21 Eylül 2017 Perşembe

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Kollektif Başarı

08 Şubat 2011 Salı 18:21

Bir futbol takımı düşünün... İçerisinde bulunan tüm bireyler aynı anda aynı şeyi düşünüyorlar... Atılan pas, atıldığı oyuncuda hangi akıbete uğrayacak tüm takım hâkim. Topa sahip oyuncu set hücumunun kendine düşen pasını mı yapacak, yoksa ters top mu atacak hepsi takımdaşları tarafından biliyor... Yani bahsettiğim şey, takımdaki 11 oyuncunun tamamına aynı beyni yerleştirmek ve olacakları izlemek...

Günümüzde iş hayatı, önemli gelişim ve değişimlere sahne oluyor. Bunlardan belki de en önemlisi ekip çalışması ve başarısının bireysel başarıdan daha öne çıkması ve prim yapmasıdır. Birçok şirket bu bilinç ile hareket edip, yenilikçi ve gelişimci olan, sonuç odaklı çalışan, hedeflerini gerçekleştirebilecek, istikrarlı ekipler kurmaya önem veriyor.

Etkili ve başarılı bir ekip, içerisinde doğru ve kalifiye inananları bulundurmakla oluşur. Çünkü şirketlerin her zaman aktiflerinde yer alan, yapıcı gücüyle, rekabetteki en önemli oyuncusu, yüksek değer olduğu kanıtlanmış varlığı insandır. Şirketler, küreselleşmeyle de artan rekabet ortamında kaliteli hizmet sunacak, fark oluşturarak karlı ve yüksek satışlar yapacak olan kaynağı insanı, efektif, verimli ve etkin kullanmak zorundadır.

İyi seçilmiş, samimi, gelişime, yetenekli, vizyon ve misyon sahibi, birbirini tamamlayan, kişilerden oluşan ekipler her zaman başarıya daha yakındır. Başarıyı yakalayan, sürekli kılan ekipler de, şirketlerin gelişmesine ciddi anlamda katkıda bulunur. İnsan demetinden oluşan ekibin, etkili, istikrarlı ve başarılı olması için, üst yönetim başta olmak üzere tüm bireylerine önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor.

Üst yönetim net beklentilerini ortaya koymakla beraber, ekibin performansının iyi olması ve hedeflerin gerçekleşmesi için tanıdığı yetkileri, sorumlulukları ve stratejiyi iyi aktarmalıdır. Yeterli serbestliği ekibe sunmalı ama kontrol ve denetimlerden de taviz vermemelidir. İş sorunlarının tartışılmasına izin vermeli, önerileri mutlaka değerlendirmeli, farklı bölümler arasında koordinasyonun sağlıklı işlemesine destek vermelidir. Ödüllendirmede doğru zaman ve kişileri iyi tayin etmelidir. Ekiplerine güvenmeli, onların sadece iş üreten değil, özgün bir kişilik ve değer olduğunu düşünmeli ve bunu hissettirmelidir.

Ekip yöneticisi, ekibi ve üst yönetim arasında köprü pozisyonunda olup, üst yönetimin beklentilerini ve stratejisini doğru aktarmalıdır. Ekibini de üst yönetime ve diğer ekip yöneticilerine karşı layıkıyla sunmalı ve temsil edebilmelidir. Yönetici, kişisel bütünlüğü yüksek, çok yönlü ve uzun vadeli düşünce sistemine sahip olmalıdır. Performans kriterlerini dikkate almalı, sürekli gündemde tutmalıdır. Ekip bireylerinin önceliklerini belirlemesinde, işle ilgili gelişmeleri analiz etmesinde ve çıkabilecek muhtemel sorunları daha iyi çözümlemesinde yardımcı olmalıdır.

Yönetici, bir orkestra şefi edasında yüz yüze bilgi alış-verişi ile farklı enstrüman sanatçılarını yöneten ve yardımcı olan kişi olduğunu, ekibin başarılı olmasında kilit rolün kendisine düştüğünü unutmamalıdır.

Ekip bireyleri kendilerini ve şirketlerini çok iyi tanımalı, hedeflerine ulaşmak için üstlerine düşen görevleri iyi bilmelidir. Verilen görevi en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışmalı, birbirlerinin ve ekibin ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalıdır. Uyum ve birlik içerisinde verimli ve istikrarlı çalışmalı, şirketine bağlı, dürüst, becerikli ve iş bitirici olmalıdır. Etkili iletişimde bulunabilmeli, birbirlerine karşı saygı ve güven duymalıdır. İşin geliştirilmesi için fikirler öne sürebilmeli, oyuna sürekli katılmalıdır. 

Mesai saatlerini en iyi şekilde değerlendirmeli, tüm enerjisini şirket amaçlarına ulaşmak için harcamalıdır. “Daha iyi nasıl yaparım ? Farklı ne katabilirim ?” bakış açısında olmalıdır. Her zaman şirket menfaatlerini ön planda tutmalı, şirket kültürünü doğru yansıtmalı ve iyi bir temsilci olmalıdır.

Ne kadar özverili ve zeki olursak olalım, hedeflerimize bireysel çabamızla ulaşmamız güçtür. Sağlıklı iletişim, bilgi ve tecrübeyle güçlendirdiğimiz ekiplerimiz proje ve hedeflerimizi daha kısa sürede, rahat bir şekilde gerçekleştirecektir. Bireysel başarının temelini de ekip çalışması oluşturur. Verimli ve istekli çalışan “ben” merkezcilikten çıkıp “biz” düşünce şeklini benimseyen ekipler her zaman kazançlı olacaktır.

Ekip başarısı sağlandıkça şirket de birey de maddi-manevi kazanç elde edecektir. Şüphesiz futbol sadece beyin işi değil. Mental değerler ve fiziksel yeterlilik ve kalibiyet işi aynı zamanda. Kimi Nobre ve Hilbert gibi doğru şeyleri düşünüp kalibiyet noksanı oldukları için uygulayamıyor, kimi Yusuf gibi beyni ayaklarına hükmetmiyor, kiminde de Tabata gibi yanlış tercihler "hata" denen olguya yol açıyor... 

Pas atacaktım neden koşmuyorsun...
Neden biriniz ortaya girmedi?
Neden ileri vurdun?

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR