20 Eylül 2017 Çarşamba

İskender ÇETİNTÜRK / Ajans32

Küresel Ekonomide Toparlanma Sinyalleri

07 Ağustos 2013 Çarşamba 21:00

Küresel Ekonominin Amiral Gemisi Toparlanma Sinyalleri Veriyor

Geçtiğimiz hafta ABD ve gelişmiş Avrupa ülke ekonomilerinin toparlanma sinyalleri vermesiyle tekrar başlayan çalkantı gündeme bomba gibi düştü. Beklentilerin bir hayli üstünde gelen özel sektör istihdam verisi ve işsizlik başvurularındaki düşüş ılımlı bir hava yarattı.

Gelişmiş ülkelerde yaşanan tüm bu olumlu gelişmeler ülkemiz açısından piyasalara bir kısım olumlu etki yaratma ihtimalini kuvvetlendirse de uzun vadede iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Zira küresel ekonominin amiral gemisi olarak bildiğimiz ABD’de göstergeler olumlu yansımaya devam ederse tahvil alımlarını azaltacağı günler yakın görünüyor. Cari açığın yarıya yakın bir kısmı kısa vadeli sermaye girişleriyle telafi edildiğini ve sıcak para akışının azalacağını göz önünde bulundurursak sıkıntılı günler bekliyor.

Üstelik Amerikan Merkez Bankasının tahvil alımlarını Eylül ayında azaltacağı beklentisinin ardından uluslararası yatırım kuruluşları yatırımcılara Türk tahvil ve hisse senetlerini satmaları yönünde tavsiyelerde bulunması soğuk duş etkisi yarattı.

Yıllık Enflasyon Oranı Yüzde 9 Seviyesine Yükseldi

Temmuz enflasyonu tahminler doğrultusunda.
Temmuz ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) aylık yüzde 0,31. Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 0,99 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon açıklanan rakamlarla son 10 ayın en yüksek seviyelerinde seyretmesi endişe verici.

Hedeflenen rakamların üstünde seyretmesinde küresel ekonomilerde yaşanan çalkantıların yarattığı etkiler, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış eğiliminde seyretmesi, Dünya piyasalarında petrol fiyatlarının artış göstermesi, dalgalanan dolar/TL kurunun dalgalanması ve fiyatlara etkisi enflasyonu yukarıya taşıyan sebeplerden…

Zira geçmiş yıllara kıyasla daha iyi rakamlar elde edilse de enflasyonla mücadelede başarısız olduğumuz halen ortada.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.
YAZARLAR