20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Mart 2013 Salı 16:22

Kiraz Festivali 29 Haziran’da

Bu yıl 37’ncisi düzenlenecek Geleneksel Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Pehlivan Güreşleri 29-30 Haziran tarihlerinde yapılacak.
Kiraz Festivali 29 Haziran’da

Festival hakkında bilgilen veren Uluborla Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, “Bilindiği üzere ilçemizde gündönümü zamanında M.Ö. 150 yılından bu yana yağlı pehlivan güreşleri düzenlenmektedir.

İhracata yönelik kiraz üretiminin yaygınlaşmasından sonra 1976 yılından bu yana yağlı pehlivan güreşleri yanında kiraz festivali de yapılmaya başlanmış ve 36 yıldır aralıksız yapıla gelmiştir.

Uluborlu Geleneksel Kiraz Festivali ve Yağlı Pehlivan Güreşleri Türkiye’nin en eski festivallerinden biridir. Bölge insanımız tarafından da her yıl merak ve heyecanla beklenmektedir.

Yağlı pehlivan güreşleri tarihinin Türkiye genelinde her nerede ve ne zaman yapılacağı Türkiye Güreş Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Belediyemiz ve Türkiye Güreş Federasyonu arasında yürütülen yazışmalarda Uluborlu Yağlı Pehlivan Güreşleri için 30 Haziran 2013 tarihi tespit edilmiş, böylece kiraz festivalimizin de bir gün önce yani 29 Haziran 2013 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır” dedi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR