23 Eylül 2017 Cumartesi

Kadir YAVUZ / Ajans32

Kış Geldi Gibi

13 Aralık 2010 Pazartesi 16:00

KIŞ GELDİ GİBİ…

 

Kış, aylardan Aralık olduğunda soğukluğunu anında gösteriyor… Avrupa’dan bize doğru gelen dondurucu soğuk, dondurarak geliyor.

 

Hâlâ bizde bir tereddüt var… Bu sene sanki kış gelmeyecek! Nedenmiş o? Sonbahardaki aşırı sıcaklıktı, bizleri şüpheye düşüren… Daha düne kadar birçok insan kısa kollu gömlekle dolaşıyordu, bazı şehirlerimizde! Birçok ilimizde aşırı sıcaklar yüzünden, insanlar güzel bahar günlerini piknik yerlerinde; mangal yaparak, geçiriyorlardı. Kasım ayında, Mersin’de denize girenler oluyordu. Gerçi, Antalya’da çok zaman Ocak ayında denize girenlere rastlanır. Bizleri şaşırtıyor ama oranın kışı farklı… Yaz tadında!

 

Avrupa’ya geçen hafta kar yağdı… Polonya’da, sokakta yaşayan 18 kişi donarak can verdi. Aralıksız yağan kar, can almaya devam edecek gibi.

 

İlk kar Abant’a yağmış… Bize de nihayet kar uğradı. Aman Allah korusun, Polonya’daki gibi can almasın da!

 

Her şey zamanında yaşandığında güzeldir… Kar yağacak, kış olduğunu anlayacaksın, yaşayacaksın onu! Kar ayrıca bereket demektir. Suların azaldığı darlık çektiğimiz günleri bir düşünün. Sebebi, kış aylarında kar yağmayışıydı. Sonbahar da yağmurun az yağmasındandı.

 

Kasım ayı da aslında yağmurlu geçmesi lazımdı ama nedense bu sene yağmur azdı. Tabii, her yerde yağmur azdı diyemeyiz. Bazı bölgelerde çok aşırı yağdı, bazı bölgelerde de tam tersi az yağdı. Yağmayınca sular azalacak korkusuna kapılırız, panikleriz. Çok yağdığı yerlerde de, az panik yaşamadık sayılmayız yani! Aşırı yağmurlar sele dönüştü, ne çıktıysa selin önüne, sürükledi; aldı, götürdü.

 

Bu nedenle de, sonbahar aşır sıcak geçti… Aldandık, sıcağına! Bizleri hasta etti… Çoğumuz griple boğuştuk. Kar ne kadar geç yağarsa; hastalıklar o derece uzar, hastalıklar peşimizi bırakmaz. Çocukken, büyüklerimizden duyduğum bir tavsiye vardı. Kar ne kadar çok yağarsa o kadar sağlıklı oluruz. Kar, geciktiğinde mikroplar haddinden fazla hızlı ürer, çoğalır. O nedenle hastalıklar çoğalıyormuş. Kar yağmayışı, hastalığın habercisi!

 

Soğuğa tam geçemediğimiz pastırma sıcaklarında gerek ve gerekse yaz aylarına tam geçtiğimizdeki o çarpıldığımız sıcaklarda bazen istenmeyen, arzu edilmeyen olaylar yaşıyoruz. Sinirlerin gergin olduğu, sinir krizlerinin fazla yaşandığı dönemlerdir o dönemler… Bizde aşırı don olayına rastlanmıyorsa da, bazı acı olaylara tanık oluyoruz. Ben diyorum bu mevsimlerin değişkenliği de, etkiliyor insanımızı!

 

Bir kadın, polis eşini; eşinin silahıyla vurarak ölümüne sebep oluyor. Tabii ki, problemlerin fazlalığı, kadının alkollü oluşu, kavgaların çevre tarafından bilinmesi; mevsimle ilişkisi olmayan, bir cinayetin habercisi… Bir başka haber, beni Avrupa’nın soğuğundan fazla etkilemişti…

 

O haber de şöyleydi: “İki sarhoş genç, sabahın erken saatlerinde, sokak aralarında silahla ateş ederek keyif sürüyorlar… Eğleniyorlar. O an sabah namazını kılan bir genç camiden çıkıyor, evine doğru yol alıyor. Elinde silah olan genç, namazdan çıkan genci vurabilir miyim diyor, nişan alıyor gence! Oracıkta genç vuruluyor ve ölüyor. O kadar yerden camii önüne kadar ateş ederek gelen gençleri, bir tek kişi duymuyor. Sağa-sola ateş ederken duymayanlar, her nasılsa sabahın olmasıyla da sanıyorum; artık uykudan uyanma saati ya, birileri silah sesini duyuyor ve polisi arıyor. Polis geliyor, o an kaçan sarhoşlar evlerine gidip yatıyorlar.

 

Nihayet iz peşine düşen polis, cinayeti işleyeni yakalıyor. Birçok olaya karışmış ve hiçte temiz olmayan caniler olduğu ortaya çıkıyor. Ama her ne hikmetse, adam silahlı ve  alkollü vaziyette, sokaklarda eğlenirken; camiden çıkan bir masum vatandaşın canına kıyıyorlar. Ve sonbahar ayının soğukla sıcak karışımı bir beyanla sarsılıyoruz. “Ben eğlenmek amacıyla sağa-sola ateş ediyordum. Öldürme maksadıyla ateş eder miyim hiç! Olayın oraya varacağını bilemedim.”

 

Bir sonbaharın son ayında meydana gelen, olayda da; gencin birini, öldüren bir diğer gence: “Neden, öldürdün?” diye sorduklarında: “Hiç, zevkine öldürdüm” Cevap tiksindirici! İğrenç! Global değişim sonucu oluşan insan türü ve soğuk, dondurucu bir cevap!

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR