değerlendirip, konuyu meclise sunacağız. Gülistan'dan bize 2 talep var. Ancak karar alırken bu 2 talebe göre değerlendirme yapmayacağız. Konuya bütüncül bakıyoruz. Gülistan'ı bütüncül olarak değerlendirip imar revizyonu yapacağız. Diğer mahallerin talebini de bütüncül bir anlayışla çözeceğiz. Halkımızın daha iyi şartlarda yaşaması hepimizin arzusu" dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 12 yorum yapıldı.
    YAZARLAR