24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Kasım 2014 Perşembe 17:02

Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden Aşure İkramı

Muharrem ayı nedeniyleİl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından artık geleneksel hale gelen ve bu yıl ikincisi olan “Aşure Etkinliği” düzenlendi.
Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden Aşure İkramı

birlik ve beraberliği ifade eden Muharrem ayı münasebetiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından artık geleneksel hale gelen ve bu yıl ikincisi olan “Aşure Etkinliği” düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü personeli ve çok sayıda vatandasın katılımıyla düzenlenen etkinlikte aşure ikram edildi.

Konuyla ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün sosyal paylaşım sitesindeki hesabında "Aşure Günü Geleneği, Türkiye çapında yaygın olarak bilinen ve hemen hemen bütün inanç gruplarının paylaştığı ortak unsurlardandır. Aşure Günü denmesinin nedeni, belirli bir takvime bağlı olarak, çeşitli nedenlerle kutsallık atfedilen bazı yiyeceklerin, özel bir pişirme tekniğiyle pişirilmesi sonucu "aşure" adı verilen törensel bir yemeğin hazırlanmasıdır. Aşure Günü Geleneği; bu yemeğin paylaşılması, geleneğe ilişkin anlatıları ve geleneksel uygulamaları içerir. Gelenek, Türkiye genelinde bütün canlılığıyla yaşatılmaktadır" denildi.

Kaynak:
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere 1 yorum yapıldı.
    YAZARLAR