22 Ekim 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Ağustos 2013 Cuma 13:03

Kriz Uyarısı

Önümüzde ki ay itibariyle başlayacak olan alkol yasağı öncesi Isparta Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Ali Babbacı’dan önemli açıklamalar geldi.
Kriz Uyarısı

Başkan Bapbacı, yaptığı açıklama ile korsan ve merdiven altı alkol tüketiminin artacağını söyledi ve müşteri ile esnaf arasında büyük sıkıntıların çıkabileceğini işaret etti.

Türkiye'de son dönemlerin en tartışmalı konularının başında gelen alkol yasakları Meclis Genel Kurulu'nda tartışmaların ardından kabul edilmişti.

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Ali Bapbacı konu hakkında bilgiler verdi.

Başkan, bu tür yasakların insanları karaborsaya yönlendireceğini, devletinde vergi kaybı yaşayabileceğini dile getirdi.

Isparta Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Ali Bapbacı, çıkan alkol yasasına sert tepki gösterdi. Bapbacı: “Bu yasa ile Isparta esnafı sıkıntı yaşayacaktır. Zaten esnaf gün geçtikçe kepenk kapatıyor. Bu yasanın çıkmasıyla

22:00-06:00 saatleri arasında alkol satışlarının yasaklanması büyük sıkıntılar çıkartacaktır. Şehir esnafı Alkolü 22: 00-23:00 arasında satmaktadır. 22:00’den sonra yasaklanması ciddi bir sıkıntı doğuracaktır. Bu gibi yasaklamalar kaçak sigara ve alkolün önünü de rahatlıkla açmış olur. Merdiven altında yapılan gıda maddeleri nasıl satılıyor ise alkolde aynı şartlarda merdiven altında satışa çıkartılır. Devlet en büyük vergiyi ÖTV’den almaktadır. Büyük bir vergi kaybı olacağı da ortadadır. Alkol tiryakisi insanlar, bunu içiyorlarsa yasak dahi olsa bunu rahatlıkla temin eder ve içerler. Alışkanlığın bir gereğidir, baskı ile alkol yasaklanmaz. dedi.

Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılamayacak. Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkinin özendirici görüntülerine yer verilemeyecek” dedi.

Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. Ancak alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek. Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne suretle olursa olsun, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak. Açık alkollü içki satışı yapmaya ilişkin izin belgesi olan işletmelerde servis amaçlı materyallerden marka, amblem ve logo kullanılabilecek. Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere 5 bin TL'den 200 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Alkollü içkiler, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. Buna aykırı hareket edenlere, para cezasının yanı sıra, çocuğun sağlığının tehlikeye sokulması halinde, TCK'nın "Sağlık için tehlikeli madde temini" başlıklı 194. maddesi hükümleri uyarınca 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.
18 yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda istihdam edilemeyecek. Yasal düzenlemeler uyarınca gerçekleştirilen eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışında olacak. 18 yaşını doldurmamış kişilerden, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında ve satışında halen çalışmakta olanlar, maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl süreyle çalışmaya devam edebilecek. Bu hükümlere aykırı davrananlara 10 bin TL'den 500 bin TL'ye kadar ceza verilecek. Perakende alkollü içki satışı yapılan işyerlerindeki alkollü içkilerin konulduğu ve üzerlerinde alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucular, işyerlerinin kapalı bölümlerinde bulunması kaydıyla üç yıl kullanılabilecek.

Ürünler, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından çıkarılacak ikincil düzenlemelerin Resmi Gazete'de yayımından itibaren on ay içerisinde, düzenleme hükümlerine uygun hale getirilecek.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 2 yorum yapıldı.
    YAZARLAR