30 Eylül 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 Kasım 2018 Cuma 12:46

Kış Lastiği Zorunluluğu Başlıyor

Kış Lastiği Zorunluluğu Başlıyor
Kış Lastiği Zorunluluğu Başlıyor

Ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğunun 1 Aralık itibariyle başlayacağını belirten Isparta Şoförler, Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Mehmet Yücedağ, “1 Aralık'tan itibaren kış lastiği takmayan her ticari araca 715 TL ceza yazılacak. Bu ceza miktarı sadece Aralık ayı için geçerli. Son günü beklemeden bir an önce lastikler değiştirilmeli. Fakat kullandığımız yollar aynı yollar, içinde bulunduğumuz mevsim hepimiz için aynı. Aracımızı olumsuz hava şartlarına uygun hale getirmek için illa yoğun kar yağışını beklemek zorunda değiliz. Bu sebeple yalnızca ticari araçlar değil özel araçlar da önlemini alarak bir an önce lastiklerini değiştirmeli” dedi.

“OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI TRAFİKTE ÖZEL-TİCARİ ARAÇ AYIR ETMİYOR”
Kış lastiği takmanın hava koşullarında önemli olduğunu vurgulayan Isparta Şoförler Odası Başkanı Yücedağ, “Olumsuz hava şartları artık tüm yurtta etkisini göstermeye başladı. Yağmur ve kar yağışlarının daha fazla olduğu bölgelerimizde kış lastiğini trafikteki her araç sahibi kullanmalı. Gizli buzlanma, yağışlar, kaygan yollar gibi olumsuz şartlar tüm ülkemizde tüm araçlarımızı etkiliyor. Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden, zorunluluk gibi düşünmeden tüm vatandaşlarımız bu konuya dikkat etmeli. Ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulamasını tüm araçlar önemsemeli. Araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli” diye konuştu.

“ARALIKTA KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI 715 TL”
1 Aralık'tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezasının 715 TL olduğunu ve yeni yılda ise artacağını belirten Başkan Yücedağ, “Ticari araçlar için geçerli olan 715 TL kış lastiği takmama bedeli olan ceza yalnızca Aralık ayı boyunca uygulanacak. 1 Ocak 2019'dan itibaren ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın belirlediği yeniden değerlendirme oranında ceza artırılacak. 1 Ocak ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayanlara yeni ceza tutarı uygulanacak. Geçen yıl kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu 5 ayda toplam 127 bin 283 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 81 bin 511 kişi yaralandı, 952 kişi ise hayatını kaybetti. Bu rakamlar kış aylarında yaşanan trafik kazalarının acı tablosunu gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR