20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 Ocak 2014 Cumartesi 13:37

Kredi Alacaklar Dikkat

Şirketler Facebook ve Twitter'ın yanı sıra PayPal ile eBay hesaplarını da kontrol ediyor.
Kredi Alacaklar Dikkat

Kredi verme şirketleri, başvuru sahiplerinin kredi başvurusunda beyan ettiği iş ile LinkedIn hesabında yazılı olan işin aynı olup olmadığını ya da Facebook'ta işten çıkarıldığı gibi bilgileri paylaşıp paylaşmadığını kontrol ediyor. Kredi verme şirketlerine göre küçük bir şirketin eBay EBAY'de olumsuz yorumlar alması da kredi alma şansını azaltabilir.

Bu yolu izleyen şirketler genellikle olumsuz kredi geçmişine ya da hiç banka hesabı olmayan şirketlere kredi veren kurumlar. Söz konusu kredi verme kuruluşları federal kredi kanunlarını ihlal etmemeye dikkat ettiklerini belirtiyor.

SOSYAL MEDYA ZOR DURUMDA BIRAKABİLİR
Tüketici savunucuları, bu trend nedeniyle krediye başvuranların adaletsiz bir biçimde reddedilebileceklerini ya da yalnızca sosyal medyadaki varlıkları nedeniyle yüksek faiz oranları ile mücadele etmek zorunda kalabileceklerini belirtti. Savunuculara göre federal kanunlar bu trende ayak uyduramadığından kredi başvurusunda bulunanlar böyle bir muamele görüyor.

San Francisco'da kurulan gelişme aşamasındaki Flurish Inc., başvuru sahiplerinin gönüllü olarak Facebook, Twitter ve diğer siteleri paylaştıklarını ve bunun potansiyel borçlular hakkında net bir tablo görülmesine imkan tanıdığını kaydetti.

ŞİRKETLER TÜM HESAPLARI KONTROL EDİYOR
Regülatörlerin trendi izlediklerini belirten yetkililer finansal kurumların kredi verme sürecinde online veri kullanımını denetleme konusunda karara varmak istediklerini ifade etti.

Şirketler Facebook ve Twitter'ın yanı sıra PayPal ile eBay hesaplarını da kontrol ediyor. Bazı tüketiciler ise şirketlerin sosyal medya hesaplarına bakmalarını önemsemiyor. Hatta geleneksel ölçümlerin haricinde kullanılan bu gibi yöntemler sayesinde diğer kurumlardan 'ret' cevabı alırken kredi alabileceklerini düşünüyor.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR