20 Haziran 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Ocak 2018 Perşembe 19:30

Kış Geldi Ihlamur Fiyatları Uçtu

Kış Geldi Ihlamur Fiyatları Uçtu
Kış Geldi Ihlamur Fiyatları Uçtu

Cennet Baharat ve Aktarcı Sahibi Ufuk Koçak, kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan Ihlamur’un son aylarda fiyatının yüzde yüze yakın oranda arttığını söyledi. 

Kış aylarının önemli şifa kaynaklarından ıhlamur, fiyatıyla altınla yarışır hale geldi. Geçen yıl kilogramı 50 liradan satılan ıhlamurun fiyatı yüzde yüze yakın artarak bu yıl 80 liraya kadar yükseldi. Cennet Baharat ve Aktarcı Sahibi Ufuk Koçak konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, tüketimi giderek artan ıhlamurda sonbaharla talebin yükselmeye başladığını, kış aylarının gelmesiyle iyice arttığını ancak tüketicinin raftaki fiyatı görünce şaşkınlığa uğradığını söyledi. 

“IHLAMUR, KIŞ AYLARININ 

VAZGEÇİLMEZİDİR” 

Ihlamur üretiminde önemli bir gerileme görülmemesine rağmen fiyatların artmasının ‘fırsatçıların’ bulunduğunu savunan Koçak, ithalatın kaçınılmaz hale geldiğini, aksi durumda fiyatın Isparta’da 120 lira seviyesini görebileceğini ifade etti. Piyasanın önde gelen ıhlamur toptancılarının ürün üzerinde spekülasyon yaptığını, düşük fiyata aldığı ıhlamuru bekleterek yüksek fiyata satmak istediğini ileri süren Koçak, şöyle konuştu; “Bilindiği gibi Ihlamur toptancıları, sezon başında köylüden kilogramı 40 liradan ıhlamur aldı. Köylünün elinde ürün azaldıkça fiyat 80 liraya kadar çıktı. Ancak toptancılar şu an ıhlamur alımını kesti. Toptancıların uyanıklığı yüzünden üretici ve tüketici mağdur olacak. Bunun adı resmen karaborsacılık ve fırsatçılık. Bebek ve hamilelere dahi gönül rahatlığıyla verdiğimiz bu şifa bitkisi, kirli bir oyunla karşı karşıya kalmış durumda.” 

“IHLAMUR İTHAL EDİYORUZ” 

Cennet Baharat ve Aktarcı Sahibi Ufuk Koçak, önceki yıllarda Bulgaristan'dan ıhlamur ithal edildiğini, bu yıl da bu yönde çalışmaların olduğunu bildirdi. Koçak, AB üyesi olmayan Gürcistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Makedonya gibi ülkelerde de kaliteli ve ucuz ıhlamur bulunduğunu, gümrük vergisinde düzenleme yapılması halinde fiyatların makul seviyelere gerileyebileceğini dile getirdi.  

 

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR