21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
08 Ocak 2014 Çarşamba 17:12

Konuta Yüzde 15 Zam Kapıda

Otomotiv sektörünün ardından konut sektöründen de zam sinyali geldi.
Konuta Yüzde 15 Zam Kapıda

Sektör temsilcileri kur ve enflasyondaki artışı yılın ilk çeyreğinde fiyatlara %10-15 oranında yansıtacaklarını kaydetti.

YÜZDE 15'E VARAN ZAM
Konut sektöründe doların artmasıyla inşaat girdilerinin artığını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, “Yıl genelinde piyasadaki rekabete paralel, enflasyonun bir 5 puan üzerinde, yüzde 10-15 gibi bir artış olacağını düşünüyorum" dedi. Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş ise konut fiyatlarına ilişkin beklentisini şöyle dile getirdi;

“Ekonomide yüzde 4’lerde bir büyüme beklentisi var. Böyle bir ekonomide fiyat artışı doğal olarak olur. Biz yılda 2 kere fiyat artışına gideriz. Biz önümüzdeki ay bir fiyat artışı projelerimizde yüzde 5-10 arasında bir fiyat artışı zaten düşünüyorduk." Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da zaten gecikmiş olan fiyat artışlarının 1.çeyrekte yüzde 10-15 arasında görüleceğini kaydetti.

EV ALMAK İÇİN BEKLEMEYİN
Sektör temsilcileri konut fiyatlarının bundan sonra düşüş göstermesini beklemediklerini belirterek, "Gücü olan şimdi ev alsın" tavsiyesinde bulundu. Dumankaya, "Konut kredi faiz oranlarının hala artmadığı, yüzde 1 KDV olduğu bir dönemde ev alınabilir. İnsanlar bugünkü şartları bulamayacaklar. Ben olsam konut ihtiyacım varsa, durumum varsa alırdım. Artık maliyetler, kâr oranları belli, firmaların elindeki stoklar belli büyük bir düşüş olacağını zannetmiyorum” dedi.

Varlıbaş, konut alma talebini erteleyecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek,"Konut kredisi faizleri 9 ay evvelden daha yukarıda olsa da bunun yukarı gitme eğilimi oluşabilir.TL de değer kaybetmişken, ev almak için uygun zaman gibi görünüyor” diye konuştu.

GAYRİMENKUL CAZİP OLMAYA DEVAM EDECEK
Döviz ve altındaki dalgalanmanın tüketiciyi gayrimenkule yönlendireceğini söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım,“ Gayrimenkul gene en güvenli liman cazibesini devam ettirecek. “Balon var mı” diye konuşuluyordu ama satış rakamlarındaki artış talebin geçmiş yıllara göre fazla olması bunun doğru olmadığını gösterdi" dedi.

Varlıbaş ise bu yılın inşaat sektörü için kontrollü bir yıl olmasını beklediğini belirterek “Hem seçim yılı hem de KDV artışları sektörü daha seçiciliğe daha iyi finansal analizler yapmaya itecek. Dışarıdan, diğer sektörlerden girişlerin çok olmayacağı bir yıl olarak öngörüyoruz. İnşaat sektörü yüzde 7-8 büyür” diye konuştu.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR