22 Ağustos 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
09 Ağustos 2017 Çarşamba 11:09

Köylüler ve Çevrecilerden Mermer Ocağına Tepki

Köylüler ve Çevrecilerden Mermer Ocağına Tepki
Köylüler ve Çevrecilerden Mermer Ocağına Tepki

Senirkent İlçesi'ne bağlı Uluğbey Köyü'nün yakınlarına mermer ocağı açılmak istenmesine köylüler ve çevreciler karşı çıktı.

 

Senirkent'e bağlı Uluğbey Köyü'ne yaklaşık 900 metre uzaklıkta mermer ocağı açılmak istenmesine tepki amacıyla köylüler ve Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu) tarafından toplantı yapıldı. Köy meydanında yapılan toplantıda mermer ocağının köye zarar vereceği gündeme geldi.

 

Nüfusu yazın 1500, kışın ise 600 civarında olan köyün 2000 hektar tarım arazisi bulunduğu, bu alanlarda üzüm, elma, kiraz, kayısı, vişne ve badem üretildiği belirtilirken, mermer ocağı açılmak istenen yerin köylünün küçükbaş hayvanlarının besi alanı olarak kullandığı arazi olduğu vurgulandı.

 

Mermer ocağının köyün su kaynaklarına çok yakın olduğu, ocaktan çıkacak tozun ovaya yayılacağı kaydedilirken, köyün Veli Baba Sultan Türbesi dolayısıyla inanç merkezi olduğu ve çevresinde vakıflarca tescil edilmiş 29 yatır bulunduğu aktarıldı. Söz konusu ocağın köyü olumsuz etkileyeceği de anlatılarak yapımına karşı çıkıldı.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR