25 Eylül 2017 Pazartesi

Onur ERCAN (Sesli & Yazılı Makale) / Ajans32

Kurban Kesmek...

30 Ekim 2011 Pazar 10:24
Kurban, Allahü teâlâya yakın olmak, O'nun rızasını elde etmek için kan akıtmaktır. Dînimizde kurban, koyun, keçi, sığır ve deveden birini Kurban Bayramı' nın ilk üç gününde kurban niyetiyle kesmek demektir. Kurban, "yakın olmak, yaklaşmak" manasınadır.

Kurban kimlere vâcibtir?

Kurban, müslümanların zengin olanlarına emir edilen malî bir ibâdettir. Yolcu olmayan (mukim olan) akıllı ve bulûğ çağına giren (çocuk olmayan), hür ve müslüman erkek ve kadının ihtiyacından fazla nisap miktarı malı veya parası varsa Kurban Bayramı'nda kurban kesmeleri vâcib olur.

Ayrıca adakta (nezirde) bulunan kimseye de kurban kesmesi vâcibtir. Buna "Adak kurbanı" denir. Çocuk ni'metine karşılık, Allahü teâlâya şükür etmek niyetiyle hayvan kesmeye de "Akika" denir.

Hac ibâdetinin vâciblerinden birini bilerek veya bilmeyerek, vaktinde ve yerinde yapmayan kimseye de Hacda, Mikat denilen yerleri geçerek, Mekke'ye ihramsız giren kimsenin de yaptığı bu kusurların karşılığı, ceza olarak kurban kesmesi lâzım olur. Aynca Kurban ayında bulunan hacının da "Şükür kurbanı" kesmesi gerekir.

Peygamberimize Hicretin ikinci yılında kurban kesmesi emir olundu. Kevser sûresinde: (O halde (bayram) namazını kıl ve kurban kes!) buyuruldu. Hem kendisi için ve hem de ümmeti için kurban keserdi.

Resûlullah Efendimiz kurban hakkında buyurdu ki:

(Hasislerin, cimrilerin en kötüsü, kurban kesmeyendir).

(Kurbanlarınızı büyük ve yağlı yapınız. Muhakkak ki, onlar sırat üzerinde sizin binekleriniz olacaktır.)

(İnsanın yediği her lokma kurban eti, ona Cennette iki hörgüçlü deve gibi büyük kuş olur.)

(Kurban edilen hayvanın üzerindeki kıllar sayısınca, sahibine sevab yazılır.)

(Adem oğlu için, Kurban Bayramı günü, Allah katında kurban kanı akıtmaktan daha sevgili bir şey yoktur)

(Muhakkak ki, kurbanından yere damlayan ilk kan damlası ile ömründe işlemiş olduğun her günah bağışlanır. Muhakkak yarın kıyamet günü, kestiğin bu kurbanın kanını ve etini getirip terazinin sevaplar kefesine koyarlar, yetmiş kat fazlasıyla.)
Bu müjdelere kurban kesen bütün müslümanlar ortaktır.

MENKIBE Yaya kaldı.

Büyük zatlardan birinin âdeti, bir koyunun değerini fakirlere sadaka vermekti.
Madem ki, kurban bana vâcib değil, niçin bir hayvanın canına kıyayım, derdi.

Rüyada, kıyameti gördü. İnsanlar bineklerine binmiş, melekler onları Cennete götürüyor, kendisi ise yaya olarak gidiyordu. Sebebini sordu. "Bu binekler, dünyada kesilen kurbanlardır" dediler.

-Ben de kurban değerini sadaka verirdim, dedi. "Sen bilmez misin ki, kıymetini vermekle, kurban kesmek bir değildir, kurban kesmek lâzımdır." dediler. O büyük zat, yaşadıkça hep kurban kesti.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR